Az ár, amit a játékért fizetsz

Az ár, amit a játékért fizetsz

2007. szeptember 1. 09:08, Szombat
Mennyibe kerül nekünk?
A játékipar szervesen összefonódott a hardvergyártókkal. Igazából téves dolog azt hinni, hogy az nVidia a csúcskártyáiból keres sokat, vagy azt akár, hogy nagy cégnek számít akár. Messze nem. Ez egy presztízsharc, amit vív az Intel és az AMD és az nVidia és Ati. Egyik sem a játékosoknak gyártott hardvereiből keresi főleg a kenyerét, de azért jó megmutatni, ráadásul az adott fejlesztések nagy részét be lehet vasalni azokon a hülyéken, akik nem bírnak két hónapot sem várni egy technológia megjelenése után. A marketing külön helyen kezeli őket, sőt szerintem külön fejezetet érdemelnének Philip Kotler valamelyik könyvében.

Ahhoz, hogy a top játékokat valaki élvezetes maximális formában tudja játszani, ahhoz egy komoly gép is dukál. Csak a fő részeket figyelembe véve most per pillanat közel 400 ezer forintot kell otthagyni egy üzletben egy felső kategóriás gépért (pl.: Asus Commando alaplap, X-fi hangkártya, 4 Gbyte Geil DDR2, 400 Gbyte SATA2 HDD, Intel Quad Core2 2,4 Ghz, Asus 8800 GTX) Ebbe persze még nincs benne a sok kiegészítő és egy jó monitor, amivel együtt akár 600 ezerre is növekedhet a számla.


A másik variáció, ha top játékokkal szeretne valaki játszani, akkor vásárol egy konzolt, mondjuk egy Xbox360-at, amire többnyire megjelennek mostanság ugyanazok a játékok, igaz legtöbbször picit gyengébb vizualitást produkálva, viszont egy Xbox360 Elite sem kerül többe, mint 130.000 Ft.

A harmadik variáció, ha valaki lemond arról, hogy az első sorban tomboljon és némi csúszással, mondjuk a fél év egy évvel ezelőtti játékokkal szeretne játszani. Ehhez most per pillanat az előbbi PC példával párhuzamosan elegendő 132 ezer forintot elkölteni egy hasonlóan igényes, de kisebb teljesítményű gépre (Asus P5B, 2 Gbyte Geil Value, 400 Gbyte SATA2 HDD, Intel Core 2 Duo E6300, Asus 8600 GT).

A trükk viszont a játékok vásárlásánál nem feltétlenül ott van, hogy mennyibe kerül alá a vas. Nyilvánvaló, hogy nem érdemes a legtetejéről csemegézni, hanem mondjuk ezt a fél éves csúszást tartva többszörösen nyerni az üzleten. A 200 ezres megtakarítás a gépen éppenséggel 20 darab eredeti premier játékot is jelenthet, de mi történik, ha a játékokat nem vásároljuk meg azon nyomban? Sokan követik azt a módszert, hogy letöltik illegális forrásból a játékot, majd mikor diszkont kategóriás lesz, akkor vásárolják meg, ami már fél siker, mert igaz fele annyit keres rajta a fejlesztő, de mégis keres. Helyes.

Az idei őszi katalógust lapozgatva számos érdekes megállapításra jutottam. Mégsem olyan drága a PC játék, a konzol mégsem annyival olcsóbb, mint a PC és valóban érdemes kicsit kivárni.

Premier liga
A hőn áhított őszi játékok közül a PC verziók között a legdrágább játék is maximum 11900 Ft. Ilyen a Crysis, a Half Life Orange Box, a Fifa 08,a Simcity Societies,Hellgate: London, NFS: Pro Street, ET: Quake Wars. Ugyanakkor több olyan játékot is találtam, amit legalább ennyire várunk, de jóval olcsóbbak már a bemutatókor is. A korábban említett Bioshock, a Settlers: Rise of an Empire például már mindössze 9.900 Ft-ot kóstál. Sőt, a CD Projekt által forgalmazott három nagy név, a Timeshift, World in Conflict és Witcher címekért mindössze 7990 forintot kell perkálni, ráadásul ezek a játékok több-kevesebb honosítással is rendelkeznek. (Witcher: teljes szinkron)

Tudva azt, hogy egy sima feliratozás párszázezerbe, míg egy szinkronizálás 3-5 millióba kerül, elég optimista lelkület kell ahhoz, hogy bevállalja bárki ezt itthon, ahol a 3-4 ezres eladás már vidám értéknek számít. Mindenesetre, az utóbbi három játék rajongóinak szinte gondolkodni sem érdemes, mert 8 ezer forint az körülbelül 7 whisky-kóla a Balatonon vagy egy teljes árú BKV bérlet vagy éppen egy 2/3-ad tank benzin. Mérlegelve, hogy egy ilyen címmel 10-30-100-200 óra nettó játékidőre számíthatunk, kifejezetten olcsó szórakozásnak mondható. Egy óra billiárdozás 500 Ft, azaz éppen annyiba kerül, mint egy átlag FPS játék, eltekintve attól, hogy később barátainknak odaadva ők újrajátszhatják vagy mi is akárhányszor elővehetjük, ellenben egy újabb kör billiárd vagy egy újabb whiskykóla újabb forintokba kerül.

Diszkont liga
A következő sokk akkor ért, amikor a korábbi játékok listáját böngészgettem. Éppen két évvel ezelőtt kapott a Dungen Siege II című játék egy egész jó értékelést nálunk, négy csillagot. Idén pedig mindössze 990Ft-ért megkaparintható. Alig pár hete számoltunk be a Civilization IV második kiegészítőjéről, ami ugyan most még borsos árú, de az alapjáték már 2990 Ft-ért elérhető, sőt aki elfelejtette volna megvenni a korábbi részeket, de az azokkal töltött sok száz órát nem felejtette el, 13 ezer forintos áron az egész teljes sorozatot beszerezheti elsőtől a negyedik részig. Tavaly nyáron 5 csillagot kapott nálunk a Prey nevű játék, ami most szintén csak 2990 Ft. Újabb meglepetés, hogy a hazai gyártású, idén márciusi Warfront, azaz a mindössze 6 hónapos játék 3990-ért eladó. Meglepő dolgok ezek és mindenki láthatja, nem gagyi, még ma is élményt jelentő játékokat soroltunk fel. A hipermarketes gagyi kategória is ezer forint környékén alakul, de minek engedni a szintből, ha van ennyiért igényes játék is.


Konzol kincstár
Az olcsón megvett hardvernek híg a leve, legalábbis a konzol játékosok szívébe nyílként szúródhat a gépük árának néha 15-20%-ával azonos összegű árcédula egyes játékokon. A 90-130 ezer forintért megvett konzolok egyik előnye valóban az, hogy olcsóak, viszont a normális esetben a feltört változatok nem futtathatóak a gépen, de aki mégis megoldja, azt általában kizárják a közös online játéktérből, ami komoly érvágás. Tekintsünk tehát úgy a konzolra, mint ahol minden játékot meg kell venni eredetiben vagy nincs buli. Az Xbox360/PS3 játékok böngészésekor ott akadtam le először, hogy a "klasszikusok" kategória játékai is 6-7 ezer forintot értek, míg ugye ugyanez a kategória PC-n mindössze egy ezres. Rápillantva a nyári-őszi befutókra, tisztán látszik, hogy akár egy fél év alatt is simán el lehet költeni a gép árának másfél-kétszeresét. A Gears of War 16 ezer, a Halo 3 19 ezer, a PC-n már réginek számító Oblivion szintén 19 ezer, a nagyon várt Stranglehold 17 ezer és a Bioshock is kétszer annyi, mint PC-n.

Igazi meglepetés, hogy a világszerte nagyon népszerűvé vált extra olcsó konzol, a Wii is belehúz, ha szoftverről van szó. A klasszikus Zelda Wii változata 16 ezer, a Resident Evil csak 14, de 1-2 kivétellel minden elérhető játék 14-17 ezer között van.

Miért pont én?
Ezt mindenki feltehetné, de valahogy nehéz megválaszolni, hogy miért pont nekünk kellene megvenni ezeket a termékeket. Ne felejtsük el, hogy számos magyar fejlesztő is van, az ő szoftvereik megvásárlásával egy tűhegynyit hozzátettünk a gazdaság fejlődéséhez és biztosak lehetünk benne, hogy ha sokan így tesznek, akkor ezek a srácok nem mennek csődbe és jön tőlük még több, még érdekesebb játék. Ugyanez érvényes a honosított programokra. Azon túl, hogy saját anyanyelvünkön élvezzük a játékot, legálisan, üzenünk a kiadóknak, hogy "Srácok, látjátok? Ha ti is adtok valamit, akkor mi is. Érdemes foglalkozni ezzel a piaccal is."

Arról nem is beszélve, hogy jó érzés néha végignézni a polcon és megpillantani a legjobb élményeket adó kedvenceink dobozát, csakúgy mint néha átfutni saját könyvtárunkat és felidézni a kedvenc filmeket. Személy szerint nem tartom rossz dolognak a kalózkodást, ha nem csupán az a célja, hogy ingyen legyen minden. Ha sok a premier ár, akkor itt a példa, csak várni kell, de később sem kéne elfelejteni őket.Most megyek meg is rendelem a Civilization Chronicles-t.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások