(Nah csak azert mert en meg 96 decembereben vagy 97 januarjaban (mar nem emlekszem pontosan) lottem diszsortuzet egy fotorzszaszlos temetesen a Kecskemeti koztemetoben)
Nalunk a szazdnal nem volt fotorzszaszlos..de volt 4 azaz negy torzszaszlos "oreg roka" mechanikus!
Csodálkoznék, ha reaktív páncélzat lenne, szerintem egyszerûen merev (vagy csuklósan rögzített) páncéllemezek, és az alsó részen pedig egy rugalmas szoknya van, amely a felfüggesztés mozgásait képes felvenni (ugye ha a földig mereg lenne, akkor a legkissebb rugózásra is "leütne").
Bocsi a modemesektõl, de szvsz elég szép képek :D
A periszkópon ott egy maci, elég pojén :D
A Székesfehérvári laktanyában emlékeim szerint volt egy aktív fõtörzszászlós a 90-es évek végén, így most nem ugrik be a neve, de többször is találkoztam vele, Kalicz Tibor-al (akkor még Alezredes, a laktanya parancsoka) közösen sokat találkoztak édesapámmal, és én mint anti-alkoholista, voltam ugye a sofõr. :)
Amikor én voltam katona ('97), akkor a tiszti iskolások vállapján voltak "rangok", meg lehetett mondani hogy melyik évet végzik. Az elsõévesek vállapja õrmester, a másodéveseké zászlós, a harmadéveseké hadnagyi volt, azzal a megkülömböztetéssel hogy volt rajtuk egy "T" betû szerû felvarrás. Hosszában a vállapon egy csík, a csillagok elõtt meg keresztben egy rövidebb. Hogy ez valódi rangot jelentett-e vagy csak jelzésértéke volt azt nem tudom.
Akkoriban volt még egy érdekesség a Fõtörgyzászlósokkal kapcsolatban ami valszeg nem változott, mégpedig az hogy nem nagyon szaladgált élõ közülük. A zászlósi fokozatokkal nem lehetett kezdeni, így szépen felfelé araszolva lehetett csak oda eljutni. A hosszú szolgálat elismerésére haláluk után szokás volt elõléptetni a katonákat, de ugye tiszti rangot nem kaphattak, így a legmagasabb rang a Fõtörzszászlós volt. És hogy legyen mit adni posztumusz, így a katonák életükben maximum a Tözszászlós rangig jutottak. Én személy szerint nem is láttam élõ Fõtörzszsászlóst, egyszer egy katonai temetésen lõttem díszsortüzet egynek Kecskeméten, aki posztumusz kapta meg.
A Zászlós/Törzszázlós/FõTörzszászlós ugyanúgy tiszthelyettes rangok, tehát igen, a Fõtörzsörmester 'folyománya'. Az amerikai seregben valóban zászlósi rang 'jut' a tiszti képzésre járóknak, de én úgy tudom, hogy itthon nem így van, aki katonai felsõoktatási intézménybe jár, az csak akkor kap 'valós' rangot, ha már lediplomázott.
Ami a filmekben lévõ rang'ferdítéseket' illeti, ott a mai napig a kedvencem a 'Men of Honor' c. filmben volt látható, ahol a 'Master Chief Petty Officer of the Navy' a rangjának a megnevezése - és ebbõl csináltak Alezredest...
én igazán a Captain-en röhögök jókat:) Ugyebár az a Magyar százados és rengeteg filmben meg símán kapitánynak fordíták:) ÉS 2-3 kapitány beszélget egymással egy hajó fedélzetén:) Holott a csak egy kapitánya van egy hajónak a magyar terminológia szerint:)
én az amcsi parancsnokot (commander) bírom, eszetlen magyar fordításokat tudnak kitalálni rá, és magyarul egyszerüen értelmezhetetlen (sok nézõ sztm azt se tudja hogy rang)
Engem az erdekelne, hogy a zaszlos az a fotorzsormester "folytatasa", tehat egy fotorzsormester lep elore ebbe a rendfokozatba, vagy ez a tisztek "kezdete"? (ha jol tudom a katonai foiskolak hallgatoi egy ido utan zaszlosok, de beloluk hadnagy lesz ha vegeznek, nem?)
amerikai rendfokozatokat ne kerdezd...en magyar katona voltam..es jopar rendfokozatnak nincs magyar megfeleloje..
Mindamelett mindig jol megszivatjak jekniket a magyarok..mert naluk csak tabornokoknak van csillaghullas a vallapjukon...nalunk meg legalul is csillagok vannak...csak mind mas formalyu es szinu...(NEM ot agu!! az mar regen volt..hanem hatagu :P)
Igy nem egyszer elofordult hogy egy torzsmatyit tabonoknak neztek jenkik es szabalyosan "lejelentkeztek" nala :DDD...volt nagy rohoges utana :P
..es hogy hogy lesz valakibol? pont mint masik rang..eleri a rangletran...
Valaki fel tudna vilagositani, hogy a zaszlosi rendfokozatok tulajdonkeppen mit jelentenek? Hol allnak a rangletran? Mitol lesz valaki zaszlos? Stb.
Mag egy kerdes: az amerikai hadseregnel mi a warrant officer lenyege?
nem
Nyissak egy III. Világháború topic-ot? Ott kéne folytatni az itteni OFF-topicot. Holnapig mondjatok egy pár igen vagy nem választ.
Orosz fennhatóság, de már 1991 óta egyezkednek a felek... :)
nem importõre, hanem exportõre
a másik meg hogy oroszoknál azt is meg kell nézni hova csökkent le az utóbbi évtizedben, szóval innen nem nehéz 40%ot növelni
nem tudom, ismeritek-e már ezt az oldalt, elég régóta megy már. van rajta sok érdekes dolog: http://www.militarymorons.com/
A Kuril-szigetek miatt, pontosan. Még a cári idõkben a Kuril-szigetek közül 18-at (köztük a most vitatott négyet) az oroszok átadták a japánoknak cserébe Sakhalin szigetéért. A második világháborúban a szovjetek elfoglalták a négy szigetet, és azóta sem sikerült megállapodniuk a szigetek hovatartozásáról, ami miatt hivatalosan még nem írták alá a békeszerzõdést. A legutóbbi, amit hallottam a Kuril-szigetekkel kapcsolatban, az volt, hogy oroszország hajlandó eladni a szigeteket japánnak (persze szebben volt megfogalmazva, valahogy úgy, hogy bizonyos összegért cserébe hajlandóak lemondani a szigetek fenhatóságáról).
Meg ugye Kína Tajvan még most is vitatott terület.. Ugyanis ugye Tajvan hivatalos neve a Kinai demokratikus Köztársaság Míg "nagy Kína" pedig Kínai Népköztársaság...
Hát hallod tajvanon nem is csodálkozom.. baromira szorongtja õket Kína... csak ne szabaduljon el a pokol... Én ettõl félek, hogy az etikai határok totál elmosódnak a politika miatt..
de azt se igen értem, hogy Oroszországnak honnan van 40 %os (!!!) emelésre.
Az orosz gazdaság lassan kezd kilábalni a 90-es évek végi pénzügyi összeomlásból, és ne feledjük, hogy oroszország nagy importõre a nyersanyagoknak (fõleg olaj és szénhidrogének, de a vasérctõl kezdve a titániumig szinte minden ott figyel), és elég ránézni ezek árára... Szóval mostanság igencsak megy az orosz gazdaság szekere...
Ázsiában ott van Észak-Korea és Kína, plusz törekszik fel India is. A két "vezetõ demokrácia" Dél-Korea és Japán, plusz Tajvan, õk pedig együtt is kevesek a Kínaiak ellen, rajtuk kívûl csak az USA haditengerészete marad biztonsági erõnek.
Japán pedig érthetõ okokból tart mind Kínától, mind Észak-Koreától. Kína és Japán lakossága kb. úgy viszonyúl egymáshoz, mint Románia és Magyarország, csak hatványozottan. Japán a mai napig nem kért hivatalosan bocsánatot Kínától a II.VH idején történtek miatt, és eléggé lazán kezeli történelmileg is az akkori eseményeket (még egyes japán politikusok is azt vallják, hogy Japán a II.VH-ban a nyugati megszállók és gyarmatosítók alól szabadította fel az ázsiai népeket - el lehet képzelni hogy reagálhatják ezt le a Kínai szervek). A fentiek miatt Kína meglehetõsen rossz szemmel néz japánra, és ehez hozzájön Észak-Korea is, a maga szélsõségeségével...
Szóval érthetõ a Japán fegyverkezés...
(egyébként úgy tudom, hogy a GDP-hez képest Tajvan áldozza a legtöbbet a katonaságra...)
Putyin orosz elnök csütörtök délután bejelentette, hogy Oroszország jövõre 40 százalékkal többet költ katonai célokra. Az USA 8, Kína 12, India 18 százalékkal emeli 2005-ben hadi kiadásait, az Európai Unió pedig új hadsereg felállítására készül. A hidegháború után világszerte csökkentek a hadi kiadások, jövõre viszont megközelíthetik a nyolcvanas évek közepének mértékét.
A világ nagyhatalmai lázasan fegyverkeznek. Vlagyimir Putyin Oroszország elnöke csütörtökön jelentette be, hogy a 2005-ös orosz költségvetésben 40 százalékkal többet fordítanak majd katonai célokra mint az idén. Az USA csak 8 százalékkal emel, de a kiinduló összeg eleve a nyolcszorosa az orosz keretnek. A katonai kiadások az ezredforduló óta növekednek, szerte a világon. A 2005-ös év azonban különlegesnek számít: több ország olyan mértékben növeli hadi kiadásait, amire évtizedek óta nem volt példa. A hidegháború utolsó éveiben felpörgött fegyverkezési verseny után jelentõsen csökkentek világszerte a katonai kiadások, de az utóbbi öt évben ismét jelentõsen növekednek. Az USA például 2000-ben 288,8 milliárd dollárt költött fegyverkezésre, jövõre viszont már 420,7 milliárdos kiadást tervez.
Orosz katona iszik
A mostani fegyverkezési verseny vezetõje egyértelmûen az USA. 1940-ben az Egyesült Államok csak a világ 16. legdrágább hadseregét tudhatta magáénak, 2004-ben viszont közel minden második fegyverre költött dollárt az amerikai kormány fizette ki. Az új fegyverkezési verseny különlegessége, hogy szemben a korábbi nagyhatalmak közti versengéssel, a helyzet teljesen aránytalan. Az USA egyre többet költ, a többi ország pedig bármilyen látványosan is emeli kiadásait, megközelíteni sem tudja az amerikai fegyverkezést.
A stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet összesítette, hogy jövõre várhatóan melyik ország mennyit költ katonáira. Az USA az elsõ 420 milliárd dollárral, Magyarország a 39. 1,4 milliárddal.
A lista eleje (ország és a jövõre tervezett katonai kiadások milliárd dollárban):
USA 420
Kína 51
Oroszország 50,8
Japán 41,4
Nagy Britannia 41,3
Franciaország 34,9
Németország 27,4
Olaszország 22,3
Szaúd-Arábia 22,2
India 16,2
Dél-Korea 14,8
Izrael 9,9
Ausztrália 9,9
Brazília 9,7
Törökország 9,2
A listán Magyarország a 39. helyezett 1,4 milliárddal, a Fülöp-szigetek mögött, és Kuba elõtt. Magyarország elõtt van a környékbeli országok közül Ukrajna (24.) 5 milliárddal, Lengyelország (28.) 3,9 milliárddal és Csehország is (35.) 1,9 milliárddal.
Az USA 7,9 százalékkal, Oroszország 40 százalékkal, Kína 12 százalékkal, India 18 százalékkal emeli katonai kiadásait ahhoz, hogy a fenti listán közölt eredményt elérje. Ezek a növekedések jóval magasabbak, mint az utóbbi évtizedekben bármikor voltak.
Amerikai katona iszik
A nemzetközi háborús hangulat nem csak a kiadások növekedésén érezhetõ. Növelik az orosz hadsereg hivatásos állományának létszámát, 2008-ig összesen 25 ezer fõvel, és szeretnék megszüntetni az egyetemre felvett férfiak szolgálat-halasztását is. India 66 új harci repülõt vesz jövõre. Jacques Chirac francia köztársasági elnök azzal bízta meg Nicholas Sarkozy gazdasági minisztert, hogy jelentõsen csökkentse az állami kiadásokat, de a katonai kerethez semmiképpen se nyúljon. A japán miniszterelnök benyújtott egy alkotmánymódosító javaslatot, melynek értelmében megváltoztatták a második világháború után hozott pacifista cikkelyeket. Az alkotmánymódosításnak köszönhetõen most már japán katonák bevethetõk külföldön is, Irakba már meg is érkeztek az elsõ egységek. Az Európai Unió pedig egy új hadsereg felállítását tervezi: a 60 ezer fõs, úgynevezett gyors reagálású hadtest 30 napon belül a világon bárhol bevethetõ lenne.
A világ kormányai átlagosan pénzük 2,3 százalékát költik katonai célra. A legtöbbet a Közel-Keleten, itt 6,3 százalékot. A legkevesebbet Latin-Amerikában költik a kormányok hadseregre, és ez az a térség, ahol a legtöbbet csökkentették tavaly a katonai kiadásokat. Argentína, Guatemala, Venezuela élen jártak tavaly abban, hogy kevesebbet költöttek fegyverekre, mint korábban. Látványosan csökkentette katonai költségvetését Belarusz és Macedónia is. A latin-amerikai országok és Belarusz gazdaságaik összeomlása, Macedóniában pedig a polgárháború utáni stabilizáció miatt csökkentették a hadi kiadásokat. Magyarország és a többi új NATO-tag viszont évek óta növeli hadi kiadásait, a belépéskor kötött szerzõdés értelmében
Egyébként ez a vicc: az EU-ba belépve nekünk van a legszörnyûbb fegyvertörvényünk, és még csak esély sincs arra, hogy valaha EU-konformok leszünk (legalábbis a közeljövõben...). Amúgy pl. finnországban még a hangtompítója is lehet civilnek...
Azért az is röhejes, ha a kertedben éppen a kocsidat lopó cigányt kissé szemenvágod, akkor súlyos testi sértésért leültethetnek, mivel az õ cselekedete messze nem volt arányban a te cselekedetedre.
Hasonlóképpen, ha valaki egy bottal jön ellened, hogy most akkor agyonver, te meg egybõl lelövöd, akkor nem fog megállni az önvédelem, mivel az õ cselekedete "enyhébb" votl, mit a tied.
A magyar jog szerint más dolog a felfegyverkezve elkövetett rablás, és a fegyveres rablás. Elsõ esetben elég, ha felemeled a konyhai hokedlit, és azt mondod a delikvensnek, hogy legyen szíves, és nyújtsa már át a nála található mindenféle címletû pénzét, mert éhezik a családod, ellenkezõ esetben esetleg a fejére helyezed a hokedlit. A második esetben legalább késnek, vagy pisztolynak látszó tárgyat kell, hogy magaddal vigyél.
És még õk mondják magukat demokratikus államnak mi? Azért júeszéjben érdekesen mennek a dolgok. Na de mindegy nem akarok politizálni.
Mondjuk az amcsik alkotmánya is érdekes lehet, mert gondolom mindenki úgy értelmezi, ahogy neki tetszik. Én a magam és a vagyontárgyam védelmét úgy képzelem el, hogy felszerelhetek riasztót, használhatok riasztófegyvert vagy egyéb más nem halálos dolgot. Gondolom az nincs az alkotmányukban, hogy bárki szabadon ölhet embert. Mert ha valaki bejön a birtokomra és én lelövöm az nem túl alkotmányos (szvsz).
Fegyveres bûncselekmény akkor lesz egy fegyvertartásból, ha az egy aluliskolázott ember kezébe kerül.. Vagy egy olyanéba akit mondjuk már katonának sem vettek fel a "Hol és mikor kapok Fegyvert" típusú kérdései miatt... Én bajnak tartom, hogy az USA-ba enyire szabad a fegyvertulajdonlás és a magántulajdon védelme.... Tipikus esete a "Rámásztál a kertemre innentõl azt csinálok veled amit akarok, mert betörtél hozzám" dolog...
Gondoltam, hogy nem a nappaliban a dohányzóasztalra lehajítva, csak tényleg kötelezõ nekik otthon tartani? Vagy pedig csak engedélyezett? Mert ahogy olvastam, Svájcban kevésbé szigorúak a fegyvertörvények mint Magyarországon, mégsincs sok fegyveres bûncselekmény.
Ja és valahogy mégis demokratikusabb ország, mint az USA. Az emberek sokkal toleránsabbak, kedvesek. Még ilyen apró dolgokban is, hogy az embert átengedik a gyalogos átkelõhelynél, de nem akkor, amikor már lelépett a járdáról, hanem már akkor, amikor látják rajta, hogy át szándékozik menni. Ezt kifelejtettem az elõzõbõl.
Én azért azt nem mondanám, hogy emiatt háborúzgatnak, de az biztos hogy sok fegyveres bûncslekmény van.
Valahol olvastam, hogy Svájcban bárki szabadon tarthat fegyvert, akár géppisztolyt vagy gépkarabélyt is. Sõt minden hadköteles korú férfinak otthon kell tartania egy géppisztolyt. Ebbõl mi igaz? Mert nekem a fegyvertörvényekrõl gõzöm sincs.
hát hogy õrület e nézõpont kérdése, nekem szvsz tetszenek az iylen törvények :P
az meg hogy mért háborúznak a drágák "állandóan" multkor már volt téma :)
ÉS ez az õrület is az alkotmányból levezethetõ ugyanis az Amcsi alkotmány kimondja, hogy mindenkinek joga van önmaga és jogai megvédésére és ezt a drága amerikai jogalkotók úgy vették, hogy jogos az otthoni fegyvertulajdonlás....
Az USA egyes államaiban meglehetõsen lazák a fegyvertulajdonlási szabályok, noha az utcára nem viheted ki, de a saját magánterületeden gond nélkül lövöldözhetsz katonai fegyverekkel, akár géppuskával is. Aztán, ahogy Joxy is írta, a sok fegyvermániás szépen összejön a különféle fesztiválokon (amelyek általában ezen, a fegyverszabályozás terén lazább államokban vannak), ahova mindenki elviszi a saját kis cókmókját, és össznépi lövöldözést tartanak. A látógatók pedig egy kis pénzmag fejében azzal lõhetnek, amivel csak akarnak...
Iszonyat jó kis videók! :)))
A mázlista még géppuskával is lövöldözhet, én meg még azon töröm magam, hogy egy 9x19-es pisztoly legyen már nálunk, a lõtéren... :(
Sadist: A 7inch videónál a HK33(?)-nál tényleg van egy olyan, hogy az hüvelyt nem veti ki teljesen (visszaesik a hüvelykivetõ nyílásba), de szerintem nem emiatt akadt meg, hanem vagy egyszerûen kifogyott, vagy a kivetési probléma másból adódott...
Ami még megragadta a figyelmemet az a HK videó végén lévõ, illetve a 7inch videóban is szereplõ HK33(vagy 53?) esete, ahol látványos a torkolattûz hiánya - fõleg az M4-ekhez viszonyítva.
Az a mini shotgun nagyon cuki :) Az MG42 meg tényleg nagyon odaver. Brutális a tûzgyorsasága. A lassításban lehet látni, hogy három lövés után a fickó leveszi az ujját a ravaszról, de még két golyót úgy is kilõ :). De azért az M4 és az MP5 sem piskóta. Szép gyûjtemény
Állatmegabrutálkirály videók A 7inch of joy-nál az MP5-ös beragadt? Mert mintha nem vetette volna ki az egyik hüvelyt és megszorult volna.