Németország is blokkolná a fájlcserélők internethozzáférését

Németország is blokkolná a fájlcserélők internethozzáférését

2008. április 30. 05:32, Szerda
Bernd Neumann, a kulturális és médiaügyekért felelős német miniszter is támogatja azt az elképzelést, miszerint lehetetlenné tennék az illegális másolatokat letöltők internetezését. A politikus ezenkívül jelentősen növelné a művek védettségének időtartamát is.


Bernd Neumann
"A magas zenei, film és hangoskönyv-letöltési számok is azt mutatják, hogy a digitalizálás mai korszakában a szellemi tulajdon értékének és gazdasági jelentőségének tisztelete jelentősen csökkent. Ez nem csak a kulturának és a kreatív gazdasági ágazatoknak árt, hanem az egyes művészek megélhetését is veszélyezteti" - nyilatkozta Bernd Neumann. "Sokan úgy vélik: a kultúra egy mindenki számára ingyen hozzáférhető termék. Azonban a kreativitás védelmét nem szabad azzal veszélyeztetni, hogy a kultúrát azonosítjuk a szabad hozzáférésekkel vagy egy rosszul értelmezett fogyasztóvédelemmel" - tette hozzá a miniszter.

A politikus éppen emiatt azt javasolta, hogy a törvényi szabályozáson túl az internet­szolgál­tatók­nak és a szerzői jogvédőknek maguknak kellene megállapodniuk a szerzői jogsértések elleni közös fellépésekről. Ilyen együttműködés lehetne például az illegálisan másolt tartalmak le-, illetve feltöltők internethozzáférésének blokkolása.

"Ezenkívül Christine Albanellel, a francia kollégámmal közösen arra kértem Charles McCreevy illetékes európai uniós biztost, hogy vesse fel a témát európai szinten is. Ő jelezte, hogy még az idei nyári szünet előtt elő fogja terjeszteni javaslatcsomagját" - mondta Bernd Neumann.

Nos, McCreevy tervei már nagy vonalakban ismertek. Az európai uniós biztos korábban azzal az ötlettel állt elő, hogy az alkotások védettségének időtartamát hosszabbítsák meg 50-ről 95 évre, még akkor is, ha ez gazdasági szempontból nem lenne egy jó megoldás. Az elképzelést támogatta Hal R. Varian amerikai gazdasági szakember is, aki kollégáival (Georg Akerlof, Kenneth Arrow, James M. Buchanan, Ronald Coase és Milton Friedman) együtt egy olyan tanulmányt készített az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága számára, amelyből kiderült, hogy a védettségi időtartam 20 évvel való meghosszabbítása csupán 0,33 százalékkal emelné az alkotások árát. "Egy hosszabb távú időtartam-növelés nem lenne célszerű. Azonban gondoljunk bele, hogy Elvis vagy a Beatles nem tudhatták, hogy milyen sok pénzt fognak keresni a zenéjükkel" - szögezte le Hal R. Varian.

Mint ismeretes, Franciaországban tavaly hozták létre azt a kalózellenes testületet, amelynek lehetősége van az első figyelmeztetéseket követően az internetről is kitiltani a renitens felhasználókat. Nagy-Britanniában és Ausztráliában szintén felmerült ennek a lehetősége. Az Európai Parlament ugyanakkor elutasította azt az előterjesztését, amely szerint a kontinensen engedélyezték volna a szerzői jogsértők internethozzáférésének blokkolását. A zeneipar sem tétlenkedett, március közepén a nagy kiadók első alkalommal ráncigáltak bíróság elé egy internetszolgáltatót a jogsértéseket elkövető felhasználók helyett. Az ír Eircom céget a kalózellenes intézkedések alkalmazására szeretnék rávenni.

Listázás a fórumban 
Adatvédelmi beállítások