A pókerezők győztek a Polaris számítógép ellen

A pókerezők győztek a Polaris számítógép ellen

2007. július 28. 08:37, Szombat
Az ember - pontosabban két ember - nyert a számítógéppel rendezett első pókerbajnokságon, amely négy partiból állt.

Phil Laak és Ali Eslami, két Los Angeles-i hivatásos pókerjátékos, akiket a világ legjobbjai között tartanak számon, a kanadai Vancouverben szervezett összecsapáson a Polaris nevű informatikai pókerprogramot győzte le a héten.

Az első három parti után a mérkőzés még döntetlenre állt, az amerikai páros és a gép is egy-egy játszmát nyert, egy pedig döntetlenül végződött - így csak az utolsó parti hozta meg a döntést, az emberek javára. A 30 éves Eslami a mérkőzés után úgy nyilatkozott, hogy ez volt élete legkimerítőbb mérkőzése. Az ember és a számítógép közöti első összecsapásra a mesterséges intelligenciáról Vancouverben, Kanada csendes-óceáni nagyvárosában rendezett tudományos konferencia keretében került sor.

A vancouveri összecsapást a világon legelterjedtebb pókerjátékkal, a "Texas Hold Em"-mel játszották. A játékosok 5000 dollárt kaptak minden partiért, amit a Polaris ellen megnyertek. Eslami szerint ez nem túl sok, őt azonban személy szerint érdeklik a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kutatások. "Olyan ez, mintha az első űrhajó fellövésén lennék jelen. Ez a következő informatikai forradalom kezdete, az olyan számítógépeké, amelyek emberi tulajdonságokkal rendelkeznek" - mondta a pókerbajnok és véleményét osztja Michael Bowling, a Polaris programot kifejlesztő csapat vezetője is.

Bowling szerint a kísérlet nagyon fontos, mert ha a Polaris képes lenne győzni ebben a játékban, amelyben rendkívül fontos a lélektan - az érzelmek, a blöff, az ellenfél megtévesztésnek különböző módozatai -, akkor a mesterséges intelligenciák újabb felsőbb osztályba léphetnének. Számára ez az esemény legalább olyan fontos volt, mint Garri Kaszparov sakkvilágbajnok és a Deep Blue sakkozógép 1997-es összecsapása.

Laak és Eslami egyébként nem csupán kiváló pókerjátékos, hanem a technológia terén sem lehet eladni őket. Laak például informatikus mérnök, aki úgy gondolja, hogy ha a számítógépek képesek lesznek megérteni az emberi érzelmeket, akkor ezt a képességüket nagyon fontos területeken lehet hasznosítani, például a közlekedésben megóvhatná a sofőröket vészhelyzetektől.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások