Egy kis közérdekû info:
A Repüléstörténeti Társaság megjelentetett egy tipusfüzetet a MiG-15-rõl. Az alábbi címen lehet megrendelni: [email protected]
Ha minden igaz, az ára 1500 pénz+pk.
Hajrá Euro hadtest, végre katonailag is kezd Európa függetlenedni az USAtól.
Itt nem a darabszám a kínos, hanem az, hogy sokkal fejlettebb az irányítórendszere. Az AGM-65G ára bõven 200.000$ körül alakul, egy AIM-120C-5 ára majdnem 400.000$, ennek több, mint 70%-a az irányítórendszere...
T72-eseket ajánlottak Magyarországnak felújítva (új csövek, tûzvezetõ berendezés, motor) 1.5-2 millió dollár / darab áron. Szerintem a meglévõ, használatban lévõ arab T-72-eseket annyiért kell elszámolni, amennyibe a pótlásuk kerül, szóval 1.5 millió $ kb.
A hagyományos légibombák ára valóban csak kb. 1000 $, de ha GPS vezérlésûvé alakítják, akkor máris 30000$ körül alakul a 227 kg-os (500 fontos) változat ára.
Amúgy én Maverick árnak 100.000 $-t tudok, de az újabb fejlesztések valóban sokkal többe kerülnek - jelenleg, mivel kevés darabot gyártottak eddig. A késõbbiek folyamán a gyártott darabszám emelkedésével arányosan csökkenni fog a darabár is. Anno 1990-ben valami 10000 darabot lõttek ki belõle.
Átvette az afganisztáni parancsnokságot az Eurohadtest
Megkezdte elsõ Európán kívüli küldetését az Eurohadtest, amelynek vezérkara hétfõn ünnepélyesen átvette a NATO-vezette afganisztáni Nemzetközi Biztonság-elõsegítõ Erõ (ISAF) parancsnokságát.
Az ISAF helyszíni irányítását a kanadai Rick Hillier tábornoktól vette át az Eurohadtest vezérkara élén álló Jean-Louis Py tábornok. Helyettese a német Wolf-Dieter Loeser lesz. A lépés szimbolikus jelentõségû: az Eurohadtest ugyanis - bár hivatalosan a NATO gyorsan bevethetõ alakulata - az önálló európai katonapolitika egyik megtestesítõjének számít. A közös európai védelmi politika keretében a kontinens országai nemcsak Európában avatkozhatnak be, ha érdekeik úgy követelik, hanem Európán kívül is.
Ez joak volt. A Mirage 2000-es iszonyatjol néz ki szvsz.
Hát azért olyan sokba nem volt. Az LHX ill. az abból kinõtt RAH-66 project eddig 8 milliárd $-ba került, ami durván a 7x-e HM idei költségvetésének, a rendszeresítés pedig további 30 milliárd $ lett volna.
Szvsz nem nekik van túl jó dolgunk, hanem nekünk túl rossz. :))
a Window azt ablak.. a Widow az özvegy (bocsi, csak 2x is elírtad)
A YF-23 "Black Window II." (Black Window = Fekete özvegy) az ATF tenderre nevezett Northrop gép volt, amely alul maradt a Lockheed YF-22-esével szemben.
Amennyire én tudom, a prototipusokat már készítik a múzeumoknak, a fontosabb dolgokat kiszerelik belõle, és ennyi. Volt egy próbálkozás, hogy meggyõzzék a törvényalkotókat a program folytatására, de sikertelen volt. Amúgy a két YF-23 is múzeumban van már. :)
4: VAN MIT ELZSÁKMÁNYOLNI AZ ELFOGLALT ORSZÁGBÓL. irak esetében ez az olaj, folyamatosan jönnek a hírek hogy lopják az olajat, pedig egyébként is õk húzzák belõle a hasznot, de így még többet
a balkán esetében az amerikai szerepvállalás kicsi volt, inkább politikai jelentõségû, nem volt túlzottan nagy pénzügyi ráfordítás az usa gazdasági erejéhez képest.az afrikai országokkal is azért nem igazán foglalkoznak, mert a legtöbbjében nincs gazdaságilag kiaknázható vagyon(a pénz a világgazdaságban csak virtuális jellegû, a hatalom egyik kifejezõ eszköze, sokkal fontosabbak a gazdasági erõforrások, amit bizonyos szintig a pénz nagysága testesít meg), vagy háború nélkül is hozzájuthatnak, pl elnyomó kormányok támogatásával, akik kiszolgálják az érdekeiket
ez így csak félig igaz, egy háború csak akkor gazdaságos és kifizetõdõ, ha 1. megnyerik a háborút 2.saját hadiipar szolgálja ki a hadsereget 3. az újjáépítésben részt vesznek a nyertes felek nagyvállalatai 4. a legfontosabb:
Cifu
Tulkeppen mi van most a Comanche programmal?
Azontul hogy tudjuk leallitottak. Kb Mint Feketeozvegyel? Kitoltak Nellisre a homokba oket es ott rohadnak?
Ha politikus fejjel nézzük még meg is érheti magarországnak egy 200 fõs kontingenst fenntartani, ha ügyesen könyökölnek egy újjáépítési kerekasztalnál... Olajhoz nem fognak hozzáférni az tuti, de sokminden le lett ott bombázva...
jó nem azért irtam csak flame megelõzésként, mert iylesmibõl robbant ki az a flamehábrú az ember értékérõlis, ami elfoglalt kb 2-3 oldalt :)
amugy ettõl fügetlenül tényleg olvass visza érdemes meglátások voltak ott :P
tény, ezért mondtam hogy azért az országok nagyrészének jól jönnek az ilyen háborúk, max az oylan országoknak mint magyarország jöhet kevésbé jól 8még akkor is ha megnyerné) mert nem a saját gazdaságra épül a hadsereg eszközeinek beszerzése :)
Csak elmondtam a véleményem az aktuális témáról. Nem olvasok vissza, mert hiába hogy volt róla szó attól még leírhatom én is amit akarok. Max ha nem érdekel, ugord át azt a pár sort...
Megitelesem szerint azert tobb EU orszag is jol profital ebbol a mostani "hadjaratbol"....
Mart mer azt kijelenthetjuk, hogy a kozelkeleten egy NEM terrorista vadaszat folyik..
Hanem penzhajto HADJARAT.
és ezt ki vitatta? de ez nem cask az usa-ra vonatkozik..., egy háború minden ország gazdaságára igen pozitiv hatásal van , márha megnyerik és nem õk kapnak ki :)
Mindig is azt a nezetem hangoztattam, hogy az USA-nak es a gazdasaganak legfokepen mindenkeppen 10 de legnagyobb intervallumban 20 evente szuksege van egy haborura!
Ez gyakorlatilag a hideghaboru vege ota igy van es igy is van!
Egy maverick (pl.) bago ahhoz kepest hogy mekkora penzek forognak ilyenkor teriteken! (fegyverbeszerzesek, lobby-k hatasara u fejlesztesek....stb stb..)
Tulajdonkeppen az amerikai gazdasag egyik leghuzobb es legnagyobb agazata a fegyveripar...
errõl a "menyit ér az emberélet" cimû dologról már volt elég flame, ovlass vissza
Friss T-72-es árakat nem találtam, de Ciprus 40db T-80U-t vásárolt 120 millió $-ért (3 millió $/db), India pedig 310db T-90S harckocsit egyenként ~2,1 millió $-ért...
Szerintem ez a háború hozott annyi jövedelmet az olajból (bár volt itt olajválság, most a $ került rossz helyzetbe...), hogy fedezze a 270E USD-os rakéták, és tsai költségeit. Emberre meg nem küldenek ilyet, persze tartózkodhat éppen rossz helyen, ha katona akkor számolnia kell a veszéllyel. Amugy meg egy T-72-es ára nemtudom mennyi lehet de elnézve, hogy egy M1A1 4,3 millió amerikai dollár, egy T72-es szerintem nem kerülhet sokkal többe egy maverick-nél, olyan 500.000-1.000.000 USD-re tippelek, de nemtom.
Krisztusom, ezek agyhalottak? Mégis mit tudnak tanulni a magyar katonai reformokból?
Bár javítom magam. Azt megtanulhatják, hogyan NE csináljanak katonai reformot... :)
Bõvíteni és erõsíteni kell a finn-magyar katonai kapcsolatokat a jövõben. Errõl a finn Védelmi Erõk vezérkari fõnöke és a Magyar Honvédség vezérkari fõnökének helyettese azt követõen beszélt csütörtökön, hogy megtekintette az egyik elit alakulat kiképzési-harcászati bemutatóját.
- Finnország hadserege is egy reformfolyamat közepénél tart, ezért nagyon fontos számunkra, hogy minden olyan tudást és tapasztalatot átvegyünk a magyaroktól, amit hasznosítani tudunk. Ezért nagyon gondosan és nagy odafigyeléssel igazából azt nézzük, hogy önök hol tartanak a reformban, és azt, hogy milyen rendszerben hajtják azt végre - mondta Kari Rimpi altábornagy. A finn Védelmi Erõk vezérkari fõnöke elismerõen szólt a Magyar Honvédség I. Könnyû Vegyes Ezred katonáinak technikai eszközeirõl. Az altábornagy dicsérte a rövid harcászat-kiképzési bemutató szakmai színvonalát is.
- A magyar kiképzési módszerekbõl is tudunk hasznosítani annak ellenére, hogy Finnországban továbbra is fenntartjuk a sorozott állományt - tette hozzá a semleges, katonailag el nem kötelezett ország vezérkari fõnöke. Finnország és Magyarország katonái kiválóan együtt tudnak mûködni a jövõben a nemzetközi békefenntartó és válságkezelõ missziókban, ugyanis mi már nagyobb hagyományokkal és gyakorlattal rendelkezünk ezen a területen - mondta a tábornok.
- A mostani találkozásnak egyik alapvetõ célja, hogy az elmúlt években tapasztalt lanyha magyar-finn katonai kapcsolatokat felfrissítsük, aktívabbá tegyük, és keressük azokat a pontokat, ahol együtt tudunk dolgozni. A feladat érdekes is lesz, hiszen két különbözõ felépítésû haderõrõl van szó, miután hazánk a professzionális katonaság kialakítása mellett döntött - tájékoztatott Havril András altábornagy, a Magyar Honvédség vezérkari fõnökének helyettese. Az altábornagy elmondta: a finnektõl elsõsorban a békefenntartásban résztvevõ katonák felkészítési, kiképzési módszereit érdemes átvennünk. Ezen a területen ugyanis sokkal régebbi tapasztalatai vannak az északi országnak, mint nekünk. Kiemelte azt is, hogy a terror elleni küzdelemben szintén együtt kell mûködnünk a jövõben.
A klasszikus Napalm-ot (21% benzol, 33% benzin és 46% polystyrene) kivonta az USAF, az MK77/78/79 Mod 5. gyújtóbombát használják, aminél a benzin helyet repülõgépekhez használt kerozin van, így kevésbé gyúlékony az elegy, de valamivel kissebb a hatása is - viszont nyugodtan lehet mondani, hogy nincs Napalm bombájuk, mert ez már nem "Napalm"... :))
Kicsit félre értettetek. Én ezzel csak azt akartam mondani, hogy az emberélet drágább (többet ér), mint egy maverick. Mert ha ezt az árat elmondja valaki egy megölt iraki anyjának biztos nem az lesz az elsõ gondolata, hogy "de jó, újabb 269 ezer dollárral lett szegényebb az USA". Mindegy, hogy egy JDAM bomba vagy egy 25 cent értékû puskalövedék öl meg valakit, az okozott kárt csak a vaskalapos tábornokok számolják dollárban/body count-ban.
Errõl van szó, plusz ugye az is ott van, hogy egy Maverick sokkal hatásosabb (és pontosabb), mint egy légibomba, ami max. néhány száz dollár. Márpedig az se mindegy, hogy egy épületet úgy pusztítanak el, hogy szépen ledobnak a körzetbe 20-30 bombát, ami biztosan elpusztítja a házat, de a vele szomszédos házakat is, vagy csak azt az egy bizonyos házat pusztítja el, és a szomszédos házakat (ill. az abban élõ civileket) békén hagyja...
arról nem is beszélve hogy precizios fegyverként használva ha pl kilõnek vele egy sam site-ot akkor még ha maga az okozott kár nem is lenne anyi (de szvsz lehet hogy van) akkor is az igy nyert taktikai elõny 8baráti repülõgépek megkiélése pl) behozza az árát simán...
Attól függ hogy számoljuk az okozott kárt: egy iraki vályog viskó ára biztos nincs 54 millió, de egy megölt civil vagy ellenséges katona "értéke" nem adható meg forintban.
kérdés, hogy irakban/afganisztánban egy 54 millió forintos rakéta (egy nagyon szép ház ára!) tud e egyáltalán az árával egyenértékû kárt okozni - mert szerintem - néhány esetet kivéve - nem.
na én meg már azt hittem, hogy kilóra árulják a mavericket :)
Nézegettem a globalsecutity-n mennyibe kerül az AGM-65 (Maverick) rakéta, de nem tudtam eldönteni. Valaki segitene kiszedni a táblázatból hogy végülis a sorozatgyártásra szánt végsõ (repülõre felszerelhetõ változat mennyi? (Air Force árait copyztam + az a 17E USD nemtom mi)
COSTS Air Force
AGM-65D/G
Development cost $168 million
Production cost $2,895.5 million
Total acquisition $3,063.5 million
Acquisition unit cost $129,322
Production unit cost $17,000 $122,230
oks, te vagy a házigazda ;)
Megbocsáss, de én másképpen látom, ha pár hozzászólásról lenne szó, meg se mukkanok, bõven elfér, de itt 15 perc alatt fél oldalnyi hozzászólás született, és valószinüleg még legalább ennyi született volna ezzel kapcsolatban. Inkább legyen egy külön topicja, ráadásul úgy akit érdekel a téma, az is könnyebben megtalálja.
bocsi cifu, de szerintem ennyire nem kell szigorúan venni a dolgokat... ha van más téma be kell írni, ha nincs akkor meg hadd menjen a topic...
Utolsó figyelmeztetés! A Törökbálinti robbanást tessék máshol megbeszélni, nyissatok neki egy topicot!
naaaagy bada bumm :P
remélem nincsenek és nem lesznek áldozatok
Lesz este majd terrortamadas megy naymtuykja..parhuzam az ukran loszeraktarral..sok sokl szagerto urologus a tiviben..
kesz elvezet lesz nezni...
(szenzacioooooooooo)