Elmaradhat a Deutsche Telekom-T-Online fúzió

Elmaradhat a Deutsche Telekom-T-Online fúzió

2005. november 29. 21:39, Kedd
A Darmstadti Tartományi Bíróság elutasította a német T-Online beadványát, hogy engedélyezze a Deutsche Telekommal való előzetes egyesülését, illetve a közös cég kereskedelmi nyilvántartásba vételét.

Mindez azt jelenti, hogy az első fordulót a fúziót ellenző kisrészvényesek nyerték. Ursula Emmenthal bírónő az ítélet indoklásában elmondta: nem nyert bizonyítást a T-Online azon állítása, miszerint a fúzió késleltetése komoly anyagi károkat okozna a cégnek, éppen ezért egyáltalán nem sürgős a két vállalat jövő áprilisi egyesülése. A hannoveri közgyűlésen a kisrészvényesek "nem" szavazatának nem volt esélye a mintegy 90 százalékot birtokló Deutsche Telekomével szemben. A T-Online részvényeseinek 99,5 százaléka elfogadta a fúziós döntést, azonban több ezer kisrészvényes kifogással élt a döntés ellen.

A német cég képviselői azonnal jelezték, hogy megfellebbezik a bíróság döntését, míg a kisrészvényesek fontos részsikernek tartják a mostani ítéletet. Elgondolkoztató azonban, hogy ha a másodfokú bíróság is - immár jogerősen - a kisrészvényeseknek ad igazat, akkor meghiúsulhat, illetve akár négy-öt évvel is csúszhat a Deutsche Telekom-T-Online egyesülés.

A Netzeitung német hírportál információi szerint a kisrészvényesek elsősorban azt kifogásolják, hogy jóval áron alul kellene megválniuk a részvényeiktől. A német távközlési óriás még tavaly ősszel döntött úgy, hogy visszavásárolja a közkézen forgó 26 százaléknyi T-Online-részvényt, s a társaságot integrálja szervezeti struktúrájába. A 2000-ben 27 euróért megvásárolt papírokért a Deutsche Telekom most csak 8,99 eurót akar fizetni, ami a kisrészvényesek szerint egyszerűen nevetséges ajánlat. A döntéssel a Deutsche Telekom január 1-től visszamenőleges hatállyal új üzleti területbe akarta egyesíteni a T-Online-t. A T-Online-piac mindenesetre örült az egyesülés felfüggesztéséről szóló híreknek, a részvény árfolyama 6 százalékkal emelkedett, miközben a Telekom-papírok fél százalékot veszítettek értékükből.

A hír azért is érdekes, mert Magyarországon is hasonló terveket sző a Magyar Telekom és a T-Mobile Magyarország. A németországihoz hasonló tiltakozás eddig nálunk még nem volt, az azonban nyitott kérdés, hogy az esetleges fúzióra mit lépnek a vetélytárs cégek, illetve a Gazdasági Versenyhivatal.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások