USA: választási tényezővé vált az internet

USA: választási tényezővé vált az internet

2006. október 5. 10:27, Csütörtök
A blogok és a videoportálok mára szerves részeivé váltak az őszi amerikai választási kampánynak. A politikusok bakijai akár perceken belül felkerülnek a YouTube-ra vagy más oldalakra. Az internet meghatározó választási tényezővé vált.

Napsütés fogadta Virginiában George Allen republikánus szenátort, híveit és a megjelent újságírókat. A szenátor pozitív és őszinte választási kampányt ígért, majd amikor észrevett egy sötétbőrű fiatalembert, odaszólt neki: "Macaca". Így hívják az ázsiai hegyimajmokat. A helyszínen lévők erre nevetni kezdtek és azt harsogták: "Üdvözlünk Amerikában, Macaca!" S. R. Sidarth, az érintett, megcsúfolt fiatalember nem véletlenül volt ott, pont egy ilyen bakira várt. Alig telt el néhány óra és a felvétel már felkerült a YouTube-ra, ahol rövid időn belül az egyik legnépszerűbb videó lett.

A történetről írt a The Washington Post és beszámolt róla több televízióadó is. Allen végül kénytelen volt kétszer is nyilvánosan bocsánatot kérni. Így lett egy lehetséges elnökjelöltből egy rasszizmussal vádolt politikus, aki örülhet, ha novemberben beválasztják a Kongresszusba. "Vigyázz, különben a következő buta lépéseddel hamar a YouTube-ra kerülhetsz" - hívta fel a nemrég történt esetre hivatkozva a politikusok figyelmét a The New York Times.


Hiába, napjainkban már a jó és a rossz ügyek is pillanatokon belül felkerülnek az internetre. A Google elnökének véleményével szemben a politikusok is egyre inkább tudatában vannak ennek. A Facebook.com-on például az egyik regisztrált tag nem más, mint Evan Bayh amerikai szenátor. Egyre több politikus próbál meg a világhálón barátkozni, barátokra, szavazókra szert tenni. Bárkit felemelhetnek a felhasználók és a bloggerek, de pillanatokon belül le is taszíthatnak. A politikusok megtanulták tisztelni az internetezőket és az online véleményeket, hiszen a millió netező gondolata ugyanúgy belekerülhet a napi politika alakulásába.

Jó példa erre, hogy Joe Liebermann szenátor akkor került bajba, amikor bloggerek közzétettek róla egy fotót, amin George Busht karolta át szívélyesen az elnök iraki háborúval kapcsolatos egyik beszéde után. Liebermann a fotó nyilvánosságra kerülése után érezhetően nem lett szimpatikus sok ember szemében. John Kerry egykori elnökjelölt alelnök-jelöltje John Edwards éppen ezért hívott meg a nyáron tíz népszerű bloggert vacsorára, hogy ezzel is jelezze, fontos neki a monitor túloldalán ülők véleménye. Hillary Clinton pedig nemrég kinevezte az internetes ügyekért felelős megbízottját is.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások