Pénzügyi válságban a Voyagerek

Pénzügyi válságban a Voyagerek

2005. március 11. 13:12, Péntek
Októberben véget érhet a NASA két Voyager szondájának története, jelentette be az amerikai űrhivatal. A kapcsolattartás lezárása mögött takarékossági intézkedések állnak.

Az 1977-ben kilőtt Voyager 1 és 2 jelenleg már több mint 11 milliárd kilométerre távolodott el bolygónktól, ezzel a Naprendszerben legtávolabb jutott ember készítette űreszköznek minősülnek. Végső küldetésüket teljesítik a Nap birodalmának és a csillagközi űrnek a határát kutatva. A NASA Föld-Naprendszer alosztályának azonban költségvetési megszorításokat irányoztak elő, az elkövetkező évben az eddigi 74 millió dollár helyett csak 53 millióból gazdálkodhatnak, ami annyit jelent, hogy több projekttől is meg kell szabadulniuk.


A Voyagerek elengedhetetlenek lennének a Naprendszer határainak megállapításához

Bár a Voyager szondák élettartamából elvileg még 15 esztendő hátra van, rendkívül költséges a felügyeletük, a működtetés és az adatok elemzése évente 4,2 millió dollárjába kerül az űrhivatalnak. Ezért több más, kisebb médiavisszhangot kapott küldetést is kénytelenek lesznek félbeszakítani. Az egyik legvalószínűbb áldozat az 1990-ben indult Ulysses szonda lesz, ami a Nap sarkvidéki területeit vizsgálja. Valószínűleg azt is a pénzügyi év végén, októberben fogják leállítani.

Bár a döntések még nem tekinthetők véglegesnek, több NASA tudós is felkészült a legrosszabbra. "Már készítjük a leállítási tervet" - nyilatkozott röviden a Voyager projekt egyik tudósa, Edward Stone, a Caltech munkatársa a Nature-nek.

Kapcsolódó linkek

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások