2005. június 7. 20:18, Kedd
A legfrissebb hírek szerint a Microsoft mégis hajlandó engedményekre az Európai Bizottsággal folytatott vitájában, és az ügy megnyugtató lezárása érdekében jelentős változtatásokat tervez szoftvereit illetően.
A szoftvercég együttműködési hajlandóságáról Steve Ballmer, a vállalat vezérigazgatója
számolt be, aki korábban személyesen is
találkozott Nelie Kroesszel, az ügyet felügyelő biztossal. Akkor a szoftvercég vezetője megpróbálta meggyőzni őt arról, hogy a Microsoft igenis őszintén törekszik az ügy lezárására.
A jelek szerint a vállalat valóban hajlandó erre, és szoftvereinek fejlesztését illetően komoly változtatásokra határozta el magát, hogy elkerülje a nagyösszegű büntetés kiszabását. "Kemény, határozott döntéseket hoztunk annak érdekében, hogy megoldjuk az elmúlt hetekben felmerült bonyolult kérdéseket. Nagyon komolyan vesszük európai kötelezettségeinket, és mindent elkövetünk, hogy eleget tegyünk a kívánalmaknak" - jelentette ki Ballmer.
Emlékezhetünk arra, hogy a tavaly március 24-én kihirdetett
ítéletben az Európai Bizottság bizonyos információk közzétételére kötelezte a Microsoftot, hogy a rivális szoftvercégek a Windows operációs rendszerrel maradéktalanul kompatibilis termékeket készíthessenek. A döntést azonban a Microsoft
elutasította, és ugyanerre a sorsra jutott az általuk előterjesztett
ellenjavaslat, is amelyet a bizottság elfogadhatatlannak vélt. Szerintük a vállalat túlságosan magas árat kért az információkért, ráadásul bonyolult feltételrendszerhez kötötte azok felhasználását, semmissé téve ezzel az ítélet idevonatkozó részét.
Most azonban úgy tűnik, hogy a Microsoft - legalábbis részben - beadta a derekát, és hajlandó elfogadni a bizottság döntését. A közlemény szerint az Európai Bizottság máris jelezte, hogy a Microsoft lépése, illetve a a frissített licencprogram a piaci szereplők felügyelete mellett lép majd érvénybe. "Fontos változásokat hajtottunk végre, hogy elhárítsuk a bizottság aggályait" - jelentette ki Brad Smith, a Microsoft főtanácsosa. "Az interoperabilitást megkönnyítő változásokat ugyanakkor kiterjesztjük, így azok nemcsak Európában, hanem az egész világon érvényesek lesznek."