Jön az Openleaks

Jön az Openleaks

2010. december 14. 05:45, Kedd
Máris feltűntek a színen a Wikileaks trónkövetelői. A leleplező portáltól korábban elbocsátott munkatársak egy csoportja a héten Openleaks néven saját honlapot indít.

"A legnehezebb helyzetben most a programozóink vannak, de nálam is volt olyan éjszaka, amikor le sem hunytam a szemem. Természetesen a munka és nem az izlandi titkosszolgálat miatt, utóbbi ugyanis csupán három személyből áll. Ők a helyi rendőrség egyik alosztálya. Az Egyesült Államoktól szintén nem kell tartanunk, de azért megtettük az előkészületeket. Nem tartjuk a kapcsolatot sem telefonon, sem e-mailben. Ehelyett egy titkosított chatszobát használunk, amit nagyon nehéz leellenőrizni. Ezeket a titkosítókódokat már évek óta alkalmazzuk" - jelentette ki Herbert Snorrason, az Openleaks egyik társalapítója. A 25 éves aktivista korábban a Wikileaks titkosított chatszobáját felügyelte, így nem ismeretlen számára a feladat.

A szakember beszélt arról is, hogy miért hagyta ott a leleplező portált. Vitáik során azt vetette Julian Assange szemére, hogy túl sok dologban dönt egyedül. Assange erre azt válaszolta, hogy: "ha problémád van velem, akkor takarodj!" Ezek után világossá vált a számára, hogy a Wikileaksnél nem lesznek reformok és jobbnak látta, ha inkább távozik. De nem azonnal döntött az Openleaks megalapításáról. A céljuk természetesen ugyanaz, mint régebben, szeretnék a világot egy kicsit jobbá tenni, csak a módszereik lesznek mások.

"A legfontosabb különbség, hogy mi semmit sem fogunk nyilvánosságra hozni és még dokumentumokat sem fogunk kapni. Csak egy biztonságos számítógépes hálózatot építünk ki, egyfajta elektronikus postafiók-rendszert. Ezeket a postafiókokat a velünk együttműködő szervezetek (cégek, újságok, emberjogi csoportok, szakszervezetek, kormányok stb.) honlapjain helyezzük el. Mindez sokkal biztonságosabb megoldás annál, mintha valaki egy e-mailt küldene valamelyik szerkesztőségbe. Az e-mailt ugyanis könnyen vissza lehet követni és a feladót gyorsan le lehet leplezni."

"A rendszerünk biztonságos és egy olyan hálózaton alapul, amelynek a szerverei tíz országban találhatók. Ez az infrastruktúra azonban folyamatosan bővül. Minél több csomópont van benne, annál jobban eloszthatók az információk és annál nehezebb nyomon követni a hálózat működését, illetve a dokumentumok származási helyét" - tette hozzá az aktivista.

Herbert Snorrason elmondta, hogy az Openleaks működése az első évben várhatóan több, mint 100 000 eurót emészt majd fel. Természetesen ez az összeg később, a rendszer bővülésével nőni fog. Bevételekre eleinte biztosan nem tesznek majd szert, de az adományokból és más pénzekből szeretnék legalább a segítők bérét fedezni. A partnereknek havonta 200 és 500 euró közötti összeget kell fizetniük, a pénz mennyisége attól függ, hogy az adott cég vagy szervezet mennyire nagy és tőkeerős.

Akár kormányokkal is együttműködnek. A cél természetesen nem az aktuális hatalom kiszolgálása, hanem meg akarják teremteni annak a lehetőségét, hogy a korrupcióról vagy más visszásságokról tudó hivatalnokok felhívhassák a figyelmet ezekre az ügyekre. Fontos ugyanis, hogy akár a helyi ügyek is nyilvánosságot kapjanak és egyre több országban, illetve ágazatban legyen lehetőség a visszaélések felderítésére.

Az Openleaks immár a második olyan kezdeményezés, amely mögött egykori Wikileaks-munkatársak állnak. Daniel Domscheit-Berg, a leleplező portál egykori szóvivője nemrég jelentette be saját honlapjának elindítását.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások