Warez körkép: Exklúzív magyar torrent interjú

Warez körkép: Exklúzív magyar torrent interjú

2007. május 10. 00:38, Csütörtök
Az egyik kedvenc témánk az illegális fájlcsere. Mindenkinek van véleménye róla, a kiadók és a jogvédők naponta hangoztatják, hogy ez egy gonosz dolog. Sokan azt gondolják tudják, miről beszélnek, sok ember (pl.: Mahasz elnöknő) bevallja, hogy fogalma sincs róla mit takar a fogalom. Felkerestük az egyik legnagyobb hazai torrent oldal vezetőjét és kérdőre vontuk. Az úriember mesél a kezdetekről, a működésről, a motivációkról. Ki, miért és hogyan?

A citált torrent oldal belső oldalain található heti szavazások alapján az is megmutatható, hogy milyen az igazi torrentező, így bebizonyítjuk, hogy a Közgázon bemutatott példa csak valamilyen félreértés lehetett. A számok reprezentatívnak tekinthetőek, hiszen minden egyes szavazáson 7-11 000 felhasználó vett részt, ami az aktív userek majdnem teljes létszáma.

Az átlagos torrentező 19 éves, fiú (91%), 185 centi magas és barna hajú. Már legalább 1-3 éve használja a torrent oldalakat, amit egyik barátján keresztül ismert meg, de első számítógépe nem PC, hanem Commodore 64 volt (38%). Szüzességüket nagyrészt a gimiben veszítették el (51%), de 18%-uk még most is szűz. Épp ugyanennyi százalék tervezte a szilvesztert gép előtt tölteni, 49% buliban volt. 51% viszont nem rúgott be, 40% igen, 9% pedig nem emlékszik. A karácsonyt 80% boldognak élte meg, a legtöbben szűk családi körben (72%).

A tagok 15%-a büszke anya/apa, 9% még gyereknek vallja magát, a többiek még várnak az utódnemzéssel. Közel 70% éjfél előtt lefekszik aludni és csak 11% tart ki hajnalig. Majd negyven százalék rendszeresen olvas könyvet, 20% már nem is emlékszik ilyesmire. Egyharmaduk nem sportol semmit, a többiek kosaraznak, fociznak, vagy konditerembe járnak rendszeresen. A csapat felének nincs nyelvvizsgája, de a többieknek 1-2 belefért. Viszont 36% azt üzeni az érettségizőknek, hogy "szívjatok, ha én is szívtam anno".

Majd kétharmaduk minden nap ellátogat kedvenc torrent oldalára és mazsolázgat a tartalmak közül. 71% filmet, 29% sorozatot keres ha nézni szeretne valamit, ha pedig hallgatni, akkor többnyire külföldi zenéket. A válaszadók felének 1-5 db eredeti játéka figyel a polcon, 32%-nak egy sem, közel 10%-nak viszont 11-nél több. DVD-ből viszont 27%-nak tíznél több van, 35%-nak max 5 darab és alig 22% nem rendelkezik csak eredeti lemezzel. 43% csakis szinkronos filmeket néz, 46% eredeti nyelvű magyar feliratos filmeket, egytized pedig igazán kemény, hiszen angolul felirat nélkül is bevállalja. Egyébként a filmeket (50%) DVDrip-ben tölti le, 34% teljes DVD formátumban és csak a maradék, akik rosszabb minőségű kópiát is elviselnek.

SG.hu: Akik később csöppentek bele a hazai torrent életbe, bizonyára nem tudják, hogy milyen gyökerei vannak itthon. Mesélj kicsit a kezdetekről, kik indítottak anno torrent tracker oldalakat, milyen háttér és milyen motiváció kellett ehhez?
B: A mi oldalunk volt a legelső komoly tracker, születése felett 4-5 ember bábáskodott. Ők korábban fizetős FTP oldalakkal és egyéb (nem SMSweb) warez oldalakkal operáltak. A start dátuma 2004. július vége, ekkor indultunk el élesben. A készítők motivációja pedig az volt, hogy a csak nagyon szűk körben elérhető FTP oldalak anyagait kiközvetítsük a nagyközönség számára is. Ennek ugyan a fizetős FTP üzemeltetők nem örültek, de a lényeg, hogy immár széles rétegek számára elérhető volt a filmes, zenei és játékprogram kínálat, illetve a sorozatok. A mi trackerünk igyekezett mindig a hazai tartalmakat előtérbe helyezni, így a szinkronizált filmek mellett számos TV tartalmat is feltöltenek hozzánk.

SG.hu: Volt valamilyen balhé vagy összetűzés abból, hogy más warezosok érdekeit sértettétek? Fenyegettek meg titeket?
B: Egy releaser csapat volt aki szívére vette a dolgot, és az nfo fájlokban fenyegetőztek, bár nekik nem a torrenttel volt gondjuk, hanem azzal, hogy mi is hamar kitesszük az anyagokat. Eleinte persze a warez társadalom sem nézte jó szemmel a torrentet, egészen addig, amíg többen elkezdték támogatni azt.

SG.hu: Milyen anyagi érdekük van ezeknek a csapatoknak a warez terjesztéséből?
B: A többségnek semmilyen, egyszerűen versenyeznek, hogy ki tud jobbat csinálni. A kisebb rész pedig, akik fizetős FTP-t vagy SMSwebet üzemeltetnek, ők ebből élnek. Régebben jellemző volt még a CD/DVD írás, de éppen a szélessávú net és a DC/torrent elterjedésének köszönhetően ők háttérbe szorultak.

SG.hu: Titeket nem zavar, hogy az általatok jófejségből terjesztett anyagokból mások pénzt csinálnak? Főleg azért, mert ez a kis rész feketíti be az egész témát.
B: Zavarni természetesen zavar minket, ahogy őket is a mi tevékenységünk, de tenni nem tudunk semmit egymás ellen.

SG.hu: Szórakozásból warezoltok, de valójában mivel töltitek a hétköznapokat, mi a foglal­ko­zá­so­tok?
B: Akik az ingyenes részében mozognak, azok általában tanulók, egyetemisták, számítás­technikával foglalkozó emberek. Akik a fizetős részbe esnek, ők nyilván ebből élnek. Persze vannak olyanok, akik régebben ezzel alapozták meg az ismertségüket és most is a tűzfészek közelében vannak, de már nem szoftverek, zenék és filmek eladásából, hanem másból, mondjuk hardver kereskedelemből élnek. Itt is sokat számítanak a kapcsolatok és a tapasztalat, mint mindenhol.

SG.hu: A szórakozáson túl miért jó az egyetemistáknak, hogy ilyen dolgokkal foglalkoznak? Nem túl sok idő ez egy fiatal életéből?
B: Az informatikusnak, programozónak tanuló egyetemistáknak ez egy nagyon jó gyakorlat. Ezeken a rendszereken szinte minden elképzelhető probléma előjön, amit később már rutinosan kezelnek. Kinek ne jönne jól egy több éves szakmai gyakorlat?

SG.hu: Kik üzemeltetik a szervereket? A hobbi oldalakért is fizetnie kell valakinek, nem?
B: A titok általában az, hogy a szerveren olyan weboldalak is vannak, melyek teljesen legálisak és azért fizet is valaki, ezek kompenzálják a torrent oldal működését. Minél nagyobb a közösség, annál nagyobb szerver is kell hozzá természetesen, de mindig megoldódik.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások