Az e-könyv hiánya miatt támadják Stephen Kinget

Az e-könyv hiánya miatt támadják Stephen Kinget

2013. június 27. 17:28, Csütörtök
Az amerikai írót sokan kritizálták amiatt, hogy Joyland című új könyvéből nem jelentetett meg e-kiadást. A piacon nemrégiben viszont feltűnt a regényből engedély nélkül készített e-könyv. Megdöbbentő módon ennek megjelenésére a kiadó mindössze úgy reagált, hogy ha e-kiadással jelentkeztek volna, akkor is biztosan terjedne illegális verzió a regényből. Mindeközben német szakértők egy szövegváltoztatásokkal operáló kalózkodás elleni technológia fejlesztésén dolgoznak.

Június elején jelent meg a világhírű Stephen King új regénye Joyland címmel, amelyet az író kiadója csak nyomtatott formában hozott forgalomba. Az elektronikus kiadást elutasító King döntésével komoly felháborodást keltett e-könyv olvasó rajongói körében, akik erre válaszul olvasatlanul kezdték el leminősíteni az új regényt. Időközben azonban felbukkant az internetes oldalakon a Joyland illegálisan hozzáférhetővé tett e-könyv változata, amelynek megjelenését és terjedését a kiadó meglehetős rezignáltsággal vette tudomásul.

A Guardian beszámolója szerint a Hard Case Crime kiadó illetékese végeláthatatlan harcnak minősítette a kalózkodás elleni küzdelmet, mondván az ügy olyan, mint a drogkereskedők elleni harc: a hatóságok ugyan lefoglalnak egy heroinszállítmányt, de a csempészek máris útnak indítanak egy még nagyobbat. A kiadó szerint, ha a Joyland-ből elektronikus könyvet is megjelentetnek, azzal sem tudnák megakadályozni az ilyen típusú jogsértéseket, így maximum abban bízhatnak, hogy az illegális példányok letöltése elenyésző lesz a nyomtatott könyv forgalmához képest.

A King-regényt érintő szerzői jogi jogsértést már nem akadályozhatja ugyan meg, de német szakértők mindeközben egy érdekes új fejlesztésen dolgoznak, amellyel az elektronikus könyveket érintő jogsértéseket szeretnék visszaszorítani. A Fraunhofer Institut egy olyan DRM-rendszert fejleszt, amely apró változtatásokat hajtana végre a szövegben, amelynek segítségével azonosítható, nyomon követhető lenne, hogy honnan származik az interneten terjedő kalóz verzió. A SiDiM nevű rendszer olyan elven működne, hogy egyedi változtatásokat hajtana végre az azonosíthatóság érdekében, noha ezek a módosítások csak olyan kismértékűek lennének, mint például az „invisible” angol szót „not visible” szóra cserélné.

A Guardian által megszólaltatott szerzők ugyanakkor erős kétkedéssel fogadták a német újítást. Az írók alapvetően idegenkednek ugyanis attól, hogy a szövegbe belenyúljon a rendszer, és ezáltal esetleg a mű veszítsen művészi értékéből. Egyesek tartanak továbbá attól is, hogy szerzői jogaikat (különösen a mű integritásához fűződő jogot) is sérthetik a szerkesztésen felüli mértékű szövegmódosításokat. Akadt olyan író is, aki regénye esetében egyenesen riasztónak érzi a gondolatot, hogy így szinte már a „szöveg kémkedik az olvasója után”.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások