Börtönbüntetést kapott négy tajvani szoftverkalóz

Börtönbüntetést kapott négy tajvani szoftverkalóz

2008. február 6. 09:06, Szerda
Egy helyi bíróság ítélete tett pontot a világ egyik, ha nem a legnagyobb szoftverhamisítási ügyének a végére. A csoport tagjai a Microsoft legalább 21 különböző programjáról készítettek illegálisan másolatokat - becslések szerint 900 millió dollár értékben.

Az ügyben az első számú vádlott Huang Jer-sheng volt. Az üzletember 1997 és 2003 között a tajpeji székhelyű Maximus Technology nevű disztribútor cég tulajdonosaként vált ismertté. A bíróság döntése értelmében ő és a munkatársai felelősek az illegális szoftvermásolatok több mint 90 százalékának elkészítéséért és terjesztéséért. A világ rendőrségei különböző büntetőügyekben és tesztvásárlások alkalmával figyeltek fel a kalózkópiákra és azokat azonnal le is foglalták. Az Interpol ezután indított nyomozást az ügyben, amely öt kontinensen több mint hat esztendőn át tartott és amely végül a másolócsoport felderítéséhez és felszámolásához vezetett.

A tajvani disztribútorok mellett más államokban, például Németországban működő kereskedők és terjesztők ellen is vádat emeltek. A hamisított szoftvereket hét nyelvi verzióban - angol, francia, német, olasz, lengyel, portugál és kínai - hozták forgalomba. A kópiákat általában mit sem sejtő helyi kereskedőknek továbbították világszerte. A másolt programokból így összesen 22 államba jutott, többek között Németországba, Ausztriába és Svájcba is.

"Ezek a másolócsoportok nagyon jól szervezettek, találékonyak és készek sok pénzt a fejlesztésekbe és az egész világra kiterjedő terjesztési rendszerbe ölni. A termékhamisítás bűncselekmény. Éppen ezért van szükség arra, hogy a rendőrségek világszerte koordinálják a munkájukat, hogy megállíthassuk a kalózokat és a hamis programok terjesztését" - jelentette ki John Newton, az Interpol szerzői jogsértési és a szellemi tulajdon védelmi ügyekben nyomozó munkatársa.

Huang Jer-shengre a tajvani bíróság négy év letöltendő börtönbüntetést szabott ki. Ez a szigetországban a szerzői jogsértési ügyekben hozott eddigi legszigorúbb ítélet. A három további vádlott 18 hónapi és 3 évnyi börtönbüntetéseket kapott. "Remélhetőleg ezek a szigorú büntetések elveszik majd minden másoló kedvét tevékenysége folytatásától és rádöbbentik őket arra, hogy milyen következményei lehetnek, ha a Microsoft termékeit hamisítják" - reagált a döntésre Dr. Swantje Richters, a Microsoft ügyvédje.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások