Exaflop teljesítményű szuperszámítógép Európában

Exaflop teljesítményű szuperszámítógép Európában

2010. március 25. 22:47, Csütörtök
Egytrillió számítási művelet másodpercenként, ekkora teljesítményre lesz képes a jövőben az új európai szuperszámítógép.

A Jülichi Szuperszámítástechnikai Központ (JSC) és az IBM most kötött megállapodásának értelmében a két fél létrehozza az Exascale Innovation Center nevű intézményt, amelyben az évtized végéig kifejlesztik a kontinens új exaflop teljesítményű szuperszámítógépének hardver- és szoftverelemeit. "Az Exascale az a kihívás, amely a világ szuperszámítástechnikájának szembe kell néznie. Ez a projekt meghatározó abból a szempontból, hogy milyen lehetőségei lesznek a jövőben Európa tudományának, illetve gazdaságának" - jelentette ki Achim Bachem professzor, a JSC vezérigazgatója.

A szakember hozzátette, hogy a szuperszámítógépek segítségével a szakemberek képesek modellezni a klímaváltozást, az új félvezetők működését, javíthatnak az üzemanyagcellákon. Az exascale számítógépekkel lehetővé válik, hogy még több adatmennyiséget még pontosabban dolgozzanak fel.

"A szuperszámítógépek napjainkban már olyan területeken vannak jelen, mint az egészségügy, az anyagtudományok és a kockázatelemzés. Ez a trend pedig a jövőben csak erősödni fog. A technológia segíthet nekünk abban, hogy megfeleljünk azoknak a gazdasági és a társadalmi kihívásoknak, amiket mi az Okosabb Bolygó Kezdeményezésünk keretében tematizálunk, legyen szó az erőforrás-optimalizálásról vagy a környezetvédelemről" - mondta Dirk Wittkopp, az IBM böblingeni kutató- és fejlesztőközpontjának alelnöke és ügyvezetője.

Az IBM és a JSC együttműködésének legújabb bizonyítéka a QPACE nevű nagy teljesítményű készülék, amit tavaly novemberben "a világ legkörnyezetbarátabb szuperszámítógépe" címmel tüntettek ki. "A QPACE-szel választ adtunk az energiafogyasztás problémájára. Az energiahatékonyság problémáját azonban sürgősen meg kell oldanunk az exaflop szuperszámítógépek kifejlesztéséig. További kihívás a chip- és processzortechnológiák fejlesztése, az algoritmusok tökéletesítése, hogy ezeket a berendezéseket optimálisan használhassuk" - közölte Thomas Lippert professzor, a JSC igazgatója.

A tervek szerint az új szuperszámítógép prototípusa 2015-re készül majd el. Jülichben és Böblingenben az IBM és a JSC öt-öt munkatársa fog dolgozni. Az új készüléket várhatóan 2019-ben helyezik üzembe és ezerszer nagyobb teljesítményű lesz, mint a jelenleg Európa legerősebb szuperszámítógépének számító JUGENE.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások