A rengeteg féle AK(M)-47 variáns (többek között román, a jellegzetes fából faragott elsõ markolattal) mellett FN FAL-ok (esetleg FNC-k?), illetve egy SVD Dragunov ami számomra felismerhetõ, meg persze az M16A2-õk és M4A1-ek :)
ezt itten ugy hivják hogy trebuchet
spektrumon láttam féléve kb. hogy megépítettek egyet
egy egy tonnás autót eldobtak vele 100 méterre, egy zongorát meg 250 méterre
Ezt a képet gvass1 (a Kaliber magazin fõszerkesztõje) dobta be az egyik Index-es topicba azzal a kérdéssel, hogy mi az amerikai fegyveres erõk hivatalosított fegyvere?
És mik azok, amikel ezek a derék tengerészgyalogosok itt pózolnak...
Hogy-hogy?
Most a munkahelyi géprõl is megy az #1945 mindkért linkje...
Amúgy a linken leírják, hogy a légideszantosoknak is szükségük volt egy jó terepjáró képességû, megbízható és strapabíró jármûre, és mivel a Hummer ugye nem jöhet szóba, a Gator-M-re esett a választás, ami elfér pl. a CH-47 helikopterek rakterében.
Számít az , hogy mit gondolok én ? Én csak azt tudom mondani amit eddig láttam , nem állítottam , hogy ez jó vagy rossz , csak azt hogy ez a változat van elterjedve .
Es akkor mit csinalsz, ha van egy orosz P amit P-re magyaritasz es van egy orosz R? Akkor az a magyarban PP-lesz, mig elvileg PR. Szerintem Cifu magyaritasaval nincs semmi gond. (Az hogy az angol site-ok tobbsege nem kepes erre, az mas kerdes, de nem biztos hogy kovetni kene oket ebbenÖ
Félreérted , nincsen a dologgal problémám , csak konkrétan ebben az esetben még nem láttam ilyet , ahogy én megfigyeltem ált. az olyan ciril betûket írják át amik nem egyeznek a latinnal . PL. a 9K111 IPTR komplexum leírásában az indítóállvány "P"-je maradt "P" az irányzótávcsõ "S(ciril)" viszont "S"-re változott ugyanitt .
Szóval nem probléma csak szokatlan .
:DDD
Lemagyarítottad a "P"-ket "R"-nek ? :))) SZVSZ te vagy az elsõ , mindenütt ahol eddig láttam meghagyták "P"-nek . :)))
A 9P111 (ha jobban tetszik 9R111 :DDD) a 9M14M szállító indító doboza volt abban tér el a sima 9M14-tõl , hogy csak kézi irányítással lehetett célravezetni , a harcjármûre szerelt indítóállványokon soha nem rendszeresítették . Egy idétlen kis vezérlõpultja volt egy gagyi periszkópos vagy binokuláris távcsöves megoldással . Ez volt egyébként , ha jól tudom , az elsõ orosz hordozható IPTR komplexum (9K11M) . Ne kérdezd , mi a neve a BMP-1/BMD-1-re szereltnek mi a neve mert azt nem tudom , de a BRDM-2 alvázról 9P133-as állványról indították .
:)))
énis ezt modntam...,mivel kiskorúbézoltán aztmondta jo vadászpuska jobb SZVD-nél, namost ami annál jobb azok már csak a tényleg profi vadászpuskák ami ezen esetben nem áll fent szvsz :)
Mint mondtam a vadászfegyverekrõl szinte semmit nem tudok , a Mauser-rõl max annyi ugrik be , hogy német cég . Az utólsó mondattal szintén egyetértek és nem csak vadászok tekintetében ! :)
"A BMD-1 tornya teljesen megegyezik a BMP-1 kétfõs tornyával"
A BMP-1-nek egyfõs tornya van , a BRM-1K-é kétfõs de ott nincs töltõgép.
"9R111 (AT-3 "Sagger")"
9M111 az , de semmi köze az AT-3 "Sagger"-hez ami ugye a 9M14 , egyébként az emlegetett hosszúkás kis nyíláson keresztül lehetett újratölteni az indítót , érdekes módon a sínnel együtt kellett cserélni mert egyébként csak szembõl tölhetõ a mikrokábel csatlakozóinak elhelyezkedése miatt , a késõbbi átépítéssel megkapott 9M111-et nem lehet bentrõl feltölteni a teljesen eltérõ kialakítás miatt , sõtt idítani is csak kintrõl lehet .
"egyikük a tüzér"
Maradjunk az irányzónál . :)))
"9R135M"
9P135M helyesen a forrásod egy kicsit felületes :)
jah csak az másbol indult ki én meg arra asszociáltam... :)
a vadászos simán lehet anyi bár a mauser tudtomal nem profi vadászpuska...
amugy azzal kapcs én csak anyit jegyeztem emg hogy az ilyen történetek számadatait ált nyugodtan lehet osztani 2vel :)
1. ritka de elõfordul , abban igazad van , hogy erre játszani nem egészséges , már ha erre gondoltál
2. nem azt írtam , hogy egyszerû , hanem , hogy lehetséges
3. 700m-rõl volt szó , ha jól értettem a dolgot a vadászos témánál
lehet de 1. a körülmények szinte sohase ideálisak...
2. ak47el azért nem oylan egyszerü mert az a fegyver sem egy pontos darab...
3. és iylen távloság az még stimm simán de 1-1.5 km-ek tájékán már ez rég nem elég célbataláláshoz...
A BMD-1 légi szállítású, úszóképes gyalogsági harcjármû, amely távolról rokon a BMP-1 harcjármûvel, de annál kisebb és könnyebb a légi szállítást megkönnyítendõ. A jármû egyik fontos tulajdonsága, hogy a felfüggesztése hidro-pneumatikus, amelynek segítségével "le tud hasalni", amelyre fõleg a repülõgépek (pl. An-12) rakterébe való beféréshez van szükség. A BMD-1 tornya teljesen megegyezik a BMP-1 kétfõs tornyával, mely egy 73mm-es 2A28 "Grom" simacsövû ágyúval, egy párhuzamos 7,62mm-es PKT géppuskával, illetve egy, az ágyúcsõ fölötti 9R111 (AT-3 "Sagger") rakétaindító sinnel rendelkezik. A test azonban teljesen eltér a BMP-tõl, a hathengeres, vízhûtéses, 240 lóerõs Dizel-motor a jármû hátuljába került, a test sokkal rövidebb lett, és csak 5 futógörgõvel rendelkezik. A rövid orr két oldalán egy-egy PKT géppuska található, amelyet a középen, elöl ülõ sofõr melletti két katona kezel. A jármû teljesen úszóképes, meghajtásáról két vízsugár-hajtómû gondoskodik, a vízbehajtás elött az orron található két hullámtörõ lemezt felhajtják, sebessége vizen mintegy 10km/h. Szárazföldi max. sebessége mûúton ~60km/h.
A BMD-1 a légideszant egységeknél azonos szerepet tölt be, mint a BMP-1 a szárazföldi erõknél, tehát a gyalogság szállítása, illetve tûztámogatása a feladata. Ugyanakkor a súlycsökkentés miatt páncélzata elég gyenge (test: max. 15mm, torony: max. 23mm vastag.
A 2A28 ágyúhoz automata töltõberendezés tartozik, amelyben 40 lövedék taláható, a koaxiális géppuskához 2000 lövedék a javadalmazás, amely a fegyver alatti tárolóban található. A "Sagger" rakétaindítóhoz két tartalék rakéta tárolható a torony belsejében, az utántöltés a torony elején található ajtón keresztül történik.
A 8 fõ elég szûkösen fért csak el a kis belsõ térben, két fõ a sofõr mellett (egyikük jellemzõen a szakaszparancsnok), ketten a toronyban (egyikük a tüzér), a maradék három fõ pedig a torony és a motortér között, õk kézifegyvereiket három lõnyíláson keresztül használhatták, melyek közül egy-egy két oldalra, illetve hátra néz.
A jármû motor-elõmelegítõvel, füstgenerátorral, NBC védelemmel, és etilén-bromid tûzoltórendszerrel rendelkezik.
Változatok: BTR-D vagy BMD Ml979/1: Az eredeti BMD-1 testet kb. 60cm-el megtoldották, a futómûvét plusz egy futógörgõvel megtoldották, a tornyot eltávolították, és helyette a testen csaknem végigérõ lapos, páncélzott felépítmény került fel, ennek két oldalán két-két lõnyílás található, az orron lévõ két géppuska megmaradt. A jármû belse tere NBC védelmet nyújt. Ez a változat személy- és teherszállító feladatokat látott el, illetve karbantartó jármûként szolgált. BMD-KShM vagy BMD Ml979/3: Az M1979/1 parancsnoki változata, attól csak a komolyabb rádióberendezésekben, illetve antennákban tér el. BMD M1981/1 variant has a two-man turret mounting a 30-mm automatic cannon. Since it is assessed to have the same turret armament as the BMP M1981, it probably also mounts AT-4/SPIGOT or AT-5/SPANDREL ATGM. BMD-1K: Parancsnoki változata a BMD-1-nek, R-126 and R-107 rádiókkal felszerelve. BMD-1M: Fejlesztett BMD-1, átalakított futómû és szellõztetõ berendezés. BMD-1P: 9R135M "Fagot" (AT-4 "Spigot") vagy "Konkursz" (AT-5 "Spandrel") rakétára átfegyverzett BMD-1 BMD-1PK: Századparancsnoki változata a BMD-1P-nek. SO-120 ("Anona"): 120mm-es önjáró aknavetõ változat.
BMD-1P felülrõl
A BMD-2 esetén egy tornyon váltotta le a korábbi torony változatot, a tüzér a torony bal oldalán foglal helyet. A fegyverzete egy 30mm-es 2A42 gépágyú (300 lõszerrel), egy koaxiális 7,62mm-es PKT géppuska (2940 lõszerrel), illetve a torony jobb oldalán egy 9R135M indítóberendezéssel, amely "Fagot" (AT-4 "Spigot") vagy "Konkursz" (AT-5 "Spandrel") rakétát képes indítani (e két rakéta sok téren megegyezik egymással, de a "Fagot" hatásos lõtávolsága 2km, a "Konkursz"-é pedig 4km). A jármûtest megegyezik a BMD-1-esével, azt leszámítva, hogy az orr bal oldalán lévõ PKT géppuskát kiszerelték.
BMD-2
A BMD-3 a korábbi BMD változatok tapasztalatai alapján lett megalkotva, jóval nehezebb (13,2 tonnás harckész tömeg, szemben a BMD-1 7,5 tonnájával) és strapabíróbb lett, mint elõdei. Megnövelték a belsõ teret, javítottak az úszóképességen, erõsebb fegyverzetett kapott és képessé tették arra, hogy a repülõgépbõl már a személyzettel együtt dobják ki (a korábbi BMD-k esetén a személyzet külön, saját ejtõernyõvel ereszkedett le). A jármûbe egy sokkal erõsebb, 450 lóerõs V6-os dizel-motor került, ami döbbenetesen jó tömeg/lóerõ arányt nyújt, szám szerint 34 lóerõ jut egy tonnára.
A fegyverzete a BMD-2-tõl alaphelyzetben csak az orrba szerelt fegyverekben tér el: bal oldalra egy 30mm-es AGS-17 gránátvetõ, a jobb oldalra pedig egy 5,45mm-es RPKS könnyû géppuska került. A torony két oldalára 3-3db ködgránátvetõt szereltek.
A lõszerjavadalmazása 860db 30mm-es gépágyúlõszer, 2000db 7,62mm-es és 2140db 5,45mm-es géppuska lõszer, 551db 30mm-es gránát valamint 4db "Fagot" vagy "Konkursz" rakéta.
Lehetõség van az orosz páncéltörõ rakéták helyet Milan-1/-2/-3 Francia-Német rakéták alkalmazására.
Az orosz gyár elkészített egy "Kliver" fantázianevû, egy fõs tornyot is, amely 2A72 30mm-es gépágyúval, 4db "Kornet" páncéltörõ rakétával, és egy koaxiális 7.62mm-es PKT géppuskával rendelkezik, és egy sokkal fejlettebb, digitális tûzvezetõ rendszerrel látták el.
Szintén elkészült a BMP-3 tornyával szerelt változat, a BMD-3M, amelynek harckész tömege 14,3 tonnára növekedett. Fegyverzete természetesen jelentõsen erõsebb, egy 100mm-es 2A70 ágyú, egy 30mm-es 2A72 gépágyú és egy 7,62mm-es PKT géppuska, az orrban lévõ RPKS és AGS-17 mellett.
BMD-3 "lehasalt" futómûvel
BMD-3M
Az orosz hadsereg az egyetlen, aki BMD harcjármûvekkel rendelkezik jelenleg.
SZVSZ egy jó lövész+jó puska+jó távcsõ kombóval nem túlzás a dolog . Igazán jó lövészek 4-500 m-rõl 7,62-es AK-val (ideális körülmények között) 2-3 lövésbõl leszednek egy álló célt , SZVD-vel ezen a távolságon egy fej méretû cél 1-2 lövés . Egy jó vadászpuska pedig sokkal jobb ballisztikai paraméterekkel rendelkezik mint egy SZVD , legalábbis így gondolom , mint mondtam ebben a kérdésben meglehtõsen tájékozatlan vagyok .
Két német vadászgép összeütközött a levegõben észak-németország felett. Két ember meghalt, ketten sikeresen katapultáltak. Az idõ tiszta volt a baleset idején.
