Óriáscégek a brit internetkorlátozás ellen

Óriáscégek a brit internetkorlátozás ellen

2009. december 4. 18:24, Péntek
Nagy-Britanniában eddig úgy tűnt, hogy a felhasználók és az őket támogató civil szervezetek szélmalomharcot folytatnak a kormány tervei ellen. Az internetezők azonban váratlan helyről kaptak segítséget.

Az eBay, a Facebook, a Google és a Yahoo egy közös nyílt levélben szólították fel Peter Mandelson brit gazdasági minisztert, hogy töröltesse a Digital Economy Bill nevű törvénytervezetből a vitatott 17-es paragrafust. Ez a pont ugyanis lehetővé tenné a brit kormány tagjai számára, hogy akár rendeletekkel is megváltoztathassák a szigetországi szerzői jogi szabályokat. A négy cég szerint egy ilyen jogosítvány veszélyes precedenst teremthet és a kormány tagjai olyan lehetőséghez juthatnának, hogy a parlamenti ellenőrzés nélkül végezhetnék a tevékenységüket.

A paragrafust számos kormánytag arra használhatná fel, hogy az interneteléréseket korlátozó további rendeleteket vezessen be, amelyek segítségével megakadályozhatnák az illegális letöltéseket vagy ellenőrizhetnék a webes forgalmat. Monica Horten jogi szakértő szerint az új paragrafust akár VIII. Henrik pontnak is lehetne hívni, utalva ezzel az uralkodó zsarnoki és mindent cenzúrázó uralmára. A szakember a tervezetet a nyomtatott sajtó bevezetése óta a legszigorúbb törvénynek nevezte, amelynek egyetlen célja az információkhoz és a kulturális művekhez való hozzáférések szabályozása.

Amennyiben elfogadják a Digital Economy Billt úgy a szigetországi kabinet gyakorlatilag a kommunikációs hálózatok teljes technikai felépítését bármikor megváltoztathatná. Ráadásul jelentős mértékben nőne a szórakoztatóipar beleszólási lehetősége a folyamatokba és a törvényalkotás munkájába. Jó példa a készülő törvény szigorára, hogy a hatóságokkal együttműködni nem akaró internetszolgáltatók átszámítva akár 275 000 eurós pénzbírságra is számíthatnak.

Mandelson a Lordok Házában tartott második egyeztetésen igyekezett megvédeni a paragrafust, ennek ellenére számos felsőházi képviselő jelezte az aggályait. Az Open Rights Group nevű brit civil szervezet a tervezetről készített első elemzésében rámutatott, hogy a kormányzat által felsorolt okok antidemokratikusak, hiszen például nem lesz lehetőség egy elmarasztaló döntés elleni fellebbezésre. Hatályba lépése esetén a Digital Economy Bill jóval szigorúbb lesz a francia HADOPI-törvénynél.

Peter Mandelson október végén jelentette be, hogy 2011-től bevezetik az internetletiltást a sok illegális szoftver-, film-, zenei- és játékmásolatot letöltő felhasználókkal szemben. Az intézkedéseket nem egy bíróság rendelné el, hanem az Ofcom nevű hivatal "független testülete". A brit kabinet a napokban megerősítette a terveit. Két esemény is azt mutatta be, hogy a helyiek semmi jóra sem számíthatnak a jogszabály elfogadása után. Egyik szerint a szigetországi zenekiadók és filmstúdiók számára segítséget nyújtó brit cég 30 ezer fájlcserélőt perelne be, míg egy brit pub tulajdonosát összesen 8000 fontra bírságolták meg miután a szórakozóhely nyilvános hotspot rendszerét valaki illegális letöltésre használta.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások