Intel, IBM és Hitachi: úton a 32 nm felé

Intel, IBM és Hitachi: úton a 32 nm felé

2008. március 11. 09:31, Kedd
Az Intel egymaga reméli még időben elérni a következő gyártástechnológiai állomást, míg az IBM a Hitachival kötött megállapodást a következő két évre vonatkozó közös munkáról. Az első példányok már jövőre elkészülhetnek.

Bár a processzorgyártó részéről nem hangzott el részletes bejelentés, egyes források már arról írnak, hogy a 45 nanométeres generáció folyamatos térhódításával egy időben gőzerővel folyik a munka a következő sorozaton. Ez természetesen nem mást jelent, mint a 32 nanométeres csíkszélességű asztali, szerver és mobil processzorok megjelenését, amelyre a jelen állás szerint már akár jövőre sor kerülhet. Ezt igyekeznek garantálni most a különböző gyártók.

A hírek szerint az Intel háza táján gyors eredményeknek örülnek, mivel a fejlesztés eddigi szakasza a korábban elképzeltnél simábbra sikeredett, így az első szerverprocesszorok valóban megérkeznek még 2009 vége előtt. Ezek a chipek már a Westmere család, azaz a Nehalem utódjának tagjai lesznek, bővebb technikai részleteket azonban csak később tudunk meg majd róluk. Addig is jó adag türelem ajánlott azoknak, akik a 45 nanométert sem találják elég kedvezőnek.


Az IBM eközben hivatalos közleményben jelentette be, hogy első alkalommal kötött szövetséget a Hitachi vezetésével a félvezető szegmensben. A két évre szóló megállapodás szintén a 32 nanométeres generáció megtervezését és kifejlesztését célozza, mégpedig az újdonsült partnerek eddigi tapasztalatainak, illetve szellemi tulajdonának egyesítésével. A munka jó része New York városában, az IBM két ottani központjában zajlik majd, a Watson Research Center és a College of Nanoscale Science and Engineering épületeiben. Ők is 2009-ben szeretnének előállni az első példányokkal, hogy 2010-ben már megkezdődjön a szélesebb körű térhódítás, ezt követően pedig szóba jöhet a 22 nanométeres mérföldkő elérése is, vagy legalábbis az úton való elindulás.

Az IBM immár a sokadik gyártóval kötött megállapodást a közös munkáról. Korábban hasonló szerződéseket kötöttek több más céggel, a listán pedig olyan neveket találunk, mint az AMD, a Chartered, az Infineon, a Samsung, a Sony, a Toshiba, a Freescale, illetve az STMicroelectronics - lassan mindenki az ő táborukhoz csatlakozik az Intelen kívül.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások