A Szaharában termel magának áramot Európa

A Szaharában termel magának áramot Európa

2009. november 4. 14:08, Szerda
A Szaharában kialakításra kerülő, minden korábbinál nagyobb szolár-termál projekt, a Desertec Ipari Kezdeményezés 2050-re kontinensünk energiaszükségletének 15 százalékát fogja biztosítani.

Egy hatalmas fenntartható energiagazdálkodási kezdeményezés indulását jelentette be egy 12 európai vállalatból álló konzorcium. A 400 milliárd dolláros vállalkozásban részt vesz a Deutsche Bank, a Siemens, az E.On, valamint az ABB, Abengoa Solar, Cevital, HSH Nordbank, MAN Solar Millenium, Munich Re, M+W Zander, RWE és a Schott Solar cégek. A konzorcium központját Münchenben alakítják ki, és reményeik szerint már 2015-ben hozzájárulhatnak Európa elektromos áramellátásához.

A Desertec erőművek és energiatovábbító hálózatok kiterjedt hálózatának kiépítésével Észak-Afrikába és a Közel-Kelet napenergiáját vette célba. "Elérkezett az idő, hogy ezt az elképzelést valóra váltsuk" - nyilatkozott a konzorcium vezetője, Paul von Son. "Hatékony összefogásra lesz szükség a felek és a különböző kultúrák részéről, hogy erős alapot alkossunk egy megújítható energiatechnológiákat és kapcsolódó hálózatokat célzó ésszerű befektetéseknek."


A projekt első szakaszában koncentrált napenergia technológia (CSP) alkalmazásával hatalmas napenergia mezőket épít ki a konzorcium a Szaharában. A CPS parabola tükreivel a fogadóállomások vízzel teli tárolóira fókuszálja a napsugarakat. A felhevített víz gőzturbinákat lát el energiával, amik a nap 24 órájában elektromosságot termelnek. Az így nyert elektromos áramot a legmodernebb, minimális energiavesztést biztosító kábeleken keresztül szállítják Európába. A Szaharában termelt energia egy részét Afrika használná fel.

Van Son szerint lépésük kulcsfontosságú Európa, Észak-Afrika és a Közel-Kelet fenntartható energiaforrásokra történő átállításában. Jelenleg csak egészen kis kezdeményezések próbálkoznak a megvalósítással, a Desertec méretei azonban messze felülmúlják ezeket. A kezdeményezést Angela Merkel német kancellár is támogatja, aki nagyon szeretne megszabadulni az orosz gázellátás okozta függőségtől. Számos észak-afrikai ország is érdeklődését fejezte ki a projekthez való csatlakozást illetően, mivel szeretnék hasznosítani legfőbb fenntartható természetes erőforrásukat, a Napot.

A koncepcióról először 2007-ben hallatott a Desertec Alapítvány, miután több kis bevezető projektet indítottak el Észak-Afrikában Hasszán jordániai herceg hathatós támogatásával.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások