Komoly problémák vannak az Apple beszállítóinál

Komoly problémák vannak az Apple beszállítóinál

2012. január 16. 23:12, Hétfő
Az Apple kész szembenézni az alvállalkozóinál előforduló problémákkal. Belső jelentésük szerint beszállítóiknál előfordul gyerekmunka, rendkívül alacsonyak a fizetések és túl hosszúak a munkaidők.

Az Apple saját közlése szerint az elmúlt évben 200 ellenőrzést hajtottak végre a partnereknél és ezek tapasztalatait foglalták most össze egy átfogó anyagban. A dokumentum szerint a legtöbb cég az alapvető és a legelfogadottabb munkajogi előírásokat sem tartja be. A belső vizsgálat megállapította, hogy a vállalatok mindössze 38 százalékánál van 60 órás vagy rövidebb munkahét, illetve hetente legalább egy szabadnap. A társaságok egyharmada gondatlanul járt el a veszélyes anyagok tárolásakor és felhasználásakor, míg szintén egyharmada nem tartotta be a munkahelyi sérülések és balesetek megakadályozására vonatkozó előírásokat. A beszállítóknál hat esetben került sor gyermekmunkára és 13 esetben foglalkoztattak kiskorúakat.


Így készül a MacBook Pro

A korrekt munkakörülmények betartásáért alakult Fair Labor Association (FLA) nevű szervezet megdicsérte az Apple-t amiatt, mert külön belső vizsgálatot indított a témában, azonban hozzátették, hogy emellett át kellene vizsgálni a teljes beszállítói láncot is. Az Apple nemrég csatlakozott a szövetséghez és egyedüli IT-cégként tagja a FLA-nak, ezzel úttörőnek számít ezen a területen. Az Apple csatlakozásáról Tim Cook egy belső levélben tájékoztatta az IT-óriás dolgozóit. Az FLA-t Bill Clinton alapította 1999-ben, még amerikai elnökként, s a tagja többek között az Adidas és a Nike.

A kaliforniai vállalat nyilvánosságra hozta a beszállítói teljes listáját is, amelyen összesen 156, többnyire ázsiai társaság szerepel. Mindez azt jelenti, hogy 97 százalékban már ismert az iPhone, az iPad és a Mac termékek gyártásában részt vevő partnercégek neve. "Évről évre folyamatosan bővítjük a programunkat, egyre erősebben vizsgáljuk a beszállítói láncunkat és egyre inkább megnehezítjük a követelmények teljesítését. Mindez azt jelenti, hogy az eseteket évről évre egyre jobban kezeljük. Ugyanakkor még nagyon sokat kell tennünk" - nyilatkozta az ügy kapcsán Tim Cook, az Apple vezetője.


A két tanulmány elkészítése és megjelentetése azt támasztja alá, hogy Tim Cook jóval nyitottabban áll ezekhez a kérdésekhez, mint egykor Steve Jobs. Miközben Jobs azért küzdött, hogy a társaság minél kevesebb információt adjon ki magáról és a termékeiről, addig Cook a beszállítói lista nyilvánosságra hozatalával egy teljesen új úton indult el. Az Apple egyébként azután lépett, hogy nemrég ismertté vált: a munkakörülmények miatt tömeges öngyilkossággal fenyegetőztek egy kínai Xbox-gyár munkásai. Az érintett gyár a Foxconn tulajdonában van és csak Xbox 360 konzolok előállításával foglalkozik. A Foxconn az Apple egyik legjelentősebb partnere.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások