Elnökké választották Barack Obamát

Elnökké választották Barack Obamát

2008. november 5. 14:03, Szerda
A szavazókörökben és a világhálón egyaránt több civil szervezet, több ezer önkéntes és ügyvéd ügyelt az amerikai elnökválasztás tisztaságára.

A Barack Obama elsöprő győzelmét hozó voksolás nem csak arról lesz nevezetes, hogy először választottak meg egy színes bőrű embert az Egyesült Államok elnökének, hanem arról is, hogy talán még soha nem figyeltek ennyire a választások tisztaságára. A tapasztalatait mindenki megoszthatta közvetlenül az interneten, például a Twitteren át. Aki a választások napján felkereste a blog.twittervotereport.com-ot, az észrevehette, hogy több ezer amerikai állampolgár SMS-ekben, illetve e-mailekben számolt be arról, hogy milyen sokáig kellett sorban állniuk a szavazatuk leadása előtt.


Közép-európai idő szerint 0 óra 24 perckor például Cutelilaznboi Hilóból (Hawaii) arról írt, hogy komoly problémái voltak a szavazólap urnába továbbításával. A papírdarab ugyanis nem akart beleesni a dobozba és végül beragadt. "Én egy olyan pólóval érkeztem a szavazóhelyiségbe, amelyre John F. Kennedy egyik mondata volt nyomtatva: 'Az emberiségnek véget kell vetnie a háborúnak, különben a háború vet véget az emberiségnek. Egy segítő rám szólt, hogy takarjam el a pólómat, mert ez befolyásolhatja az embereketk, hogy kire szavazzanak'" - tudósította közép-európai idő szerint 0 óra 31 perckor Marc Silva a kaliforniai Riversideból.

A legtöbben a hosszú sorban állás miatt panaszkodtak, volt, akinek 3 órán át kellett várnia arra, hogy leadhassa a voksát. Deerfield Beach 400 lakója még szerencsésnek is mondhatta magát, hiszen csak háromnegyed órát kellett várniuk a szavazóhelyiség kinyitására. A The Huffington Post, a legismertebb amerikai blog arról számolt be, hogy a többségében színesbőrűek által lakott floridai városokban ismeretlenek próbálták megakadályozni az emberek szavazóhelyiségbe való eljutását.


A blog azonban sok beszámolót kapott szabálytalanságokról, hiányzó szavazatszámláló berendezésekről, túl kevés segítőről, hiányzó szavazólapokról is. Többen csatlakoztak Finchy 13-hoz, aki azt követelte, hogy a világ egyik legrégebbi demokráciájában ideje lenne már bevezetni a szabványos méretű és színű szavazólapokat, hiszen az USA mégsem egy harmadik világbeli állam. A Twitterhez és több más mádiához hasonlóan a YouTube szintén speciális csatornát hozott létre.

Barack Obama sikerében alighanem kulcsszerep jutott a korszerű technikai eszközök és megoldások, például az SMS-ek alkalmazásának. A megválasztott demokrata elnökjelölt minden eddiginél erősebben épít a technológia vívmányaira: YouTube-on megjelent filmjeit például 90 milliószor nézték meg. Közösségi portálján 8 millió önkéntest toborzott, a Facebookon pedig 2 millió támogatót vonultatott fel.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások