Algoritmusokkal rekonstruálják az átírt szövegeket

Algoritmusokkal rekonstruálják az átírt szövegeket

2009. augusztus 25. 21:52, Kedd
A negevi Ben Gurion Egyetem kutatói olyan algoritmusokat fejlesztettek ki, amely segíthetnek a rossz állapotban lévő vagy átírt ókori szövegek rekonstruálásában.

Az informatikusok és humán szakemberek bevonásával indított program célja olyan eljárások kidolgozása volt, amelyeknél számítógépek segítségével olvashatóvá tehetők a sérült, olvashatatlan vagy módosított palimpszesztek. "A palimpszesztek olyan papiruszok, amelyeknél az eredeti írást egy másik szöveggel váltották fel, vagyis átírták" - közölte Klara Kedem, a projektben részt vevő informatikusok egyike.

Az első lépést a héber és az arab nyelvű szövegek megértése jelenti. A cél az, hogy szövegrekonstruáló és - elemző algoritmusok segítségével egy olyan nyílt forráskódú rendszert fejlesszenek ki, amely a későbbiekben felhasználható a történeti dokumentumokkal kapcsolatos kutatásokban és ami elősegítheti ezeket a programokat.


Kedem elmondta, hogy az egyik problémát az átírt papiruszokon lévő eredeti szövegek megtalálása és azok megfejtése jelenti. Ehhez a thresholding nevű képfeldolgozási módszert alkalmazzák, mivel ez meglehetősen pontosnak mondható és a segítségével könnyebben megkülönböztethetők az eredeti és az azt felváltó későbbi betűk. "Ezután az úgynevezett inpainting technikákat használjuk, hogy megkaphassuk a restaurált szövegképet. Ez a módszer gyakorlatilag az összes palimpszeszt esetében működik és fontos megjegyezni, hogy gyakorlatilag bármely írásjel rekonstruálására alkalmas" - tette hozzá az informatikus.

A BGU projektben kifejlesztettek más algoritmusokat is. Ezek egyike a paleográfiai számítógépes elemzésekben segít, lényege a betűformák, a régi dokumentumokban előforduló rövidítések tanulmányozása és megfejtése, ugyanakkor alkalmas az iratok pontos keletkezési időpontjának meghatározására is. A vizsgált anyagok között vannak a kairói Ben Ezra Zsinagóga úgynevezett genizájában talált dokumentumok. A genizákban tárolják a vallásos zsidók a már nem használható, de vallási szabályaik alapján meg nem semmisíthető írásokat, könyveket. A kairói Ben Ezra Zsinagóga genizájában a 19. század végén fedeztek fel 200 000 kéziratot, amelyek némelyike az időszámításunk szerinti 9. századból származik.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások