Új lehetőségek az amerikai szoftverszabadalmak terén

Új lehetőségek az amerikai szoftverszabadalmak terén

2006. január 14. 12:06, Szombat
Elsősorban a nyílt forráskódú szoftverek fejlesztőinek kedveznek az amerikai Szabadalmi Hivatal új módosításai, amelyek átláthatóbbá teszik a rendszert a szoftverek terén. Ez azért is fontos, mert az Egyesült Államokban egyre több ilyen szabadalmat jegyeznek be, főként a legnagyobb cégek.

Most három új lehetőséget vezetnek be. Az első kettő elsősorban arra szolgál, hogy a fejlesztők egyszerűen óvást tudjanak benyújtani egy szabadalom ellen. Azaz, megadják nekik legalább a lehetőséget, hogy kiigazodjanak a jelenleg finoman szólva is kaotikus rendszerben. Ennek keretében meg lehet majd oldani, hogy például e-mailben értesítést kapjanak arról, ki milyen szabadalmat kíván bejegyezni területükön, így még időbben jelezni tudják aggályaikat a bejegyzéssel kapcsolatban. A harmadik módosítás segítséget nyújt a fejlesztőknek abban, hogy ellenőrizzék, termékük nem használ-e levédett módszereket.

A mostani változtatások részben a múlt hónapban tartott nagyobb, nyílt forráskódú termékeket is előállító cégekkel (IBM, Novell stb.) folytatott megbeszélések eredménye. Diane Peters, a több nagy nyílt forráskódot használó céget képviselő Open Source Development Laboratories vezetője szerint ez kevesebb, de jobb minőségű bejegyzést fog eredményezni. Az IBM képviselője szerint az új rendszerben kevesebb pénzt kell majd a szabadalmak megvédésére fordítaniuk. Az IBM jegyezte be tavaly a legtöbb szabadalmat, ezek jelentős része szoftveres megoldás volt.

Nemrég nagy port kavart, hogy a hivatal elfogadta a Microsoft bejegyzését a FAT fájlrendszerekre. A döntés hátrányosan érintette az ezeket kompatibilitási okokból implementáló más, többnyire nyílt forráskódú szoftverek készítőit. Európában szintén nagy vita volt a szoftverszabadalmakról szóló javaslat miatt, amit végül el is utasítottak. Sok nyílt forráskódú rendszerből már így is létezik US és non-US változat, hogy elkerüljék a szabadalmi vitákat. Már régebben bejelentették, hogy még ebben az évben el fog készülni a nyílt forráskódú termékek többsége által is használt GPL (General Public License) új változata. A licenc ma is használt verziója még 1991-ben készült, így sok, elsősorban online szolgáltatásokkal kapcsolatos problémát nem tárgyal elég egyértelműen, emiatt sok nagyobb cég nem meri használni.

A bejelentéssel egy időben a hivatal közzétette a tavalyi évben legtöbb szabadalmat bejegyző cégek listáját is. Itt főleg a technológiai cégek dominálnak, a bejegyzések nagy része azonban szoftveres megoldásokra vonatkozott.

A 2005-ben legtöbb szabadalmat bejegyző vállalatok listája:
1. IBM (2941)
2. Canon (1828)
3. Hewlett-Packard (1797)
4. Matsushita (1688)
5. Samsung (1641)
6. Micron (1561)
7. Intel (1549)
8. Hitachi (1271)
9. Toshiba (1258)
10. Fujitsu (1154)


Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások