Az USA válasza a kínai katonai IT-fejlesztésekre

Az USA válasza a kínai katonai IT-fejlesztésekre

2007. június 15. 08:25, Péntek
Az amerikai légierő és a Pentagon is komolyan tart azon kínai törekvéstől, amely az első hely megszerzését célozza meg a kibertérben. Az Egyesült Államok új központ felállításától reméli vezető helyének megtartását.

A Reuters elsőként számolt be arról a sajtótájékoztatóról, amelyen Robert Elder altábornagy, a 8. légi hadsereg parancsnoka többek között elmondta, hogy egy vadonatúj számítógépes központ felállításáról döntöttek. Ennek feladata a kiberháborús tevékenységek és a védelem megszervezése lesz, biztosítva az USA vezető szerepét minden kihívással szemben. Ilyen kihívás pedig az utóbbi időben egyre inkább Kína részéről látszik kibontakozni, a Pentagon legnagyobb rémületére.

"Ők az egyetlen ország, amely közvetlenül és leplezetlen módon kifejtette ilyen irányú törekvéseit" - jelentette ki Elder. A légierő Barksdale-i támaszpontja jelenleg több mint 25 ezer embernek ad otthont, ezt most tovább bővítik, hogy helyet adjanak az informatikai központnak. A feladatot a 8. légi hadsereg kapja, mivel ennek a hosszú hatótávú, globális csapások, a felderítés és a légi fölény biztosítása mellett a fő profiljába tartozik a számítógépes hálózatok védelme, az elektronikus háború, vagyis a vezetés biztonságának megőrzése is. Ennek érdekében B-2, B-52, RC-135 és EP-3 gépei mellett speciális informatikai csapatokkal is kiegészítették állományát.

A Pentagon félelmeit egy május végén nyilvánosságra került dokumentum révén ismerhettük meg, amelyben részletesen foglalkoztak a kínai célkitűzésekkel. Ezt ugyan a kommunista ország vezetése a belügyekbe történt nemkívánatos beavatkozásnak tekintette, az amerikaiak viszont éppen az ő fejlesztéseiket minősítették nemkívánatosnak, így várható volt, hogy az interkontinentális ballisztikus rakéták és egyéb fegyverek mellett a számítógépes hálózatokra is több figyelem hárul majd. Az USA itt leginkább a hackerek, vírusok és célzott támadások kombinálásától tart, amely kiüthet egyes hálózatokat, megnehezítve a katonai egységek irányítását.

Természetesen az USA hálózataiban a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg mellett szinte mindegyik ország kutakodik, hogy értékes információk megszerzésével rövidítse le a fejlesztésekhez szükséges időt. Az új louisianai központ ezt is igyekszik majd megakadályozni.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások