Nigéria harcot indít a helyi spammerek ellen

Nigéria harcot indít a helyi spammerek ellen

2005. július 20. 13:54, Szerda
Naponta vírusokkal, kémprogramokkal és más kártevőkkel teli elektronikus levelek milliói szelik keresztül-kasul az internetet, s nem ritkák a csaló e-mailek sem. Utóbbiak miatt tett szert kétes népszerűségre az elmúlt esztendőkben Nigéria.

Az afrikai ország kormánya most úgy döntött: kíméletlen harcot indít a helyi spammerek ellen. A segítséget kérő elektronikus levelektől kezdve a hamis nyereményekkel kecsegtető e-mailekig szinte minden megtalálható volt az internetes csalók repertoárjában. Az utóbbiakra jó példa Kele B. 24 éves nigériai spammer esete, aki éjszakánként a számítógépe előtt ült és e-mailek tízezreit küldte szét a világ minden tájára a következő üzenettel: "Gratulálok! Ön nyert!" Majd közölte a címzettekkel, hogy szerencsésen megnyerték a brit kormány által szervezett online lottó fődíját és így átszámítva 5,1 millió euró üti a markukat. Még szerencse, hogy a legtöbben azonnal kitörölték az elektronikus postaládájukból a kéretlen levelet.

Persze kivételek mindig vannak, és magyar is akad az áldozatok között. Ilyenkor az illető postafordultával azonnal kapott is egy levelet, hogy legyen szíves fizessen be több mint négyezer eurót a lottódíjakra és adókra. A személy fizetett és utána egy ideig minden bizonnyal csodálkozott, hogy Kele B. miért nem válaszol tovább a leveleire. Az egyik legsikeresebb helyi spammer a 28 éves Elekwa, aki két évvel ezelőtt még munkanélküli volt, ma már azonban - engedve a csábításnak és a spammelést választva - három autója és két háza van.


Olusegun Obasanjo
Nigériában a munkanélküliség aránya 17%, ám az olyan nagyvárosokban, mint Lagos, még ennél is magasabb, akár 25% is lehet. Az ország gazdag kőolajban, ám ez a vagyon egy szűk elit kezében összpontosul. Az internetes csalók székhelye Festac Town városa, ahol szinte mindenki ebből a tevékenységből él. Napközben alszanak az emberek, éjjel pedig milliószámra küldik az e-maileket. A helyi postai boltban különleges készülékeket, többek között olyan eszközt is lehet vásárolni, amelykkel bárki bárkit becsaphat a hívás helyét illetően. Kele B. egy ilyen kütyüvel vezette meg az áldozatait, azt a látszatot keltve, hogy Londonból keresi őket. Más boltokban a spammerek e-mail címeket kereső szoftvereket vehetnek.

A külföldi hatóságok részéről a nigériai elnökre, Olusegun Obasanjóra nehezedő nyomás hatására, no meg azért, hogy elkerülje az ország hírének további romlását, harcot hirdetettek a csalók ellen. Az eddigi akciók során a hatóságok több mint 500 gyanúsítottat vettek őrizetbe. Mint azt a 2002-ben Nigériában a Gazdasági és Pénzügyi Csalások Felderítésére Létrehozott Bizottság (EFCC) elnöke elmondta, egyetlen év alatt a rendőrök 556 millió euró értékben foglaltak le eszközöket. Azonban az online csalók újabb és újabb trükköket eszelnek ki.

A hatóságok eközben gőzerővel dolgoznak a spammerek kivonásán. A probléma csak az, hogy a legtöbb ügy, amiben ítélet születik, már igen régi. Jó példa erre a Heise német online portál által bemutatott eset is. Az EFCC sikeresen derített fel egy online csalási ügyet 2003 végén. Egy Amaka Anajemba nevű nigériai nő a férjével és egy ismerősével közösen az évek alatt összesen 242 millió dollárt csalt ki a brazíliai Banco Noroeste banktól. Az ígéretek szerint a pénzből Nigéria fővárosában, Abujában épült volna egy repülőtér.

Anajemba elismerte a bűnösségét, így megúszta az esetet egy két és fél éves börtönbüntetéssel, de mivel 2004 januárja óta előzetes letartóztatásban volt, csupán egy évet kell leülnie. A hölgynek mellékbüntetésként 45 és 48,5 millió dollár közötti összeget vissza kell fizetnie a banknak, 5 millió dollárt a nigériai kormánynak és még 15 ezer dolláros pénzbüntetést is kapott. A két férfi esetében a bíróság idén szeptemberben hirdet ítéletet.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások