Első eredmények az Intel Yonah chipjéről

Első eredmények az Intel Yonah chipjéről

2005. december 1. 10:21, Csütörtök
Igencsak jól teljesít és asztali vetélytársaival is felveszi a versenyt az Intel új ikermagos mobil chipje - legalábbis az első független vizsgálat szerint, amelybe mindkét gyártó termékeit bevonták.

Az eddig csak Yonah kódnéven emlegetett 65 nanométeres, ikermagos felépítésű mobil processzorról nem sokat tudhattunk meg az elmúlt hónapokban. Igaz, októberben már napvilágot láttak az első hírek, ám ezek korántsem kedvező színben tüntették fel a chipet, mondván, hogy a megnövekedett teljesítmény a villanyszámlám is jócskán meglátszik majd. Értesülések szerint ugyanis a Yonah az ikermagos felépítés és a megemelt frekvencia miatt jóval többet fogyaszt elődjénél, és a nagyobb hűtési igény érezhető lesz a laptopoknál.

Egyéb információ azonban eddig nem érkezett az új processzorról, mindössze annyit tudhattunk meg, hogy az Intel új számozással dobná piacra fejlesztését. A fogyasztás szerint négy különböző kategóriába (E, T, L, U) sorolt chipek órajele 1,06-2,16 GHz- között mozog, míg az igazi csúcsmodellként számon tartott, 2,33 GHz-en működő Pentium M T2600 csak a harmadik negyedévben érkezik. Az Anandtech jóvoltából azonban most végre megszületett az első független teszt, amelyben a mobil chipet asztali ikermagos vetélytársaival (Pentium D és Athlon 64 X2) eresztették össze.


A vizsgálat érdekes eredményeket hozott, a Yonah ugyanis igencsak megszorongatta, sőt, egyes tesztekben maga mögött hagyta az erősebbnek vélt riválisokat. Nem vet túl jó fényt a Pentium D-sorozatra, hogy a mobil processzor 2 GHz-es órajelével a legtöbb tesztben maga mögé utasította a 3,0 GHz-en futó Pentium D 830-at, igaz, kevés kivétellel még az Athlon 64 X2 3800+ és 4200+ sem tudott igazán elrugaszkodni. A Yonah egyedül a videótömörítésben mutatkozott gyengébbnek, ami mindenképpen kiváló eredmény az új jövevénytől. Igaznak bizonyultak tehát a korábbi hírek, és a mobil chip valóban megújulást hoz a jelenlegi Dothan magos Pentium M processzorokhoz képest.


Az oldal a fogyasztást is jónak értékeli, még akkor is, ha álló helyzetben a Yonah konfiguráció alig fogyasztott kevesebbet, mint Athlon 64 X2-es vetélytársa. Ekkor 17 watt eltérést mértek, ám a különbség rögtön megmutatkozott, amikor teljes terhelés alá helyezték a versenyzőket. A Yonah ugyanis ekkor megelégedett 108 wattal, míg az AMD rendszerénél ez felugrott 144 wattra, ami már jelentős eltérés. Az Intel tehát sikerrel vette az akadályokat a 65 nanométeres gyártástechnológiával, és riválisának igencsak kapaszkodnia kell majd, ha a következő évben is tartani akarja a lépést.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások