Könyvdigitalizálás - szerzők pereltek be több egyetemet

Könyvdigitalizálás - szerzők pereltek be több egyetemet

2011. szeptember 15. 11:17, Csütörtök
Tovább folytatódnak a könyvdigitalizálási projektekben részt vevő cégek és egyetemek, illetve a kiadók és a szerzők közötti jogi viták. Ezúttal öt amerikai felsőoktatási intézményt támadnak az írók.

Egyesült államokbeli, ausztrál, kanadai és brit szerzők szervezetei bepereltek öt amerikai egyetemet, továbbá a Google-t és a HathiTrust könyvtári szolgálatot. A beadványt már el is juttatták a manhattani kerületi bírósághoz. Az érintett felsőoktatási intézmények között van a Michigani, a Kaliforniai a Wisconsini, az Indianai Állami és a Cornell Egyetem. Az indok: a digitalizálással megsértik a szerzői jogokat. A projekt keretében eddig hétmillió kötetet szkenneltek be, majd tettek elérhetővé a tanárok és a diákok számára. A könyvek egy részéhez teljes hozzáférést biztosítottak.

Az írókat leginkább két dolog zavarja. Az első a digitalizált művek központosított, ugyanakkor nem biztosított tárolása, ami azt eredményezheti, hogy ezekhez az alkotásokhoz bárki hozzáférhet. A másik pedig az, hogy az egyetemek olyan könyveket szkenneltettek be a Google munkatársaival, amelyeknek nem volt tisztázva a szerzői jogi státusza.

A felperesek jelezték, hogy a keresetükkel konkrétan 167 digitalizált kötet októberre és novemberre tervezett megjelentetését akarják megakadályozni. A könyvek közül francia, orosz és amerikai írók 27 könyve jelenne meg október 13-án és spanyol, francia és orosz szerzők 140 műve jelenne meg novemberben. "Ez egy felháborító és szemtelen kísérlet, aminek kizárólag az a célja, hogy háttérbe szorítsa a szerzői jogokat. Az amerikai egyetemeknek nincs joguk eldönteni azt, hogy az írók lemondjanak-e és ha igen, mikor és hogyan a szerzői jogaikról" - jelentette ki Angelo Loukakis, az Ausztrál Írószövetség ügyvezetője.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások