2009. január 3. 15:00, Szombat
Néhány banknál az elmúlt időszakban előfordult, hogy az sms-értesítés a fizetésről akár egy órát is késett.
A pénzintézetek állításuk szerint folyamatosan monitorozzák a szolgáltatásokat és indokolt esetben megteszik a szükséges lépéseket az esetleges hibák mielőbbi elhárítása érdekében.
Komócsi Sándor, az UniCredit Bank ügyvezető igazgatója szerint arra is külön figyelmet fordítanak, hogy ha bármilyen rendszerkarbantartás vagy előre látható leállás várható, arról ügyfeleiket előzetesen sms-ben értesítsék. A Credigen Bank szúrópróba-szerűen, rendszeresen méri az sms-kiküldések pontosságát. Az értesítési idő jelenleg átlagosan 5 másodperc alatt van, jelentős késéseket és ebből származó ügyfélpanaszt nem tapasztaltak.
A K&H közlése szerint monitorozza az sms-szolgáltatás szintjét is, az esetek 99 százalékát meghaladó mértékben teljesül is az elvárt rendelkezésre állás, de elenyésző mértékben előfordulhat késedelmes sms-küldés. Ennek alapvető oka azonban a bank szerint nem az sms-, hanem az autorizációs szolgáltatásban keresendő, hiszen abban az esetben, ha például hálózati probléma lép fel az eszköz-autorizációs front-end-kártyarendszer-számlavezető rendszer útvonalon, akkor sikeresen autorizált tranzakciók csak később érkeznek be a bankhoz.
A CIB szerint a késések egy részének oka lehet például szolgáltatói elparaméterezés, hálózati vagy applikációs hiba is. A banknál elmondták, a szolgáltatótól eredő problémák esetén érkezik hozzájuk értesítés. A banknál fontosnak tartják felhívni a figyelmet arra, hogy az sms mint technológia rendelkezik bizonyos bizonytalansági tényezővel, hiszen nincs semmilyen itthoni szabályban rögzítve, hogy egy sms-nek mikor kell megérkeznie.
Lang Attila, a Raiffeisen Bank bankkártya-termékmenedzsere szerint tudni kell, hogy több szolgáltató és rendszer együttműködéséről van szó a kártyás tranzakciókról küldött sms-ek esetén. Ezért előfordul - még ha rendkívül ritkán is - késedelmes kiküldés. Juhász Attila, a Citi Platinum programjának igazgatója kifejtette: a folyamat kétfelé osztható. Bankon belül és bankon kívül a telefonszolgáltatótól kapott logok alapján ellenőrizhető a kiküldési idő. Emellett persze saját minta alapján is vannak tapasztalataik, hiszen 1000-1500 munkatársuk kap nap mint nap sms-értesítőt. A Citibanknál a kiküldött sms-eknél maximum egy perc az átlagos kézbesítési idő, ám arra ők is felhívták a figyelmet, hogy a bankon kívüli kiküldési folyamatra nincs ráhatásuk.
A Banco Popolare jelezte: ha az ügyfél reklamál a késedelmes küldés miatt, visszatérítik az sms díját. Az MKB üzletszabályzata értelmében nem vállalnak anyagi felelősséget az ügyfél felé, de konkrét reklamáció esetén egyedi vizsgálat alapján mérlegelni szoktak. A Raiffeisennél a Mobil Banking szolgáltatásról szóló tájékoztatókban és az üzletszabályzatban is hangsúlyozzák, hogy az sms-ek tájékoztató jellegűek. Sem a bank, sem a szolgáltató nem fizet kártérítést "késedelmesen" küldött sms-ért. A Credigennél ezt még tovább finomították: álláspontjuk szerint a szolgáltató hibájából származó késedelmes értesítésekért sem a bank, sem az ügyfél nem tarthat igényt kártérítésre.
A KDB-nél arra hívták fel a figyelmet, hogy a szolgáltatót az elektronikus hírközlési törvény 143. §-a szerinti felelősség terheli. Az ügyfél a KDB szerint kártérítésre egyedi elbírálás alapján jogosult. A K&H szerint a kártérítés a kiesés mértékétől függ: ha a szolgáltató az általa szerződéses kötelezettségként vállalt szolgáltatási szintet nem éri el, s ily módon szerződést sért, akkor a banknak lehetősége van kártérítési igénnyel élni, de - mondták el a banknál - ilyen esetről nincs tudomásuk. Egyéb esetekben nincs közvetlen, az sms-szolgáltatást érintő kártérítési lehetőség.
Több banknál is úgy vélik, hogy az sms nem alkalmas real-time információ közlésére, még akkor sem, ha az esetek döntő többségében néhány másodpercen belül megérkezik. A K&H-nál hangsúlyozzák, hogy az sms kényelmi, biztonsági kiegészítő szolgáltatás, nem a banki alapszolgáltatások körébe tartozik.