Két robotrepülőgépet vásárolt Szászország

Két robotrepülőgépet vásárolt Szászország

2008. február 20. 10:47, Szerda
A korábbi terveknek megfelelően az elmúlt hétvégén két felderítő légijárművet állított szolgálatba a német szövetségi tartomány. Az eszközök feladata elsősorban a futballmérkőzések és más tömegrendezvények megfigyelése lesz.

A Sensocopter nevű robothelikoptereket a Diehl BGT Defence cég szállította a szászországi kormánynak. A járművek hatótávolsága 3 kilométer és legfeljebb 30 percig maradhatnak a levegőben. Ezután le kell szállniuk, hogy a földi személyzet feltölthesse a csendes működést lehetővé tévő akkumulátoraikat. Az elektronikus égi szemeket felszerelték kamerákkal, képesek fotók és videók készítésére, valamint továbbítására az irányítóközpontnak, akár valós időben is. "Eddig a rendőrség főleg azzal foglalkozott, hogy a randalírozókat elfogja. Emiatt gyakran nem volt elég idő a bizonyítékok rögzítésére. A robothelikopterek azonban teljesen új lehetőséget kínálnak" - jelentette ki Steffen Große, a szászországi belügyminisztérium szóvivője.


A tartományi szervek azonban nem csak a futballmérkőzéseknél számítanak a felderítő egységekre, hanem más tömegrendezvényeken (koncerteken, gyűléseken stb.), sőt emberrablási és túszejtési ügyekben is. Előnyük, hogy mivel kis méretűek és képesek gyakorlatilag hangtalanul egy helyben lebegni, így nem keltenek feltűnést. Albrect Buttolo szászországi belügyminiszter reményét fejezte ki, hogy az új rendszernek köszönhetően az eddiginél több személyt azonosíthatnak, figyelhetnek meg és követhetnek majd a levegőből és így az egyes esetekben több bizonyíték lesz elérhető a rendőrség számára.

"Egyre több a polgári megrendelőnk. Nem csak a rendőrség, a tűzoltóság, de magánnyomozók és megfigyelésekkel foglalkozó irodák, sőt légi fényképező cégek is érdeklődnek termékeink iránt. Az elmúlt két évben eddig több mint 300 MD4-200-as modellt adtunk el világszerte. Áruk - a fedélzeti felszereléstől függően - 10 000 és 25 000 euró között volt" - mondta Udo Juerss, a Sensocopter kifejlesztésében résztvevő Microdrones cég vezetője.


A robothelikopterek és -repülőgépek különböző készülékekkel szerelhetők fel, amelyek lehetnek hagyományos, infra-, éjjellátó, fotó- és videokamerák. De van rá példa, hogy egyes járművekbe felderítő szenzorokat, radioaktív sugárzást mérő berendezéseket szerelnek be, így azok ellenőrizhetik az atomerőművek környékét. Jó példa erre az Airrobot cég helikoptere, amely részt vesz az Európai Unió által 3,3 millió euróval támogatott µDrones programban. A cél olyan eszközök kifejlesztése, amelyek képesek - a GPS-koordináták felhasználásával - egy előre meghatározott útvonalon végigrepülni és az esetleges váratlan akadályokat - például madárrajokat - kikerülni.

Az Európai Unió hosszú távon szintén külső határainak robotrepülőgépes ellenőrzésével számol. Jól bizonyítja ezt a "Border Surveillance by Unmanned Aerial Vehicle" nevű uniós projekt, amelyben a francia Dassault konszern vezetésével nyolc cég dolgozza ki a legpraktikusabb és legolcsóbb robotrepülőgépes határmegfigyelési javaslatokat.


Szászország január közepén jelezte, hogy ultrakönnyű, távirányított légijárművel akarja ellenőrizni a mérkőzések idején a futballstadionokat. A beszerzést az indokolta, hogy az elmúlt hónapokban Lipcsében és Drezdában komoly szurkolói rendzavarások volt, amelyek miatt a stadionokban és azok környékén jelentős kár is keletkezett. Korábban a közelgő osztrák-svájci közös rendezésű futball Európa-bajnokságra készülő helyi biztonsági szakemberek jelentették be, hogy robotrepülőgépekkel ellenőrzik majd a futballszurkolókat és szűrik ki, valamint azonosítják a futballhuligánokat.

Képek a robotrepülőgépekről, és az általuk készített fényképek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások