Teljes robotizáció a cél Dél-Koreában

Teljes robotizáció a cél Dél-Koreában

2006. április 3. 15:38, Hétfő
Akár áprilisi tréfának is gondolhatnánk azt a dél-koreai programot, amely 10-15 éven belül az ország otthonainak teljes robotizálását célozza meg, a kormányzat azonban komolyan gondolja a tervet.

Az ország informatikai és hírközlési minisztériuma több, mint 30 vállalatot és mintegy ezer tudóst, kutatót vont be a programba egyetemekről és egyéb kutatási intézményekről. Terveik szerint 2007 végére már beindulhat az intelligens, hálózatba kötött robotok sorozatgyártása, amelyek nemcsak az otthonokban, hanem azon kívül is számos feladatot végezhetnének. A célterület az útbaigazítástól a tanításon és ellenőrzésen át üzenetek továbbításáig és megfigyelésig terjed.

A kormányzat és az újonnan kinevezett miniszter, Junhyong Rho nagyon is komolyan gondolja a terv végrehajtását. Mi sem mutatja ezt annál jobban, hogy Dél-Koreában mára a háztartások 72 százaléka rendelkezik szélessávú interneteléréssel, amivel a penetráció területén elhódították az első helyet. Véleményük szerint ez megfelelő alapot biztosít ahhoz, hogy 2015 és 2020 között megvalósuljon az otthonok teljes robotizálása, és az elmúlt években jelentkező kudarcok, leleplezések - mint például a hamis klónozási kutatások - ellenére is sikeresnek ítélik meg az időszakot.


"Személyes célom, hogy 2010-re minden háztartást felszereljünk robotokkal" - jelentette ki a New York Times-nak Oh Sang Rok, a minisztériumi projekt vezetője. A háztartásokba szánt robotok három típusát 64 otthonban és két postai hivatalban próbálták ki, vegyes eredményekkel. Egyikük, az alig valamival több, mint fél méter magas Jupiter arc-és hangfelismerő technológiákat használ, és nagy, forgó szemeivel maga is képes a hangulatok kifejezésére. Októberben indul a második fázis, 650 háztartás és 20 nyilvános hely bevonásával.

Az ország előnyős helyzetét jól mutatja, hogy az amerikai vállalatok jó része, így a Microsoft és a Motorola is itt teszteli elsőként újdonságait. Természetesen mindennek megvan a maga hátrányos oldala is: a világháló lejárató kampányokra, botrányok kirobbantására is tökéletesen alkalmas, és az így beinduló boszorkányüldözések intenzitása a mai napig meglepi a témával foglalkozó szakembereket.

Dél-Korea nemcsak a háztartásokat, hanem a rendőrséget és a hadsereget is robotokkal fejlesztené. A tervek szerint az első példányok már öt éven belül megjelenhetnek az erőszakszervezetek kötelékében - a kutya- vagy lószerű harci robotok hat-nyolc lábbal vagy kerekekkel közlekednek, szuperszámítógépek és a szélessávú mobilhálózat segítségével irányítanák őket. Korlátozott mesterséges intelligenciájuk célja a mozgás, a helyváltoztatás megkönnyítése.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások