2015. június 16. 12:05, Kedd
Minden eddiginél nagyobb részletességgel mutatják meg a NASA Dawn szondájának 4.300 kilométeres távolságból készült felvételei a Ceres törpebolygó rejtélyekben bővelkedő felszínét.
A képeken megtalálható a közvélemény érdeklődését leginkább foglalkoztató fényes folt, illetve foltok is, melyek egy 88 kilométer átmérőjű kráterben helyezkednek el. A kráter legnagyobb világos területe 11 kilométer széles. A NASA tudósai szerint a folt sok különálló, különböző méretű fényes pontból tevődik össze, melyeknek van egy középponti halmaza. Eddig nincs egyértelmű magyarázat sem az elhelyezkedésükre, sem fényességükre.
A déli félteke hatalmas krátere a Dawn június 6-án készült felvételén
"A világos foltok ezzel az elhelyezkedéssel egyedivé teszik a Cerest a Naprendszer összes eddig látott objektumához viszonyítva. A tudományos csapat a forrásuk megismerésén dolgozik. A fő esélyes a jég visszatükröződése, a csapat azonban folytatja az alternatív lehetőségek, például a só mérlegelését is. Az új pálya közelebbi nézőpontjaival és új szögeivel hamarosan jobban meg tudjuk majd határozni ennek a rejtélyes jelenségnek a természetét" -
taglalta a Dawn küldetés főfelügyelője, Chris Russel, a UCLA tudósa.
Az északi félteke, sok kisebb kráterrel tarkítva
Számos más felszíni jegy is foglalkoztatja a kutatókat, akik más égitestekkel hasonlítják össze a Cerest, köztük a Vesta bolygókezdeménnyel, amit a Dawn 2011-12-ben látogatott meg. Mindkét objektum bővelkedik kráterekben, a Ceres esetében azonban nagyobb felszíni aktivitás észlelhető, földcsuszamlásokra és összeomlott szerkezetekre való utalásokkal.
Vajon mi lehet a foltok forrása?
A jelenlegi pályáját június 3-án elfoglaló Dawn június 28-ig kering a mostani magasságban, körülbelül 3 nap alatt kerülve meg a törpebolygót, mely során intenzív megfigyeléseket végez. Ezt követően újabb pályát foglal el, 1440 kilométerre közelítve meg a Cerest, erre augusztus elején kerül sor.