Montalvo: X86-chipek eltérő magokkal

Montalvo: X86-chipek eltérő magokkal

2008. február 15. 18:09, Péntek
Új konkurens tűnhet fel hamarosan az x86-piacon a Montalvo személyében, amely azonban mélyen hallgat terveiről. A kiszivárgott részletekben mobil eszközökbe szánt, többmagos aszimmetrikus processzorokról beszélnek.

A Montalvo Systems terveiről a napokban a Cnet számolt be, kiemelve, hogy ezidáig semmilyen hivatalos információ nem látott napvilágot, így mindössze a cégtől kiszivárgott morzsákra alapozhatják következtetéseiket. Ezek pedig igen érdekesek, hiszen a jelek arra utalnak, hogy a vállalat alacsony fogyasztású x86-kompatibilis chipeket fejleszt, amelyek a hordozható eszközökben, netán laptopokban is otthonra találhatnak majd.

Bár ez utóbbit, vagyis a laptopok szegmensére irányuló terveket a Register tagadja, könnyen lehet, hogy a Montalvo valami ilyesmin töri a fejét. A cég a hírek szerint eddig 80 millió dollárt költött a fejlesztésre, közel 300 alkalmazottjuk van, ám mindegyiküket kötelezték arra, hogy semmit nem árulnak el a munka menetéről és legfőképpen annak céljáról. A különböző források elsősorban a lassan, de biztosan szivárgó hírekre, valamint a cég eddig beadott szabadalomkérelmeire támaszkodhatnak, amikor megpróbálják megjósolni a kijelölt célt. Jelenleg annyit tudunk, hogy a fókusz az alacsony fogyasztáson van, amelyet aszimmetrikus felépítéssel, vagyis egymástól különböző processzormagok egyidejű alkalmazásával érnének el.

Ez a hagyományos x86-chipek helyett inkább a Cell felépítésére hasonlít, amely egyetlen PowerPC maggal, valamint nyolc synergistic processing engine (SPE) egységgel operál. A cél azonban a hordozható eszközök szegmensének meghódítása, mégpedig olyan termékekkel, amelyek a kiszabott feladat igényeinek megfelelően alkalmazzák egyik vagy másik magot - jó példa erre az irodai szoftverek futtatása, amelyek az induláskor jóval nagyobb teljesítményt igényelnek, mint futás közben. Ebben a példában egy szövegszerkesztő indulásakor az erősebb magra hárulna a feladat, míg futás közben már a gyengébb példány végezné a számításokat, amelyekkel alacsonyabb órajelen is tökéletesen elboldogul.

Érdemes megemlíteni, hogy a Montalvo igazgatótanácsában milyen nevek szerepelnek. Megtalálható itt Vinod Dham, aki a Pentium-éra alatt az Intel egyik főtervezője volt, majd a NextGen felvásárlásával került az AMD-hez; Matt Perry vezérigazgató több más kollégájával együtt a Transmetánál volt vezető, Peter Song pedig a MemoryLogix vállalat alapítójaként próbált annak idején Intel-kompatibilis processzorokat kifejleszteni. Tapasztalt társaságról van tehát szó, akik még képesen lehetnek nagyot durrantani - a kérdés, hogy pontosan mi is a céljuk.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások