Optikai hálózatot épít a Magyar Telekom

Optikai hálózatot épít a Magyar Telekom

2008. szeptember 24. 12:33, Szerda
A Magyar Telekom 1,2 millió háztartásban teszi elérhetővé új generációs hálózatát 2013 végéig. Az otthonokig jutó gigabites optikai hálózat kiépítése mellett a kábelhálózatot is továbbfejlesztik.

A Magyar Telekom bejelentette az új generációs hozzáférési stratégiáját, amelynek alapján a vállalat új generációs optikai és kábelhálózatok fejlesztésébe kezd. 2013 végére a vállalat körülbelül 780 ezer háztartást tervez elérni fiber-to-the-home (optikai kábel a fogyasztó lakásához, FTTH) hálózattal, valamint további 380 ezer kábelhálózattal lefedett háztartásban EuroDocsis 3.0 technológiával fejleszti tovább hálózatát.

"Az új generációs hálózat lehetővé teszi, hogy T-Home márkanevünk alatt extragyors szolgáltatásokat nyújtsunk ügyfeleink számára. Ezzel egyidőben nagy hangsúlyt helyezünk mobil szélessávú multimédia- és internet-szolgáltatásainkra is: T-Mobile ügyfeleink a HSDPA hálózatunkon keresztül élvezhetik a szélessávú mobilszolgáltatások előnyeit. Mindezek eredményeként a Magyar Telekom Magyarországon egyedülálló szolgáltatási portfolióval rendelkezik: ügyfeleink az internet- és multimédia-szolgáltatásokat mindhárom képernyővel rendelkező eszközön, a tv-n, számítógépen és mobiltelefonon keresztül is élvezhetik." - közölte Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom elnök-vezérigazgatója.

A cég fokozottan a dupla és tripla kombinált szolgáltatási ajánlataira fogja helyezni a hangsúlyt. Az új generációs hálózatokon az akár 100 Mbit/s-t elérő sávszélességgel az ügyfeleknek lehetőségük lesz arra, hogy egyszerre használjanak több sávszélesség-igényes szolgáltatást, mint a HDTV, a videóletöltés és a gyors internet-hozzáférés. 2009 végéig elsősorban G-PON technológiát felhasználva kívánják elérhetővé tenni az optikai hálózatot mintegy 200 ezer háztartásban, valamint 2013 végére a lefedett háztartások számát 780 ezerre tervezik növelni.

Az FTTH G-PON (Gigabyte Passive Optical Network, gigabites passzív optikai hálózat) mellett ugyanakkor az egyedi körülmények figyelembevételével, eseti alapon egyéb technológiák használatára is sor kerülhet. A G-PON technológia egy pontból több fogyasztó lakóhelyéig viszi el az optikai szálat, az egyetlen optikai szálon pedig áramellátást nem igénylő (passzív) eszközök osztják meg a sávszélességet, ezáltal a technológiát költséghatékonyság jellemzi.

Ezzel egyidőben, 2009 végére mintegy 380 ezer háztartásban az EuroDocsis 3.0 technológiát felhasználva továbbfejlesztik kábelhálózatukat, alkalmassá téve azt hasonlóan nagy sebességű alkalmazások biztosítására. Az EuroDocsis 3.0 a jelenlegi kábelhálózat (HFC) továbbfejlesztését jelenti, amely azonban nem igényel a fizikai hálózatban további beruházásokat, csupán a fejállomásnál és az ügyfelek lakóhelyén van szükség a berendezések fejlesztésére. 2013 végére a tervezett hálózatfejlesztések eredményeképpen összesen mintegy 1,2 millió háztartásban lesz elérhető új generációs hozzáférési hálózat.

Optikára vált a Magyar Telekom
már rég meg kellett volna lépni (60%)
úgyis forgalomkorlátos lesz (16%)
így jóval drágább lesz a net (16%)
elég nekem ami van (5%)
ilyenen ülök most is (3%)
Összesen 1140 válaszadó.
A Magyar Telekom 2009-2013 között összesen 40 milliárd forintot tervez elkölteni az új generációs hozzáférési hálózat kiépítésére. Ebből körülbelül 10 milliárd forint szükséges az optikai hálózat kiépítésére és az EuroDocsis 3.0 fejlesztésekre 2009-ben, melyet fedeznek a cégcsoport éves beruházási kiadásai. Így 2009-ben a teljes beruházási kiadások szintje nagyságrendileg meg fog egyezni a 2008-ra tervezett értékkel.



Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások