2007. január 11. 11:29, Csütörtök
A Fővárosi Tűzoltóság szóvivőjének tájékoztatása szerint tegnap délután műszaki hiba miatt néhány órán át nem működött a tűzoltóság 105-ös hívószáma.
A kérdéses időszakban csak a mentők 104-es és a rendőrség 107-es telefonszámán lehetett segítséget kérni a tűzoltóktól. Molnár Péter hozzátette, hogy az ezen a két számon tett bejelentésekről azonnal értesülnek, mert a szolgáltatók között közvetlen telefonvonalak működnek. Egyszerűbb volna azonban, ha egységes telefonszámon lehetne segítséget kérni, hiszen ezzel is időt spórolnának.
Hasonló esetek nem csak hazánkban fordulhatnak elő, hiszen - bár Bulgáriát kivéve valamennyi tagállamban használatos a 112-es szám is - az Európai Unió 27 tagállamának több mint kétharmadában máig nincs egységesített segélyhívószám. Szakértők szerint még évekbe telhet, míg befejezik a segélyhívószámok egységesítését az Európai Unión belül. Az Egyesült Államokban már évek óta a 911-es díjmentesen és mindenhonnan hívható számon lehet elérni mindhárom fontos szolgálatot - a mentőket, tűzoltókat és a rendőrséget, addig Európában még most is országonként különböző.
Az uniós felhasználásra kifejlesztett 112 egységes hívószám bevezetésének elhúzódása azért jelent problémát, mert évente százmillió uniós állampolgár - Románia és Bulgária csatlakozásával pedig még ennél is több - turistáskodik más országban. Baj esetén jelentős részük nem tudja az adott ország segélyhívó számait, így értékes percek, netán órák mennek veszendőbe addig amíg a segítség megérkezik. Az utazók döntő többsége nem tudja, hogy a 112-es számot már több országban hívhatja - a helyi segélyhívó számok mellett is.
Olivier Paul-Morandini az EENA - Európai Segélyhívószám egyesület - elnöke a közelmúltban elmondta, hogy csak minden ötödik uniós állampolgár ismeri a 112 számot. Becsléseik szerint évente ötezer emberéletet lehetne megmenteni a kontinens országaiban, ha a hívás azonosítása gyorsan és pontosan megtörténhetne. Ugyanezzel a problémával foglalkozott az Európai Bizottság tavaly lezárult vizsgálatában, amelynek nyomán többek között Magyarországot is figyelmeztette a segélyhívásokat kezdeményezők tartózkodási helye meghatározásának nehézsége miatt.