Az olvadt alumínium végzett az ikertornyokkal

Az olvadt alumínium végzett az ikertornyokkal

2011. szeptember 24. 08:20, Szombat
Számtalan összeesküvés-elmélet kering a World Trade Center ikertornyainak összeomlását megelőző robbanásokról. A tudományos vizsgálatok ellenére, melyek megmagyarázták a felhőkarcolókat romba döntő folyamatokat, több elméletgyártó is úgy gondolja, hogy a repülőgép becsapódások csupán a figyelem elterelését szolgálták egy "belső munka" tényéről, amivel robbanóanyagot helyeztek el a WTC épületeiben.

Most egy anyagtudós egy újabb tudományos magyarázattal állt elő a rejtélyes robbanásokkal kapcsolatban, mondván, modellje kizár minden konspirációt. "Modellem az összes észlelt sajátosságra magyarázatot ad, a robbanásokra, az ablakokon kifolyó olvadt fémre, arra a tényre, hogy a robbanások egy emelettel az égő szintek alatt következtek be, és a gyors összeomlásra" - nyilatkozott Christen Simensen, a norvégiai SINTEF, Skandinávia legnagyobb független tudományos szervezetének a kutatója, aki az Aluminium International Today legfrissebb számában részletezte eredményeit.

Simensen szerint a géptörzsek megolvadt alumíniuma és a tűzoltórendszer vizének kémiai reakciója indította el a robbanássorozatot, az ikertornyok végzetét okozva. Amikor a repülőgépek belefúródtak az épületbe, magukkal vitték a fal és a mennyezet egy részét is, magyarázta a kutató. A falakat erősítő acélrudak felszakíthatták a gépek üzemanyagtartályait, amik lángra lobbantak. Mivel a repülőgépek nagyjából az épület közepén helyezkedtek el, törmelékkel beborítva, a hőnek nem volt hol kiszabadulnia, ezért a hőmérséklet rohamosan emelkedni kezdett, egy órán belül elérve a 660 Celsius-fokot, az alumínium olvadáspontját. A géptörzsek egyenként 30 tonnai alumíniumot tartalmaztak, aminek a hőmérséklete idővel elérhette a 800-850 fokot is.

"Az olvadt alumínium olyan folyékonnyá válik, mint a víz, és annyi hőt hordoz magában, hogy képes átfolyni a padló repedésein a lentebbi emeletekre" - taglalta Simensen, hozzá téve, hogy minden emeleten voltak automatikus oltórendszerek, ami vízzel voltak feltöltve. "Amikor ilyen nagy mennyiségű olvadt alumínium kapcsolatba lép a vízzel, heves hőleadási reakció veszi kezdetét, óriási mennyiségű hidrogént termelve és 1200-1500 Celsius-fokra emelve a hőmérsékletet". Innentől kezdve biztosított a teljes káosz. "Mindez egy robbanássorozatot idéz elő, darabokra szaggatva egy egész emeletet" - folytatja. "Ezután az épület felső része rázuhan az alsóra, a torony pedig perceken belül összeomlik."

Az új modell egy mélyrehatóan tanulmányozott kémián alapul, emelte ki Simensen. Az Egyesült Államok Alumínium Szövetsége 250, olvadt alumínium és víz reakciójából bekövetkezett robbanást dokumentált 1980 óta. Az alumíniumipar egyik vezető szereplője, az Alcoa pittsburghi speciális laboratóriumában egy egész sorozat ilyen robbanást idézett elő, hogy alaposabban megismerhesse és meggátolhassa a mechanizmus kialakulását, ami az alumíniumgyártás egyik legveszélyesebb reakciója. "Például amikor 30 kilogramm alumíniumot léptettek reakcióba 20 liter vízzel, a robbanás egy 30 méter átmérőjű lyukat hagyott maga után, romba döntve az egész laboratóriumot."

Simensen új modellje nem nyerte el mindenki tetszését, Thomas Edgar az MIT anyagtudósa, aki szintén tanulmányozta a tornyok összeomlását, az eredeti, egyszerűbb kormányzati magyarázatot favorizálja. "Nem látom az új, összetettebb magyarázat érdemeit. Bármelyik tűzoltó megmondhatja, hogy tűz esetén a víz vagy az elektromosság periodikus robbanásokat idéz elő az épület belsejében. Nincs szükség a víz és az olvadt alumínium belekeverésére az elméletbe, hogy megmagyarázzuk a történteket."

Zdenek Bazant, a Northwestern Egyetem gépipari professzora, aki elsőként modellezte, hogyan okozhatta a tűz a torony acéloszlopainak meghajlását, ami a kormányzati jelentés szerint végül az összeomláshoz vezetett, szintén nincs elragadtatva a norvég kutató munkájától. "Hat tanulmányban magyaráztam el vezető folyóiratokban" - mondta Bazant, aki szerint minden tényezőt számításba vettek, ami összefüggésben lehetett az összeomlással.

Sokak részéről azonban komoly figyelemre számíthat Simensen modellje, számos kétkedő szakember van, akik nem értenek egyet az egyszerűbb, hivatalos magyarázattal. Az Egyesült Államokban megalakult az "Építészek és Mérnökök a 9/11 Igazságáért" nevű csoport, ami immár közel 1600 építészt és építéstechnológiai mérnököt tömörít, akik szerint a jelentések koránt sem adnak teljes magyarázatot a történtekre.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások