Megbukott az IPTV

Megbukott az IPTV

2007. június 25. 16:23, Hétfő
Kezdőőődik! - de nem a T-Online T-Home TV-jének a siker sztorija - tudtuk meg egy háttérbeszélgetésen a szomorú tényeket Tüdős Andrástól, a T-Online informatikai igazgatójától. A bevezetés óta a cégnek mindössze 2000 ügyfelet sikerült összegyűjtenie, ami mélységesen alulmúlja várakozásaikat.

A T-Online IP TV szolgáltatására (T-Home TV) ugyan folyamatosan jelentkeznek új előfizetők, de a bővülés ritmusa messze elmarad a korábbi várakozásoktól. Az indoklásnak technikai és piaci magyarázata is van. Egyrészt jelenleg csupán az ország 29 nagyobb településén elérhető a szolgáltatás, de ott sem 100%-os lefedettséggel, így fordulhat elő, hogy még Budapesten is vannak olyan körzetek, ahol elvileg létesíthető lenne a szolgáltatás, gyakorlatilag viszont nem.

Jövőre a lefedett települések száma 42-re nő, de ezzel együtt számítani kell arra, hogy az általában telefonközpontokba telepített egységtől (DSLAM, Digital Subscriber Line Access Multiplexer) maximum 2000 méterre lakhat, aki elő szeretne fizetni az optimálisan 8 Mbit-es sávszélességet igénylő ADSL + IPTV szolgáltatásra. A T-Online ráadásul nem elégedett saját szolgáltatás minőségével sem, hiszen a megrendelések pillanatában még viszonylag kis százalékban tudják megjósolni, hogy bekötés után valóban problémamentesen fog-e működni a szolgáltatás, legyen szó IP alapú televízióról vagy éppen nagy sávszélességű internetről. Ahogyan egy korábbi cikkünkben kifejtettük, a jelenlegi technológiával a lakosság viszonylag szűk keresztmetszete érhető csak el, viszont sokszor vállalják a bekötést és amennyiben a vállalt minőséget nem sikerül produkálniuk, akkor visszakoznak a kisebb csomagra való váltástól.


A technikai nehézségek mellett az sem szolgálja a magenta cég sikereit, hogy egy szinte teljesen telített piacra léptek be, ahol már mindenki, akinek igénye volt rá köttettet be kábeltelevíziót vagy előfizetett műholdas televízió szolgáltatásra. Ráadásul az utóbbi piacán komoly árverseny van, amit a DigiTV-nek szinte a földig sikerült lenyomnia.

Ezt a helyzetet úgy próbálják orvosolni, hogy eleinte nem a tömeges piacokat célozzák, hanem egyfajta prémium szolgáltatásként próbálják értékesíteni a digitális adást. Ezzel az egyetlen probléma, hogy a tartalomszolgáltatóknak a korai befogadók eme kicsiny csapata nem elegendő érv ahhoz, hogy komolyabb minőségű adásokat készítsenek. Az HBO is rendelkezik például HD felbontású adással, de arról egyelőre ne is álmodjon senki, hogy ez az otthonokba kerül, hiszen sem üzletileg nem éri meg, sem a jelenlegi ADSL2+ technológiával nem lenne működőképes.

Mi a jövő?

Természetesen a vállalat nem nyugodott bele az első csata elvesztésébe és máris a következő évi csodákat mutatták be nekünk. Ezek technikailag valóban lenyűgözők, de kérdéses, hogy a fogyasztókat mennyire fogja majd ámulatba ejteni. Az IP TV újdonságairól, mint a Time-shift, VoD, stb. már nem érdemes beszélni, viszont mindenképp érdekes lehet, hogy az ADSL2+ technológiáról a következő évre valószínűleg sok helyen VDSL-re váltanak.

Ez optimális körülmények között akár 50 megabites sávszélességet is produkálhat, igaz még kisebb, 1,5 km-es sugarú körön belül, míg a kábeles rendszereiken átváltanak Wideband DOCSIS szabványra, ami 100 megabitet képes eljutattatni az otthonokba. Mivel az optikai kábelekkel közelebb kell menni a lakásokhoz, ezért ez a fejlesztés igen sokba fog kerülni a T-nek, tehát minden esetben át fogják gondolni, melyik környéken érdemes beruházni. A pilot projekt például egy lakóparkban fog megvalósulni, de a későbbiekben is feltételezhető, hogy a kevésbé fizetőképes környékeken élők elfelejthetik ezt a luxust.

A sávszélesség emelés persze csak egy háttérlépés, az ígéretek szerint az igazi innováció a tartalomban lesz. Jövő év közepétől már megjelenhetnek a HD 1080p felbontású TV adások (amihez lakásonként kb. 25 Mbit szükségeltetik két TV készülékkel számolva), illetve egy webes rendszert élesítenek hamarosan T-Home web néven. Ez a pórnépnek egy klasszikus műsorújság lesz, de a T-Home TV előfizetők ezen keresztül bárhonnan indíthatnak akár felvételt is az otthoni set-top-box-on, illetve az előfizetők ajánlhatnak egymásnak műsorokat a webkettő trendnek megfelelően.


Sőt az igazán távoli jövőben, amikor a DSL túllendül a feltöltési korlátok adta béklyóin, akkor olyan szolgáltatások jelennek majd meg, mint a lakásfelügyelet webcamen keresztül, vagy éppen a saját magunk által szerkesztett TV adás, immár a videomegosztó oldalak minőségét jóval fölülmúlva. Abban viszont mindenki biztos lehet, hogy az első 10 ilyen saját csatornából 6 legalább pornó lesz - viccelődtek a jelenlevők.

A T-Online székházban történt háttérbeszélgetésből egyébként kiderült, hogy a fejlesztők is látják, hogy a jelenlegi IPTV még nem más, mint egy 50 éves technológia ráncfelvarrt változata. Semmivel sem több, mint az analóg TV, csak éppen meg lehet állítani. A jövő itt is az összekapcsolhatóságé, divatosan mondva az interoperabilitásé. A televíziókészülék megmarad az otthoni szórakozás középpontjaként, de már élvezhetjük rajta a web-böngészés élményét, nézegethetünk rajta fotókat, videókat a számítógépünkről, játszhatunk konzoljátékokat online, stb.

A T-Home TV által is használt Microsoft IPTV megoldás, a Mediaroom képessé vált arra, hogy a fenti funkciók mellett egy teljesen szabadon programozható platformként működjön, azaz csak a fejlesztők és a kreatív emberek ötletein múlik, hogy mit lehet majd variálni az alapokon. Bár egy dolgot biztosan nem: aki TV-Home előfizetést szeretne magának, annak nem elég prosperáló környéken laknia, de T-Online ADSL előfizetéssel is kell rendelkeznie, ahhoz pedig mint tudjuk az esetek többségében még egy T-Com telefonvonal is dukál. Tüdős András szerint ez nem üzleti alapú döntés, hanem technológia függő, hiszen nem lehet szétválasztani a két IP adatfolyamot, egy rézdróton csak egy szolgáltatónak van hely.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások