Nemzetközi kampány a másolásvédelem ellen

Nemzetközi kampány a másolásvédelem ellen

2008. december 1. 12:52, Hétfő
A Free Software Foundation (FSF) új kampányt indított a digitális másolásvédelmek (DRM) és azokat használó készülékek ellen.

A Defective by Design 35 Days Against DRM nevű akció célja, hogy az év végéig minél több ember figyelmét hívják fel a DRM-k alkalmazására és hogy lehetőleg kerüljék az ilyen eszközök megvásárlását. Az Egyesült Államokban a hagyományosan a karácsonyi rohamot elindító Black Friday vagyis Fekete Péntekkel egy időben meghirdetett kampány első célpontja az Apple iTunes szolgáltatása és MacBook terméke volt. Ennek oka, hogy az iTunes esetében a zeneszámok csak másolásvédett formában tölthetők le, illetve, hogy a MacBook esetében a gyártó hardveres másolásvédelmet is használ.

"Mi a digitális másolásvédelmeket úgy értelmezzük, hogy azok olyan megoldások, amelyek segítségével technikai alapon szólnak bele a gyártók egy vásárló életébe és megszabják, hogy milyen célokra használhatja az általa megvett számítógépet vagy más terméket. Anélkül teszik ezt, hogy ehhez kérnék a felhasználók beleegyezését" - jelentette ki Georg Greve, az FSF Europe (FSFE) elnöke. A kampány célpontja azért lett az iTunes mellett a MacBook, mert annak Display Portja a külső kijelzőkön való videomegjelenítést csak akkor teszi lehetővé, hogy ha azok támogatják a High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) másolásvédelmet.

Ugyan az Apple a múlt héten nyilvánosságra hozott egy javítást a QuickTime szoftverhez, amellyel legalább normál felbontásban lejátszhatók a tartalmak, de ez édeskevés. "A DRM egyértelműen egy olyan üzleti modell, amelyet a fogyasztók ellenségesen fogadnak és az embereknek tisztában kell lenniük azzal, hogy ezek a megoldások sértik a magánéletükhöz fűződő jogaikat. Ráadásul a digitális másolásvédelmek valamilyen módon mindig összeköthetők az egyes gyártók monopol-törekvéseivel" - tette hozzá Georg Greve.

Az Apple után további 34 cég, termék és szolgáltatás lesz az FSF kampányának célpontja. A szervezet azt kéri az emberektől, hogy osszák meg egymással a DRM-ekkel kapcsolatos történeteiket. "A digitális másolásvédelmeknek köszönhetjük az új modellek megjelenésével értéktelenné váló eszközöket éppúgy, mint az öt év múlva már nem olvasható tudományos munkákat. Ezek a megoldások joggal népszerűtlenek" - szögezte le végül az aktivista.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások