Mount 10, a svájci Fort Knox

Mount 10, a svájci Fort Knox

2010. november 23. 23:02, Kedd
Az alpesi ország hegyei között található bunkerekben nem aranyat őriznek, hanem talán még annál is többet érő bájtokat és biteket. A nem mindennapi létesítményt sokan csak a svájci Fort Knoxként emlegetik.

Flo Schweri, a bunkerek üzemeltetőjének számító Mount 10 cég ügyvezetője mindent elkövet azért, hogy a digitális korszak legfontosabb adatait minél tovább megőrizzék az utókor számára. A szolgáltatással számos vállalat él, vannak köztük IT-cégek, hitelintézetek, bankok. A vállalat 70 telephelyén található szervereken 20 terabyte információ tárolható el darabonként, de a legfontosabb adatokat a Mount 10 bunkereiben található számítógépeken őrzik. A konfigurációkról naponta lementik a fájlokat, de nem adathordozókra, hanem az internetre.


A két bunkert egykor a svájci hadsereg építette és úgy tervezték őket, hogy akár egy atomtámadást is sértetlenül vészeljenek át. A Mount 10 cég tulajdonosának számító Siag 1996-ban óta üzemelteti a Bern környékbeli hegyekben található különleges telephelyét. A belső járatok több kilométer hosszan kanyarognak a Föld alatt. A svájci hadsereg azért mondott le a létesítményről, mert a harci repülőgépek nem tudtak elég közel leszállni hozzá és így megpróbálták másképp hasznosítani azokat. Egyéb véderőműveket megnyitottak a látogatók előtt, melyek turisztikai célokat szolgálnak, míg vannak, amelyeket tesztelési vagy nukleáris anyagok tárolása céljából megtartottak. A Mount 10 azonban minden társától különbözik, hiszen itt őrzik a legfontosabb svájci adatokat.

Klikk ide!

A fegyverek és más felszerelések helyét a szerverek foglalták el. A szellőző és klímaberendezések ugyanakkor megmaradtak és a létesítménynek saját áramfejlesztő készülékei vannak, így áramszünet esetén is működni tud. A legnagyobb védelmet természetesen a védmű kialakítása jelenti, hiszen a megrendelőknek nem kell tartaniuk attól, hogy egy árvíz, esetleg egy földrengés vagy egy elektromágneses impulzus tönkreteszi a telephelyén lévő számítógépeken tárolt adatokat. A létesítményt napi 24 órában őrzik, a biztonsági személyzet 8 órás műszakokban váltja egymást. Schweri elmondta, hogy a különböző alkalmazottak csak a számukra meghatározott körletekbe léphetnek be és minden folyamatot ellenőriznek.

A nagyobb cégek akár teljes emeleteket is kibérelhetnek a Mount 10-ben és ott a saját szervereiket üzemeltethetik. "A bunker fizikai védettsége, valamint Svájc politikai stabilitása vonzóvá tesz minket a külföldi cégek számára" - közölte Christoph Oschwald, a Siag ügyvezetője.


Külső adattárolók, például mágnesszalagok egyáltalán nincsenek a két bunkerben, így az adatok legfeljebb online szerezhetők meg. De a bűnözőknek ezzel sem érdemes próbálkozniuk, ugyanis minden fájlt jelszó és titkosítás véd, nem véletlen, hogy a Mount 10 kiérdemelte Európa legbiztonságosabb adatközpontja címet. Minden adatlekérést egy központi szobából ellenőriznek, a zsilipeket és a folyósokat, valamint a különböző járatokat pedig állandóan videokamerákkal figyelik. S utolsó védelmi vonalnak ott vannak még az állandóan járőröző fegyveresek.

A két bunker egymástól tíz kilométerre található, külön optikai kábelhálózat köti össze őket és ezen zajlik az internet felé irányuló adatforgalom is. A különböző technikai védelmi eszközöknél, a több méter vastag falaknál és az őröknél is többet ér azonban a világszerte híres svájci diszkréció. Amely cég ide helyezi a szervereit, az biztos lehet abban, hogy az itt tárolt adatai teljes biztonságban vannak.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások