Mindent megfigyelő állam lesz Németország

Mindent megfigyelő állam lesz Németország

2008. január 31. 00:07, Csütörtök
A légiutasok adatainak megfigyelése kapcsán alkotmányossági aggályok merültek fel. A német nagykoalíció pártjai éles szócsatát vívtak az emberi szabadságjogok és az adattárolás kérdésében.

A német nagykoalíció két pártjának tagjai közel sem értenek egyet minden kérdésben. Jól bizonyítja ezt, hogy Wolfgang Schäuble (CDU) belügyminiszter egyik legnagyobb bírálója Brigitte Zypries (SPD) igazságügyi miniszter, aki minden eddiginél élesebben támadta kollégáját. Brigitte Zypries komoly alkotmányossági aggályainak adott hangot a légiutasok adatainak tárolásával kapcsolatban. "Kétségeim vannak atekintetben, hogy ezt az előterjesztést a jelenlegi formájában el fogja fogadni az Európai Unió. Attól félek, hogy ez egy új lépés a megfigyelési állam megvalósítása felé, ahol az állampolgárokat már azelőtt megfigyelik és ellenőrzik, hogy bármit elkövettek volna" - jelentette ki a berlini Európai Rendőrkongresszuson a német igazságügyi miniszter.

"Nem arról van szó, hogy információkat gyűjtsünk a gyanús személyekről, hanem arról, hogy gyanús momentumokra figyelhessünk fel. Az adatok alapján bárkinek a mozgásáról pontos képet kaphatnak a hatóságok és ez jóval szigorúbb ellenőrzést vetít előre, mint amiről mondjuk a távközlési adattárolás esetén szó van. Normális, ha az embereket védeni akarjuk a bűnözéssel és az erőszakkal szemben, de ez nem jelentheti az emberi jogok korlátozását" - tette hozzá a politikus.


Brigitte Zypries igazságügyi- és Wolfgang Schäuble belügyminiszter

Az igazságügyi minisztert támogatja a német ellenzék is. "Az adattárolás mára szinte mániává vált. Egy új biztonsági logika nyert teret, amely szerint minden polgár gyanús. Ez egy fenyegető jövőkép. Szeretném, ha az Európai Unió elfelejtené ezeket a terveket" - hangsúlyozta Volker Beck, a Zöldek politikusa. Gisela Piltz, az FDP képviselője is leszögezte, hogy nem lenne jó, ha ártatlan állampolgárokat hurcolnának meg általánosított gyanúk alapján.

2002-ben és 2003-ban Németországban több mint 150 törvényt szigorítottak meg. Mindez azonban Brigitte Zypries szerint egy a szabadsággal, a biztonsággal és a bűnözés elleni harccal kapcsolatos tévút nemcsak Németországban, de az Európai Unióban is. S akkor még az intézkedések okozta tárolási és képzési költségek szóba sem kerültek.

Schäuble nem kívánt reagálni a kritikákra, de azt megjegyezte, hogy a Bundesrat és a Bundestag nemrég szó nélkül megszavazta az Egyesült Államok és az Európai Unió között kötött légiutasadat-átadási megállapodást. A német belügyminiszter egyébként azt kérte a 27 európai uniós tagország rendőrségeitől, hogy tegyék hozzáférhetővé egymás számára a különböző adatbázisaikat.

"Az adatokat kizárólag a bűnözés és a terrorizmus elleni harcban használhatják majd fel az európai hatóságok és minden visszaélést szigorúan meg fognak büntetni. A becsületes embereknek semmitől sem kell tartaniuk" - reagált Brigitte Zypries szavaira Franco Frattini. Az európai légiutas-adatbázis létrehozását Franco Frattini európai uniós biztos kezdeményezte tavaly novemberben és az ötlet egyik legnagyobb támogatójának Wolfgang Schäuble német belügyminiszter számít. Az elképzelések szerint az adatokat 13 éven át őriznék meg. Amennyiben a rendszer megvalósul, akkor becslések szerint csak Németországban évente 50 millió légiutassal kapcsolatos információkat kellene eltárolni.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások