2005. március 28. 16:54, Hétfő
A CGI-rajzfilmek sikerhullámát meglovagolandó pár héttel az amerikai premier után a Jégkorszak alkotógárdája is új alkotással jelentkezett a hazai mozikban. A siker - ha a többi hasonszőrű filmet nézzük - előre megjósolható, a kritikai elismerés azonban kérdéses.
Ahhoz szép lassan hozzászokhatunk, hogy ezentúl sportnyelven szólva három istállótól várhatják a CGI-animációk szerelmesei a betevő falatot. A legrégebbi versenyző, a Disney égisze alatt sokat bizonyított, de nem oly rég független útra lépő, állandó színvonalat hozó Pixar (Toy Story 1-2, Szörny Rt., Némó nyomában, A Hihetetlen család), őket követi a Dreamworks csúcsokat és mélységeket döngető animációs részlege (Shrek 1-2,
Cápamese) - míg a legfiatalabb részleg a Foxé, akik egyelőre csak a Jégkorszakot mutatták be. Az utóbb említett Fox legfrissebb próbálkozása cikkünk tárgya, a Robotok is. (Egyelőre az egyetlen Polár Expresszel jelentkező Warner még kakukktojás lenne itt.)
Klikk a képekre a nagyobb változathoz
A történetet sajnos pár szóban el lehet intézni: Adva van a robotvilág, amiben is a falusi robot a nagyvárosba megy szerencsét próbálni, de a dolgok nem úgy alakulnak, ahogy elképzelte. Sajnos akárcsak a Jégkorszak esetében itt sem lehet igazán történetről beszélni. Az nyilván örökre megoldatlan rejtély marad, hogy miért is dolgozott három forgatókönyvíró ezen a történeten, hisz az csak a legnagyobb kliséket és közhelyeket tartalmazza, és ezerszer elpuffogtatott tanulságokkal szolgál a fiatal nézőknek, akik még nem immunisak az ilyesmire.
Az is igaz azonban, hogy ebben a műfajban nem feltétlenül a történet az elsődleges, ám nem hátrány, ha a látványorgia és a járkáló névtáblák helyett a néző kap pár kidolgozott karaktert, valamint egy érdekes és fordulatos történetet. A Robotok esetében azonban az erre szánt energiát a látványra fordították a készítők, és ez bizony meg is látszik a filmen. Valami brutális részletességgel sikerült ábrázolni a robotok világát, egyszerűen döbbenetes odafigyeléssel készítették el a jelenetek folyamatosan mozgásban lévő háttereit, rengeteg apró, csak másodszori-harmadszori megnézésre leeső poént elrejtve a kíváncsi nézők számára. Tehát, amit nem sikerült verbális poénok terén teljesíteni, azt többszörösen is bepótolták a készítők vizuális téren, kezdve az emberek világának robotvilágra való átültetésével, egészen az aranyos filmes utalásokig. (Óz, Ének az esőben, 2001 Űrodüsszeia, Csillagok háborúja)
Klikk a képekre a nagyobb változathoz
A hangjukat adó színészek - akik neveire ismét ráépült a film marketing - a külföldi kritikák alapján hozzák a tőlük elvárható színvonalat (Ewan MacGregor, Halle Berry, Mel Brooks, Jay Leno, Paula Abdul). Persze mivel gyerekfilmről van szó, ezért ezek a magyar szinkronban nem felismerhetőek (asszociálni esetleg Mikó István hangjáról lehet, aki szokás szerint Robin Williams karakterének kölcsönzi hangját) - ellenben a nemrég elindult tendencia alapján bizony a magyar forgalmazó jóvoltából mi is értesülhetünk a filmben szinkronizáló két nagy sztárról (a popzenész Judyról és Bebéről), akik ily módon való feltüntetése a forgalmazó által célba vett korosztályt életkorát jelzi.
Ítéletképpen csak ismételni tudom magamat. A film grafikája borzasztóan bűbájos, tele hihetetlen kreatív megoldásokkal (Robotváros közlekedése, járókelő robotok), óriási gegekkel. Ezzel ellentétben történet mintha nem is létezne és maga a túlságosan elvont világgal sem könnyen barátkozik meg a néző, pláne nem a 10 éven aluliak, akik nem valószínű, hogy tudják mi az az elektromágnes. Ahogy mondani szokás, egynek elmegy, de nem váltja meg a világot, mert bár sok élőszereplős filmnél jóval színvonalasabb, de műfajában minden érdeme ellenére csak az utolsó helyek egyikét foglalhatja el.
Klikk a képekre a nagyobb változathoz
A viszonylagos amerikai anyagi bukás (130-140 millió dolláros a várható bevétel, ami a Pixar-filmek 250-350, a Shrek 2 440 millió dolláros, de még a Jégkorszak 180 millió dolláros bevételétől is bőven elmarad) ellenére vigasztaljuk magunkat azzal, hogy a Fox visszatért a gyökerekhez és gőzerővel dolgozik a 2006-ban bemutatandó Jégkorszak 2-n (a Robotok előtt látható is egy jégkorszakos rövidfilm kedvenc mókusunkról). A filmből egy akció-kalandjáték is készült, annak demóját
itt tölthetitek le.
Szerencsére a többi fronton is izzanak a megahertzek, hiszen a Pixar még az idén bemutatja az autókról szóló Cars c. animációs filmet, majd jövőre a már nem disneys francia témájú Ratatouille-t. A Disney ezenkívül készíti a már itthon is agyonreklámozott Chicken Little-t. Velük ellentétben a Dreamworks inkább nem új ötleteket valósít meg, hanem Shrekről húzza le 2007-ben a várva várt harmadik bőrt.
Magyar nyelvű filmelőzetes, mérete 6 MB, formátuma .wmv
|
Robotok (Robots)
amerikai animációs film, 90 perc, 2005
Rendező: Chris Wedge, Carlos Saldanha
Forgatókönyvíró: Lowell Ganz, Babaloo Mandel
Zene: John Powell
Látványtervező: William Joyce
Vágó: John Carnochan
Szereplők:
Ewan McGregor (Rodney Copperbottom hangja)
Halle Berry (Cappy hangja)
Greg Kinnear (Ratchet hangja)
Mel Brooks (Big Weld hangja)
Drew Carey (Lugnut hangja)
Amanda Bynes (Piper hangja)
Robin Williams (Fender hangja)
|