Torvalds a Linux jelenéről és jövőjéről

Torvalds a Linux jelenéről és jövőjéről

2007. november 28. 11:58, Szerda
Linus Torvalds szerint a Linux fő előnye még mindig nyitottságában és rugalmasságában rejlik, figyelme pedig egyre inkább a grafikus kártyák, a vezetéknélküli megoldások és az SSD háttértárolók felé irányul.

Torvalds az InformationWeek-nek adott interjúban beszélt a nyílt forráskódú platform jelenlegi helyzetéről, a lehetséges jövőről, illetve a fontosabb és a személyesen őt is érdeklő fejlesztési irányokról. Véleménye szerint a Linux a rugalmassága miatt előnyösebb választás minden zárt projektnél, hiszen minden egyes területen számos megoldás elérhető, nincs egyetlen, világmegváltó módszer, ami a kereskedelmi megoldásokra jellemző.

A két-három havonta megjelenő kernelfrissítések révén a gyorsan változó területeken is naprakészek tudnak maradni, itt természetesen a hardverkompatibilitás fenntartása és megőrzése az elsődleges feladat. Külön megemlíti a grafikus kártyákat és a vezetéknélküli szegmenst, amely szerinte átalakulóban van. Ugyanilyen fontos a virtualizáció, amely számára ugyan egyáltalán nem érdekes, ám a külső fejlesztések révén számos megvalósítási mód elérhető, ami ismét a Linux előnyeire példa. Őt magát leginkább az SSD-háttértárolók (solid-state drives) fejlődése és esetleges elterjedése köti le, amely egyet jelenthet a késleltetés, az elérési idő leszorításával. 2008-ban mérséklődhetnek az árak, ami a kereslet élénkülését eredményezné - nagyjából erre számít a Linux kernel főfejlesztője.


Arra még Torvalds sem tud választ adni, hogy vajon a Microsoft és csatlósai mennyiben tudnak majd belekötni a nyílt platform egyes részleteibe, pontosabban a kernelbe. Ezzel kapcsolatban Redmond részéről már ismerhetünk néhány megnyilatkozást, ám konkrét lépések még nem történtek annak érdekében, hogy a Linux kernelben található állítólagos szabadalomsértéseket megtorolják.

Azt igyekezett leszögezni, hogy a nyílt platform számos előnyt kínál a zárt fejlesztésekhez képest. Példaként említette, hogy amennyiben például a Microsoft operációs rendszerét választjuk, nemcsak hogy nem tudjuk kijavítani az esetleges hibákat, hiányosságokat, a szoftver ráadásul egyetlen cég, egyetlen piaci entitás felfogását tükrözi vissza, és ilyenkor egyáltalán nem számít, hogy a fejlesztők mennyire kompetensek.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások