22 milliárdba kerül a Telekomnak a montenegrói kaland

22 milliárdba kerül a Telekomnak a montenegrói kaland

2011. december 30. 11:39, Péntek
Az öt évvel ezelőtti montenegrói és macedóniai vesztegetések kapcsán keresetlevelet nyújtott be a Telekom ellen az amerikai felügyelet, ami része a vizsgálat 22 milliárd forintba kerülő, egyezség útján történő lezárásának.

A Deutsche Telekom, a Magyar Telekom, valamint utóbbi három volt vezetője, Straub Elek ex-vezérigazgató, illetve Balogh András és Morvai Tamás ellen vesztegetés vádjával keresetlevelet és egy javasolt végleges ítéletet nyújtott be az amerikai tőkepiaci felügyelet (SEC) az illetékes New York-i körzeti bíróságnak − írta a Reuters. A SEC indoklásában kifejtette, hogy vizsgálata szerint az érintett vezetők 2005 és 2006 között hamis tanácsadói és marketingszerződésekkel álcázva 4,88 millió eurót juttattak macedóniai hivatalnokoknak, hogy távol tartsák a piactól az egyik vetélytársukat, illetve 2005-ben egy másik tranzakció keretén belül 7,35 millió eurót fizettek a montenegrói Telekom Crne Gore felvásárlását bebiztosítandó.

A Telekom közleménye szerint hozzájárult a keresetlevél és az ítéletjavaslat benyújtásához. Utóbbi alapján − bírósági jóváhagyása esetén − eltiltja a társaságot az Egyesült Államok külföldön kifejtett korrupt gyakorlatokról szóló törvénye (FCPA) rendelkezéseinek megsértésétől, illetve 25,2 millió dollár (6,1 milliárd forint) "vagyoni előny elvonása" (disgorgement), továbbá ezen összegre 6 millió dollár (1,4 milliárd forint) kamat megfizetésére kötelezi.

Ezzel párhuzamosan a Telekom kétéves, vádemelés elhalasztásáról szóló megállapodást kötött az amerikai igazságügyi minisztériummal (DoJ), amelynek alapján az tegnap vádiratot nyújtott be az illetékes virginiai körzeti bíróságán. A társaság a megállapodás szerint beismerte a DoJ által állított tényeket, és elismerte felelősségét, valamint vállalta, hogy 59,6 millió dollár (14,3 milliárd forint) összegű büntetőjogi pénzbírságot fizet. A DoJ a vádakat a kétéves időtartam elteltével ejti, kivéve, ha a társaság megszegi a megállapodás feltételeit.

A közlemény szerint a DoJ és a SEC vizsgálatainak egyezség útján történő lezárása keretében fizetendő összesen 90,8 millió dollár (21,8 milliárd forint) összegre a Telekom korábban már céltartalékot képzett. Az elvi megállapodásról szóló júniusi bejelentés szerint a társaság a második negyedévben még 62,4 millió dolláros céltartalékot képzett erre a célra.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások