Fehér kőzet a vörös bolygón

Fehér kőzet a vörös bolygón

2013. március 20. 04:59, Szerda
Egy, a Curiosity marsjáró kerekei által összezúzott kő tartja izgalomban a küldetés tudósait. A Marsra vörös bolygóként tekintünk, a Tintina nevű kőzet azonban feltűnően fehér.

A szokatlan szín hidratált ásványok jelenlétére utal, amik még a bolygó vizes időszakában alakulhattak ki. A hidratáció során a hidratálódó részecskék köré vízmolekulákból álló burok épül. A Tintina vízhez köthető ásványai újabb bizonyítékok az ősidők felszíni vizére.

Egy héttel ezelőtt jelentették be, hogy a marsjáró leszállóhelyén, a Gale-kráterben a fúrási mintákban olyan agyagásványokat találtak, melyek az életnek is kedvező semleges víz egykori jelenlétére utalnak. "Rendkívül izgatottak vagyunk amiatt, hogy először sikerült különböző mérések egész sorozatával demonstrálnunk, hogy az a környezet, amit a Gale-kráterben találtunk, egy rendkívül élhető, lakható közeg volt" - nyilatkozott a BBC-nek John Grotzinger professzor, a küldetés vezető tudósa, utalva a korábban vizsgált víz jelenlétére utaló területekre, melyek rendkívül savasnak bizonyultak.

Az egytonnás Curiosity január 17-én hajtott át a Tintinán, ami megnyílva vakítóan fehér anyagot tárt a tudósok elé. "Ez az egyik legfényesebb és legfehérebb dolog, amit a Mascam-mal szemügyre vehettünk a Gale-kráterben" - mondta Melissa Rice, a Caltech munkatársa. "Ez a kőzet, a Tintina egy rendkívül erős hidratációs jellel rendelkezik, ami összhangban van mindazzal a fehér anyaggal, amit a kőzet belsejében látunk"


A Mastcam, vagyis az árboc kamera és egy, a talajt neutronokkal bombázó műszer alkalmazásával, melynek a célja, hogy hidrogént találjon, a kutatók több hidratált ásványt találtak az agyagtartalmú kőzet közelében, az úgynevezett Yellowknife Bay-nél, mint a Gale-kráter eddig feltérképezett területein. "Amit a Mastcam érzékel, az nem más, mint a kőzetek ásványszerkezetébe zárt víz. Ez a víz egy korábbi nedves időszak maradványa, amit foglyul ejtett és konzervált a hidratált anyag" - magyarázta Rice, hozzátéve, hogy a területen több olyan kőzetet is megfigyeltek, melyeken világos csíkok, úgynevezett "erek" futnak végig. "Ezek a világos erek hidratált anyagot tartalmaznak, ami különbözik a kőzetmátrixot körülvevő agyagásványoktól"

A hidratációs jel hidratált kalcium-szulfátra utal, ez lehet mind a széttört kőzet, mind az erek világos anyaga. A Curiosity már korábban felfedezett egy ősi folyómeder rendszert a Gale-kráterben, ahol a víz egykor egy méter mély lehetett és viszonylag erőteljesen áramlott. A Yellowknife Bay kőzetei azt mutatják, hogy az üledék az erodálódó kráterperemről került a folyamhálózatba, ami ezután egy tóba gyűlhetett össze, ezt bizonyítja a korábban megfúrt agyagos kőzet is. "Úgy véljük ez egyfajta hordalékkúp lehetett, melynek a végénél helyezkedünk el, feltehetőleg egy egykori álló víznél" - mondta Grotzinger, aki szerint a víz olvadó hóból származhatott, azokból az időkből, amikor a Mars egyenlítőjénél még jelentős mennyiségű vízjég volt jelen.

Sajnos a marsjárót továbbra is számítógépes hibák hátráltatják, vasárnap egy újabb problémával találkoztak a mérnökök, ami újra "biztonsági módba" kapcsolat a robotot, így a tudományos munka újraindítása további napokat vesz igénybe. A Gale-kráter tanulmányozása március első napjai óta szünetel, amikor a Curiosity számítógépének memóriájánál léptek fel problémák.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások