A Google böngészője lejelenti a cégnek mekkora a CPU és a GPU terhelése

A Google böngészője lejelenti a cégnek mekkora a CPU és a GPU terhelése

2024. július 16. 22:16, Kedd
Chromium-alapú böngészőt futtat, például a Google Chrome-ot vagy a Microsoft Edge-et? Az a keresőóriás valamelyik weblapját meglátogatva csendben mindent elárul a cégnek a CPU és GPU-ról. Szerencsére a Google-nek tökéletes magyarázata van a dologra, más kérdés, hogy a brüsszeli szabályozó hatóságok is elfogadják-e majd ezt, és nem tekintik a DMA megsértésének. A funkció a teljesítmény monitorozására szolgál, és nem a nyomon követésre - a Google amúgy is tudja, hogy kik vagyunk és mit csinálunk, amikor bejelentkezünk és használjuk az oldalait.

Valamely *.google.com domain meglátogatásakor a társaság webhelye egy API segítségével lekérdezheti a böngésző valós idejű CPU-, GPU- és memóriahasználatát, valamint az Ön által használt processzorra vonatkozó információkat, hogy a nyújtott szolgáltatást - például a Google Meet videokonferenciát - úgy lehessen optimalizálni és hangolni, hogy az ne terhelje túlzottan a számítógépét. A funkciót a Chromiumba - az elsősorban a Google által fejlesztett és a Chrome, az Edge, az Opera, a Brave és mások által használt böngészőmotorokba - beépített bővítmény által biztosított API-ként valósítják meg. A nem Chromium-alapú böngészők - például a Mozilla Firefox - nem rendelkeznek ezzel a bővítménnyel, ami potenciális hátrányt jelent számukra. Az API nélkül rosszabb élményt nyújthatnak a Google webhelyein, mint ami ugyanazon a hardveren a Google saját böngészőjével lehetséges, mivel nem ismerik az aktuális teljesítményre vonatkozó információkat.

Technikailag azonban semmi sem akadályozza meg, hogy a Mozilla vagy más böngészőmotor-gyártók hasonló bővítményt implementáljanak a Firefoxba, ha úgy döntenek. Ami azonban döntő fontosságú, hogy a Google-val versenyző webhelyek nem férhetnek hozzá a Chromium API-hoz. Ez az a pont, ahol a technikai megoldás az európai DMA szempontjából potenciálisan ingatagnak tűnik. Luca Casonato hollandiai fejlesztő a közösségi médiában világított rá a bővítmény létezésére. A kód nem titkos, hiszen az egész API nyílt forráskódú, az előre telepített hangout_services bővítményben található.


Ez a név elárulja az eredetét. A múlt évtizedben fejlesztették ki, hogy böngészőoldali funkciókat biztosítson a Google Hangouts számára - ez a termék mára Google Meet-re és Chat-re vált szét. Ennek a funkciónak része, hogy a Google számára naplózza a böngésző által a gép számítási erőforrásainak felhasználására vonatkozó statisztikákat, amikor a *.google.com tartományt - például a meet.google.com-ot - megnyitja. Casonato megjegyezte, hogy a bővítményt a Chrome-ban nem lehet kikapcsolni, és a bővítménypanelen sem jelenik meg. Megfigyelése szerint a Microsoft Edge és a Brave is tartalmazza - mindkettő Chromium-alapú.

Fontos kiemelni, hogy senki nem állítja, hogy az API rosszindulatú lenne, Casonato sem ír ilyet. "Elsősorban két dologra használjuk ezt a bővítményt: A rendszer kép- és hangteljesítményre vonatkozó beállítások optimalizálásával a felhasználói élmény javítására, másodsorban pedig az összeomlások és teljesítményproblémák jelentési adatainak biztosítására, hogy a Google szolgáltatásai segíthessenek a felhasználói problémák észlelésében, hibakeresésében és enyhítésében" - mondta el a Google szóvivője. "Mindkettő fontos a felhasználói élmény szempontjából, és mindkét esetben a felhasználók adatainak védelmét szolgáló, megbízható adatkezelési gyakorlatot követünk" - tette hozzá a szóvivő.

A Google Meet ma már a régi Hangouts-bővítményt használja, többek között arra, hogy megváltoztassa a videófolyam minőségét, ha az aktuális felbontás túl finomnak bizonyul a számítógép számára. A Google más oldalai is szívesen használják optimalizálásra, ezért a bővítmény létezése az EU nézőpontjából káros lehet a versenyre - úgy tűnik, ezért is hívta fel rá a figyelmet Casonato. "Ez az API egyértelműen sérti azt az elképzelést, hogy a böngészőgyártók nem részesíthetik előnyben a saját webhelyeiket más webhelyekkel szemben" - érvelt Casonato a DMA 6. cikkelye szerinti önpreferencia tilalmára hivatkozva.

A DMA kapuőröknek - amelyek közé a Google is tartozik - a törvény szerint pártatlanul kell kezelniük az internet világát. Egy rejtett API használata a szolgáltatások teljesítményének növelése érdekében nem biztos, hogy megfelel ezeknek a szabályoknak. "Vegyük például a Zoomot - ők most hátrányba kerültek, mert nem tudják ugyanazt a CPU hibakeresési funkciót biztosítani, mint a Google Meet" - állítja Casonato.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások