A delfinek segíthetnek az idegen intelligencia kutatásokban

A delfinek segíthetnek az idegen intelligencia kutatásokban

2011. szeptember 3. 09:37, Szombat
Ha sikerülne létrehozni egy földi intelligens fajjal, esetünkben a delfinekkel a kétirányú kommunikációt, az komoly előrelépést jelenthet a földönkívüli intelligencia kutatásokban is, vélik amerikai viselkedésbiológusok és a SETI Intézet kutatói.

Mivel a delfin egy kíváncsi és intelligens faj, a kutatók nem elégednek meg annyival, hogy video- és hangfelvételeket készítsenek róluk. Köztudott, hogy nagy, kifinomult aggyal rendelkeznek, ami lehetővé teszi a magasabb rendű gondolkodást. Ha egy tükröt helyeznek a fogságban élő példányok tartályaiba, felismerik magukat, az éntudat pedig az embereknél is csak egy bizonyos kor elérése után alakul ki. Emellett összetett társadalmi szerkezettel is rendelkeznek, amiben szövetségeket kötnek és megosztják a feladatokat. Az idomított delfinek képesek a nyelvet is elsajátítani, a Hawaii Delfin Intézetben Louis Herman és csapata több száz szót tanított meg a delfineknek gesztusok és szimbólumok alkalmazásával. Megfigyeléseik szerint a delfinek értik a kérdések és az állítások közötti különbséget, illetve a szórend felcseréléséből adódó jelentésbeli különbségeket.

Több tanulmány szerint a delfinek saját nyelvvel rendelkeznek. Ez a fentiekkel együtt mind olyan tulajdonságok, amiket elvileg egy földönkívüli intelligenciától is feltételezünk, ezzel együtt erőfeszítéseink általában arra irányulnak, hogy saját nyelvünket tanítsuk meg nekik, ahelyett hogy egy középutat választanánk.

Denise Herzing tengerbiológus és munkatársai 27 éve látogatnak rendszeresen egy 200 fős, a Bahamák északi részén élő foltos delfin kolóniát. A tagok közötti kapcsolat megismerése a kulcsa a delfinek által alkalmazott több tucat füttyből, csettegésből és egyéb jelekből álló nyelvük megfejtésének. "A projekt végcélja, hogy megtudjuk milyen lehet delfinnek lenni" - mondta Herzing, a Boca Raton-i Florida Atlanti Egyetem kutatója. "Van amikor velünk játszanak a vízben. Ez a csoport láthatóan kíváncsi ránk, talán azért, mert mi is a vízben vagyunk, amikor elemezzük őket"

Az évek során számos alkalommal megkísérelték a kétirányú kommunikációt a delfinekkel, egy vadon élő csoport tagjaival azonban még soha. Herzing csapata jó ideje gondolkodik egy egyszerű kommunikációs rendszer létrehozásán, amivel a delfinek például egy adott játékot kérhetnének tőlük. A projekt keretében kifejlesztett kommunikációs váz hangokkal, jelekkel és tárgyakkal próbál párbeszédet kialakítani a delfinekkel. A kutatásnak a SETI-re, vagyis a földönkívüli intelligencia kutatására is hatással lehet, melyben a delfinekre egy idegen intelligencia képviselőiként tekintenek. "Az alapelv az intelligencia felismerésének a mikéntje. Az emberek azért tesztelik a fogságban élő delfineket és főemlősöket, hogy felmérjék kognitív képességeiket" - magyarázta Herzing. „Ha valaha eljutunk egy helyre, ahol egy műszaki háttérrel nem rendelkező, azonban potenciálisan intelligens faj él, hogyan ismernénk fel magát az intelligenciát, és hogyan teremtenénk velük kapcsolatot? Bolygónkon számos faj él, amiket modellként felhasználhatunk ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásához"

A SETI kutatások bár viszonylag nagy múltra tekintenek vissza, jelenleg túlságosan kiforratlanok ahhoz, hogy felismerjék egy idegen jel jelentését. Ehhez kiváló gyakorlási lehetőséget jelentenek a földi értelmes állatok. "Van egy laborunk itt a Földön, amiben különböző, a miénktől eltérő intelligenciákat tanulmányozhatunk. Erről már 50 évvel ezelőtt is beszéltek és mind a mai napig jó ötletnek tűnik"- tette hozzá Seth Shostak, a SETI Intézet vezetője, hangsúlyozva, hogy nem lehetünk túlságosan önközpontúak, ha egy idegen intelligenciát szeretnénk felfedezni.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások