2006. január 24. 11:25, Kedd
A jó ideje tartó jogi vitáról legutóbb decemberben hallottunk: a testület akkor napi kétmilliós büntetés kiszabásával fenyegette meg a szoftvercéget, ám most belement az újabb haladékba.
Az Európai Bizottság és a Microsoft között folyó vitát nem kell bemutatnunk.
2004 eleje óta megy az adok-kapok a két fél között, mindeddig látható eredmény nélkül. Volt már rekordösszegű büntetés, gyorsított eljárás, utolsó határidő, utolsó utáni határidő, bírócsere, egyeztetés, ám Redmond a mai napig sikeresen elkerülte a komolyabb következményeket. Ezek után nem csoda, ha az EB legutóbbi,
decemberi döntését sokan pusztán üres fenyegetésként jellemezték, pedig akkor (ismét) súlyos napi pénzbüntetést emlegettek, amennyiben a cég nem tesz eleget a korábbi követeléseknek.
Mivel a
Windows Media Player nélküli Windows ügyében már jóval korábban megszületett az eredmény, a fő vitatéma most az operációs rendszer forráskódjának kérdése. Ezt ugyanis a bizottság szerint a Microsoftnak meg kellene osztani a rivális cégekkel annak érdekében, hogy biztosítsák a nagyobb kompatibilitást a platformon belül. A vállalat erre látszólag hajlandó is volt, ám a testület az ügyben érintett cégekkel egyetemben elégtelennek és pontatlannak nevezte a megosztott információkat, és egyre inkább úgy tűnt, hogy a Microsoft továbbra is kivárásra játszik. Ennek láttán határozták el, hogy ismét a pénzbüntetés fegyveréhez nyúlnak, és napi kétmillió eurós bírsággal fenyegették meg a céget, ha a jövőben sem lesz hajlandó valóban együttműködni.
A Reuters
értesülése szerint a Microsoft most újabb haladékot kért és kapott az Európai Bizottságtól, mégpedig egészen február 15-ig. Ezt a vállalat szóvivője árulta el, hozzátéve, hogy a bizottság jelenleg is vizsgálja a megosztásra felkínált protokollok magas árával kapcsolatos indoklásukat. Eközben az Egyesült Államokban az Igazságügyi Minisztérium hasonló okból fordult beadvánnyal a bírósághoz, és szintén elmarasztalta a céget, amiért nem teljesíti a 2002-es trösztellenes döntésben foglaltakat. Itt szintén egyes protokollok átadásáról lett volna szó, ám a cég késlekedett válaszával, hogy miért nem javítja ki a dokumentumban ejtett hibákat és hiányosságokat.
Az európai ügy tehát folytatódik, és a tengerentúlon is újból feléledni látszik a vita. A vállalat eközben azt bizonygatja, hogy mindent elkövet az igények kielégítése érdekében, amit szerintük az is bizonyít, hogy számos protokoll elérhető, és azokat több, mint két tucat vállalat licencelte eddig.