2012. február 12. 09:25, Vasárnap
Az Asus Eee Pad Transformer Prime az iPad egyik legkomolyabb kihívója lehet, azonban egyelőre kérdéses, hogy a tiszteletet parancsoló hardverek és a legújabb Android-verzió együtt mire lesznek képesek.
Az Asus legújabb táblagépe az Nvidia Tegra 3 chipjére épül és az Android 4.0-s operációs rendszert használja. A táblagépként és a billentyűzettel együtt notebookként is használható Eee Pad Transformer Prime az Nvidia
Tegra 3 öt CPU-magos chipsetjére
épül. Az öt processzormag közül négy a számításigényes feladatokat hajtja végre, ezek egyenként 1,3 GHz-es órajelen üzemelnek. Az ötödik CPU-mag van állandóan használatban, tehát amikor nincs nagy szükség kiemelkedő teljesítményre, ezzel mintegy kiváltva a másik négyet, energiatakarékos módba kapcsolva az adott készüléket. Az öt CPU-magot egy 12 magos grafikus vezérlő egészíti ki. A Tegra 3 ötször nagyobb teljesítményre képes, mint az elődjének számító Tegra 2, ugyanakkor annál 20 százalékkal kevesebbet fogyaszt. Mindez természetesen kedvező hatással van az üzemidőre, az Asus 12 órás használhatóságot ígér. Ha az eszközhöz csatlakoztatjuk a billentyűzet mellett touchpadot is tartalmazó dokkolóegységet, akkor az üzemidő akár a 18 órát is elérheti.
Klikk a képekre a nagyobb változathoz
A Transformer Prime egy 263 x 180,8 x 8,3 mm méretű alumíniumházban kapott helyet, súlya 586 gramm és egy hátoldali 8 megapixeles, illetve egy elülső 1,2 megapixeles kamerával is felszerelték. Az összképet a 3,5 mm-s fejhallgató-csatlakozó, a mini HDMI-kimenet, a GPS-modul, a giroszkóp, egy gigabájt RAM, 32 vagy 64 gigabájt flashmemória teszi teljessé. A flashmemória mennyisége microSD-kártyákkal tovább bővíthető. Ezenkívül a Transformer Prime támogatja az IEEE 802.11b/g/n és a Bluetooth 2.1+EDR szabványt.
A beépített kamerák segítségével 1080p-s felvételek is rögzíthetők, míg a 10,1 collos, IPS+ paneles érintőképernyő felbontása 1280 x 800 és az üvege úgynevezett Gorilla-Glas, ami ellenáll a különböző sérüléseknek és karcolásoknak, továbbá erős napfényben is kiválóan olvasható. A panel 178 fokos betekintési szöget biztosít, a fényereje 50 százalékkal nagyobb, mint a hagyományos IPS-paneleknek, míg a pixelsűrűsége 145 ppi. Az iPad 2 pixelsűrűsége 132 ppi.
Klikk a képekre a nagyobb változathoz
Az első tesztek
alapján a dokkolóállomás nélkül az Asus terméke vékonyabb és könnyebb az iPad 2-nél, ugyanakkor az eltérés csupán egyetlen mm és 15 gramm. A hardver meggyőző teljesítményt nyújtott, a különböző tartalmak megjelenítése zökkenőmentesen zajlott. Az Android és a különböző alkalmazások futtatása még az energiatakarékos üzemmódban sem okozott problémát a táblagép számára. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy míg a kereskedelmi forgalomba kerülő modelleken Android 3.2-es operációs rendszer lesz, addig a tesztgépre már az Android 4.0 került. Az Asus viszont jelezte, hogy hamarosan lehetővé fogja tenni minden vásárló számára az Android 4.0-ra való frissítést.
A 600 eurós bevezető áron a boltokba kerülő termék nem okozott csalódást a tesztelőknek, stílusos, gyors, jó anyaghasználat jellemzi, viszont van néhány dolog, ami zavarhatja majd a felhasználókat. Ezek egyike, hogy a portok egy részére nem került fedél, így gyorsan bekoszolódhatnak, továbbá a bekapcsológomb is megviccelhet majd néhány embert. Az is rejtélyes, hogy miként került az integrált hangszóró a tábla PC hátoldalának jobb oldalára? Ezek azonban apróságok, összességében az Asus új terméke jó reményekkel fut neki a versenynek.