A szabadalmak problémája jóideig nem oldódik meg

A szabadalmak problémája jóideig nem oldódik meg

2011. november 2. 22:46, Szerda
Florian Mueller elismert szabadalmi szakértő, aki rendszeresen végez vizsgálatokat pénzügyi intézetek, befektetők és konszernek megbízásából. Az elmúlt hónapok történései miatt azonban még ő is csak kapkodja a fejét.

"Steve Jobs érzelgőssége legendás, azonban pusztán racionális szempontokat figyelembe véve az Apple vezetőinek nem volt más lehetőségük, mint az, hogy fellépjenek az Androiddal szemben. A társaságnak mindenáron meg kell védenie az extrém magas nyereségét, ami több milliárd dollárt tesz ki. Az Android éppúgy hatással lehet az Apple üzletére, mint ahogy a Windows hatással volt a Macintosh számítógépek eladásaira az 1990-es években. Jelenleg az Apple tőzsdei értéke 350-400 milliárd dollár."

"Az amerikai vállalat jelenleg is perben áll a Samsung, HTC, Motorola trióval. E perek közül a Samsunggal folytatott a legkiterjedtebb. Fontos azonban megjegyezni, hogy az Apple legértékesebb szabadalmai kevésbé a zseniális technikai fejlesztésekre vonatkoznak, inkább jó ötleteket tartalmaznak. Ezzel szemben például a Microsoft vagy az Oracle túlnyomóan műszaki találmányokat védetnek le."


"A politikusok általános álláspontja az, hogy minél több szabadalmat jegyeztetnek be, annál több innovációra kerül sor. Ez is egy érdekes kérdés. A Microsoft arra hivatkozik, hogy már több mint 1100 (!) cégtől szed be licencdíjakat a szabadalmai után. E vállalatok között van a Volkswagen is, amely egy a redmondi óriáscég által szabadalmaztatott megoldást használ az autóba beépített multimédiás rendszerekben. A Microsoft már jóval régebb óta tekint bevételi forrásként a szabadalmi portfóliójára, mint az Apple" - hangsúlyozta Florian Mueller.

A szakértő kitért arra is, hogy napjainkban a különböző cégek gyakorlatilag adják és veszik a több száz vagy több ezer szabadalmat tartalmazó portfoliókat. E gyakorlat önmagában nem ítélhető el és azt sem lehet támadni, hogy létezik egy szellemi tulajdonokkal kapcsolatos piac. Az viszont már problémás, hogy bizonyos területeken a szabadalmak hozzájárulnak a monopolhelyzetek kialakulásához, ez ugyanis sem a gazdaságnak, sem a társadalomnak nem érdeke, csupán néhány cég jár ezzel jól.

"A szabadalomóriások gyakran olyan szoftverfejlesztők ellen lépnek fel, akik mögött nem állnak vállalatok, hanem egyedül dolgoznak. Ők egyre többször kerülnek e vállalkozások célkeresztjébe, és nekik egy jogi eljárás esetén gyakorlatilag esélyük sincs védekezni. Emellett megfigyelhető, hogy ezek a szabadalomtrollok egyre gyakrabban támadják például a streamszolgáltatások segítségével távoktatási lehetőségeket kínáló oktatási intézeteket, vagy a WLAN-hotspotokat üzemeltető szállodákat és a kávézókat." "A szabadalomjog megreformálása az Egyesült Államokban gyakorlatilag semmit sem oldott meg, Európában viszont olyan reformokat akarnak, amelyek szerintem inkább tovább mérgesítik a kialakult helyzetet. A szabadalmak bizonyos területeken, például a gyógyszergyártásban hasznosak, azonban egy olyan területen, mint az okostelefonok piaca, ahol egyetlen termék akár több ezer vagy tízezer(!) szabadalmat is sérthet, már nem odaillőek. Ezekről a területekről vagy száműzni kellene a szabadalmakat, vagy fel kellene lépni a szabadalominfláció ellen. A szabadalmak minőségének és nem a mennyiségnek kellene előtérbe kerülnie" - szögezte le a blogot is üzemeltető szakember.

A szabadalomháború azután tört ki, hogy az Apple a Galaxy Tab bemutatása után beperelte a dél-koreai vetélytársát és ötletlopással vádolta meg. Az amerikai cég vádjai szerint a Samsung Androidot futtató okostelefonjai és tábla PC-i egy az egyben az iPhone és az iPad ügyes másolatai. Emellett egyre gyakoribb, hogy szoftverfejlesztő cégek vagy szabadalomóriások perelnek be több nagy IT-céget. Előbbire szeptember közepén, utóbbira néhány héttel ezelőtt volt példa, amikor többek között az Amazon, az Apple, a Facebook, a Google, a Yahoo és a YouTube, illetve a Motorola vált célponttá. Az Európai Unió igyekszik reagálni ezekre a folyamatokra és harmonizálná a szabadalmi jogszabályokat, hogy így oldja fel az ellentéteket.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások