gondolom ez nem mesterlövészpuska, arra ott van a másik. valószínûleg kumultatív tölténye van, vagy robbanó, és nem 1 db emberre fogják nagy valószínûséggel használni, hanem jármû ellen vagy fedezék mögötti ellenfél kigyakására. gondolom én, de majd cifu kijavít ha tévedek
25mm-es? Azért a csöve az M82-höz képest elég rövidke (M82-é 29 inch). Kíváncsi lennék a szórásképére, bár valszeg egy páncélozott jármûvet nem olyan nehéz eltalálni, mint egy ember nagyságú célpontot.
Nekem meg azt hogy a sisakot jol "toljuk fel" a fejunk bubjara, mert igen kellemetlen lenne ha a latvanyt, a szemunkbe eppen belefolyo megolvadt rohamsisak rontana el :D
(Komoly! :P)
Linux rendszereken szimulálják a harctéri tevékenységet az amerikai hadseregnél
Az amerikai központi fõparancsnokság két 256 processzoros Linux fürtmegoldás segítségével fogja szimulálni a különbözõ fegyvernemek harctéri feladatait.
A fõparancsnokság egy tisztje szerint a különbözõ csapattesteket és a légierõt is magába foglaló rendszerben a csatatéri tevékenységeket, a nagy csapatmozgásokat, a harctéri eszközöket és ezek ellátási vonalait szeretnék modellezni. Az egyik fürtgép az amerikai légierõ Mauiban elhelyezett IT központjában (HCCP), a másik a katonai kutatóközpontban (ASC) fog mûködni. Mindkét rendszert a Linux Networx szállítja, darabonként 256 fürtbe kötött 3,06 GHz-es Intel Xeon processzor felhasználásával. A korántsem kis teljesítményû rendszerek azonban csak bevezetik a késõbbi szállításokat, mivel a Linux Networx még négy további fürtgép szállítására szerzõdött az amerikai fegyveres erõkkel, ezek egyike a szárazföldi egységek kutatólaboratóriumába kerül, és nem kevesebb, mint 2132 darab processzort fog együttesen alkalmazni.
Az amerikai kongresszus elfogadta a 2005-ös DoD (védelmi minisztérium) költségvetési tervezetet, ebbõl pár szemezet:
-Rakétavédelmi program: 10 milliárd $
-Mintegy 11 milliárd $ jut a hajóépítésekre, többek között a Virginia-osztályú vadásztengeralatjárókra, a DDG-21 osztályú rombolókra, valamint 2db teherszállító hajóra. 1 milliárd $ jut a CVN-21 (következõ generációs repülõgép-hordozó) és 457 millió $ a 'littoral ship' (egy sekélyvizi hadihajó) fejlesztésére.
-1,5 milliárd $ a szárazföldi erõk és a nemzeti gárda átszervezésére, ebbe beletartozik a 'Stryker Brigade'-ek felszerelése és kiképzése, az M2A3 'Bradley' gyalogsági harcjármûvek modernizálása, további lõszerbeszerzés, valamint 8db MH-47 'Chinook' és 12db MH-60 'Black Hawk' beszerzése a nemzeti gárda számára.
-70 milliárd $ jut a fejlesztésekre, köztük az F-35 vadászgép munkálataira, az ember nélküli légi harcjármûvek kifejlesztésére és a hadsereg 'Future Combat System' programjára. (azt nem részletezik, hogy mennyi jut a 'fekete programokra' :))
-A beszerzések alatt további 77,6 milliárd $ szerepel, amely többek között a haditengerészet F/A-18E/F vadászgépeit, a légierõ és a tengerészgyalogság V-22 'Osprey' billenõrotos gépeit, a légierõ F/A-22A vadászgépeit és C-17-es szállítógépeit, illetve különféle ember nélküli repülõgépeit tartalmazza.
-121 milliárd $ a mûködési költség, ez fedezi a különféle jármûvek üzemanyag és karbantartási és javítási költségeket, az épületek, hangárok, kikötõk járulékos költségeit, stb.
A végösszeg: 416,2 milliárd $ (ez nem tartalmazza az afganisztáni és iraki missziókra 2005-ben szánt további 25 milliárd $-át).
és az EU hadseregekben is alkoholista a tisztek nagyobbik része, mint nálunk?
azért látszik hogy a hadseregben ott is a talpnyaló, szófosó, szarházi seggfejek vannak vezetõ beosztásban. hál istennek, megnyugodhatunk, nem csak nálunk van így. ezt hívják EU komfortnak
A kerámiabetétes páncélzat csak nagyobb védelmet nyújt ellene (tehát ha mondjuk a HEAT lövedék képes 1000mm sima acélpáncél átütésére, akkor a kerámiabetétes, réteges páncélzatból csak 400-500mm-et képes átütni), de tökéletes védelem nem létezik. De a nagyobb védelmet a HEAT lövedék ellen a kerámiabetét nyújtja.
Létezik egy másik módja is a HEAT lövedékek elleni védelemnek, az un. robbanó páncél vagy reaktív páncél. Ez gyakorlatilag nem más, mint egy formázott robbanótöltet egy fémdobozban, amit a páncélzat külsejére erõsítenek fel, általában a jobban védendõ helyeken (általában elöl és két oldalt a tornyon és a testen). Amikor a HEAT lövedék eltalál egy ilyet, akkor a robbanótöltet berobban, és a robbanás ereje eltéríti a kumulatív sugarat a harckocsi felöl. Erre válaszul jelentek meg a kettõs kumulatív robbanófejek, amelynél az elsõ robbanófej csak a reaktív páncélzatot süti ki, így tisztítva meg az utat a második, a valós páncéltörõ töltet elött.
Akkor lényegében végülis annyi, hogy egy plazma állapotú fémtüske és gáz elegy egy lyukat olvaszt a pánzélzatba, majd a lyukon keresztül forró gázt juttat a páncél alá.
Köszi a szép leírást neked is
Na még egy kérdés, csak hogy ne legyen nyugtotok :) A kerámia-fém páncélzat azért képes védelmet nyújtani, mert a kerámiának nagyon magas a hõtûrõ képessége?
[reméli hogy nem fogják kiutálni a sok kérdezõsködése miatt]
A komulativ töltetet úgy alakítják ki, hogy a gránáttestbe helyezett robbanóanyag egy részt a csúcsrészt nem töltik ki, másrászt a robbanóanyagot a lövedékfenék irányába kúpos formában alakítják ki. Az átütõhatás fokozása érdekében a robbanóanyag kúpos felületéhez illeszkedõ - rendszerint vörösrézbõl készült - betétkúpot is helyzeznek. Az így szerelt lövedék iniciálása után a robbanási hullám - mint ahogy a parabolatükör fókuszába a fénysugarak - koncentrálódik, mintegsy 10 mm átmérõjû sugárra zsugozodik, miközben hatalmas nagy sebesslgre gyorsul fel, és mind a robbanóanyag, mind a betétkúp plazma halmazállapotba kerül. A tüske formára emlékeztetõ nagy sebességû plazma a páncélra csapódva - a tobbanóanyag tömegétõl, homlokfelületi kupjának átmérõjétõl, a kúp kialakításától, valamint a betétkúp minõségétõl függõen - jelentõs vastagságú páncélt üt át. Az átlyukasztott páncélon olvadt fém és forró gáz kerül a küzdõtérbe. A Chobham réteges kerámia-fém páncélzat ez ellen védelmet nyújt.
Ezer köszi Még egy kérdés: Az a kumulatív páncéltörõ lövedék olyan, hogy egy izzó fémsugárral megolvasztja a páncélzatot? És a forgás miatt ez a sugár nem olyan koncentrált?
A lövedék stabilizálása a repülése folyamán két fõ módszerrel lehetséges, amelynél azonos a lényeg: a lövedék a repülése alatt a hosztengelye körül forogjon.
Az egyik a csõhuzagolás, amikor a csõben lévõ spirális ormózat kvázi belesajtolódik az elõrehaladó lövedék viszonylag puha köppenyébe, és így megforgatja a lövedéket, amely a csövet elhagyva akár percenként több százszor is foroghat a hossztengelye körül. Ez volt hosszú ideig az egyeduralkodó, de a kumulatív lövedékek esetén a hosztengely körüli forgás káros hatással van a kumulatív hatásra, ergo a kumulatív páncéltörõ gránát hatásosságára. További hátránya az, hogy a huzagolás szépen lassan kopik, és a csõ élettartama emiatt rövidebb, mint a simacsövû lövegé.
A másik megoldás a szárnystabilizált lövedék, ahol a csõ belsõ fala sima, és a lövedék végén kis szárnyak vannak, amelyek a levegõben 'megkapaszkodva' megforgatják a lövedéket a hosztengelye körül. A sima csõ további elõnye az, hogy kilõhetõ belõle rakéta is.
A kis ûrméretû kézi fegyvereknél a szárnystabilizált lövedékek nem igazi alternatívák, mivel túl kicsik és sérülékenyek a szárnyak.
Bocs ha hülye a kérdés, de miért jobb a sima ágyúcsõ? Én úgy tudom hogy a huzagolás nagy elõrelépés volt és nagyban növelte a találati pontosságot. Vagy ez csak a kézi lõfegyvereknél igaz?
Nem tudom... Nekem valahogy továbbra is enigmának hat az egész angol katonaság fegyverzete...
Az SA80/SA80A2 'eredményei', az, hogy továbbra is ragaszkodnak a huzagolt csövû harckocsi ágyúhoz (még az Izraeliek is átálltak a sima csõre!), a haditengerészet repülõgép-hordozó mizériái, a tengeralatjárók fejlesztése (nem kellenek D/E tengeralatjárók, csak nukleárisok), a légierõ anomáliáról nem is beszélve (bombázók kellenek/nem kellenek, vagy az, hogy a Nimrod tovább fog szolgálni, mint az amerikai Orion).... Egyszerûen enigma...
Más nemzeteknek is voltak/vannak szép megmozdulásai (a nyugat-németek F-104G vásárlása, az amerikaiak M60A2/M551 harcjármûvek a 152mm-es tarackukkal, stb.), de ennyire mellényúlni/más utakon járni mindenben...
Hard Heavy Mega Loller :DD Aszondja kiöntik majd betonnal... Összefosom magam :D Azon nem gondolkodtak esetleg, hogy a szárnyak is tök fölöslegesek ? Meg akkor már a gép is, mennek majd siklórepülõvel, az a legolcsóbb :D
Az Eurofighter nem kimondottan vadászgép, hanem eleve multiufunkciós, többfeladatkörû gép, földi támadási kapacitással. Az angol (üres)fejesek úgy gondolták, hogy földi célok ellen majd használják a JDAM bombákat, Brimstone rakétákat, stb... :)
Az angolok a II.VH óta küzdenek a 'kell-e gépágyú a vadászgépekre' c. kiselõadással. Volt gépük, amelyen egyáltalán nem volt gépágyú, nem is egy.
Eredetileg az EF Typhoon program elején még nem akartak õk sem gépágyút a gépbe (a többi ország az eredeti tervekben szereplõ Mauser Bk27 gépágyúval szerelt gép mellett döntött (megj.: a Gripen-ekben is ez a gépágyú található)). Aztán mégiscsak úgy döntöttek, hogy nem különcködnek, kell nekik is a gépágyú.
Most az angol védelmi minisztérium úgy akar(t) takarékoskodni, hogy a 105 milliárd fontos programból megtakarítanak 90 millió fontot azzal, hogy nem kell gépágyú a gépekbe. Az elsõ 55db gép esetén már elkéstek, ezek gépágyúval készülnek el, de a többi 177db esetén lemondtak (volna) a gépágyúról.
A felsõ körök úgy vélték, hogy a gépágyú helyét elég lesz kitölteni egy azonos tömegû ólom vagy betondarabbal, de kiderült, hogy ez nem járható út: a gépágyú fészke és a csõtorkolat ugyanis a gép aerodinamikai egészének része, és ha a fészket lezárják vagy éppenséggel üresen hagyják, a repülési tulajdonságai megváltoznak. Megpróbáltak egy maketett beépíteni a helyére - csakhogy a makettnél is fontos, hogy ne csak úgy nézzen ki, és olyan legyen a tömege, mint az eredeti gépágyúnak, de a súlyelosztása is pont olyan legyen. A végére kiderült, hogy a legolcsóbb az, ha mégis beépítik a gépágyúkat. Hogy a papírbûvészek mégis felmutathassanak valamit, sikeresen megtakarítottak 2,5 millió fontot - azzal, hogy nem vesznek lõszert a gépágyúhoz, mivel azt már úgy se fogják használni a gépek, és különben is elavult már a fordulóharc (dogfigt), ahol használni lehetne a fegyvert.
Szóval az RAF-nek lesz 232db Eurofighter-je, amelyen ott lesznek a Bk27-es gépágyúk, de nem lesz lõszere hozzá, ergo a pilóták nem is gyakorolhatják a használatát. De elmondhatják, hogy megspóroltak 2,5 millió fontot... :)
Meresz az a szam a vegen...
Miert erzem e szamok kapcsan a "semmire sem eleg" harom szocska, egyre hangosodo monoton morajlasat a fejemben?............
A szolnoki repülõnapon a honvédelmi tárca politikai államtitkára megerõsítette, hogy a Tisza-parti város lesz a helikopteres egység központja. A vezérkari fõnök szerint a terveknek megfelelõen zajlik a haderõreform.
Szolnokon továbbra is megmarad a honvédség és a légierõ - közölte Iváncsik Imre, a honvédelmi tárca politikai államtitkára a szolnoki repülõnapon. A megszûnõ szentkirályszabadjai 87. Bakony Harcihelikopter Ezred és a 89. Szolnok Vegyes Szállító Repülõezred alapjain Szolnokon létrejövõ új alakulat lesz Magyarország helikopteres bázisa - mondta az államtitkár.
A magyar légierõ eredeti fejlesztési tervei szerint folyik a Gripen repülõgépek fogadása, és megkezdõdött a hajózó állomány kanadai felkészítése - üzente levélben a repülõnapi ünnepség résztvevõinek Szenes Zoltán altábornagy, vezérkari fõnök. Jó ütemben halad a kecskeméti és a pápai repülõtér NATO-normák szerinti átalakítása, folytatódik a repülõeszközök modernizációja és a volt NDK hadseregében szolgált hat darab MI 24-es harci helikopter felújítása.
A légierõ teljes átalakítása 2013-ra várható. Ekkorra alakul ki a korszerû haderõnem, amelynek békelétszáma 8 714-rõl 7 300-ra csökken.
nem akar vki admin lenni az oldalamon?
Én úgy tudom, h õrvezetõ-tizedes-szakaszvezetõ az 1-2-3. évesek jelzése + a T. és ugyan úgy a hiearchiát jelzi.
Figyelem!
Készül az oldalam amin csak haditechnikával kapcsolatos dolgok lesznek és adminokat, cikkírokat keresek akinek lenne kedve, türelme irjon ide.