Mivel négy emberrõl beszélnek, a gépek valószinüleg vagy Tornado-k, vagy Phantomok lehettek.
miért vaddisznót korházba szokták vinni? nem si tudtam :)
amugy meg nem akkarok senkit emgbántani vagy hitetlenkedni de az ilyen történetek alapján az a 700 méter max 400 volt és még igy is profi lövész a fater, persze ettõl még lehet lövöldözni messzebre is találva de ott már inkább a szerencsén mulik a dolog mint a felkészültségen... :) és akárki lehet akármilyen jó lövész is 1/1.5 km fölött már nem fog olyan egyszerüen célbatalálni a legjobb mesterlövészpuskával...
araboknak meg fölsöleges iylennel szenvedni, mert ha már igy felkészülnek sokkal egyszerübben is el lehet intézni a célszemélyt 8elvégre pl amerre jár nem lehet mindent 100%osan biztositani és robbanszorrel vagy egybekel egyszerübben emgodlhato a dolog :P, ha meg 100%os biztositás lenne akkor meg mesterlövészel se menne senki sokra :P)
Kutya az volt, csak nem találták a vadat, aztán kiderült, hogy szerencsétlen pára még elért valami kukoricást, azt a káromkodást ami ott volt... :)))
Hogy hol kell meglõni, az egy dolog, hogy hol találja el a vadász, az meg a másik - optimális esetben ugye a kettõ egyezik, de sajnos olyan is van, amikor nem...
ezért kell vadisznó vadászatra kutyát vinni meg persze apróvadhoz is, õz/szarvas esetében nem nagyon kell, + emlékezetem szerint a vadászvizsgában benne van hogy nemesvadat hol kell meglõni.
egyik dombról a másik dombra a lõállás 1 közönséges fa volt ami viszont takart is hogy a vad ne vegye észre, a csúzliról majd hétvégén megpróbálok fényképet csinálni
Hát ahoz nagyon szerencsés lövés kell, sok esetben ugyanis még valóban profi lövészek, 30 éves tapasztalattal sem tudnak egyetlen lövésböl azonnal halált okozó (szív) lövést elérni. Aztán lehet caplatni megkeresni, hogy merre múlt ki a vad :))
Én úgy tudom , hogy a vadászok kifejezetten ügyelnek rá , hogy ne csak sebezzenek , hanem az elsõ lövés végzetes legyen .
Mondom ezt úgy , hogy a közelébe se jártam még vadászatnak . :)))
700 méterrõl? Felteszem mindezt nyilt terepen, lesállásból, kitámasztott (esetleg álványos), minõségi fegyverrel, jó optikai irányzékkal (és jó távcsõvel, ilyen távolságból még azzal sem könnyû eldönteni, hogy lõhetõ-e a vad). Ez nem tünik hihetettlennek, de val'szeg nagyon jó lövõ, és volt egy kis szerencse is benne.
Amilyen vadászaton én voltam eddig, ott max. 300 méterre lõttek, és már az is ritkán talált (igaz, nyilt irányzékkal)...
nemes vadnál könnyû a helyzet mert iratlan szabály szerint csak álló vadra lehet lõni hogy az elsõ lövés végezzen vele, így megtisztelve az állatot és megkimélve a trófeát.
másik meg hogy a nagyvad és vadászat kicsit más helyzet mint egy merénylet stilusu dolog, mert vadászatnál elég ha mozgásképtelené teszed a szegény állatot , viszont merényletnél optimális esetben az elsõ vagy max a második lövésnek halálosnak kell lennie vagy legalább oylanak hogy amig a korházba viszik az áldozatot az alatt halálozzon el...
jó hát mákal minden megy meg a körülményektõl függõen de amugy 700 meg egy km között is az a 300 méter kruvasokat számit hiába van akármiylen csodapuskád...
ahoz meg hogy 2 kmröl akár egy teherautot is eltalálj olyan felkészülés, csapatmunka meg egyébb dolgok kellenek hogy a még az usa hadserege se probálkozik iylesmire okitani drága hiperszuper katonácskáit... :)
úgy értettem hogy értékelhetõ pontossággal hozza, gyakorlatilag nagyvadat lõtt már ki az öreg ilyen távolságból szal valszeg embert is le lehet szedni vele
csak az felejted ell hogy az hogy miylen távra lõ valami meg hogy miylen távolságig lehet célozni kurvára külömbözik...
enyi erõvel 10méteren kilõsz egy golyot kisisztolybol amin szárnyak vanak és ha mákodvan jópár száz vagy több kilométerel odébb fog repülni... :)
1. Nem hinnem hogy konnyeden be lehet szerezni akarmelyik emlitett fegyvert, valamint nem egyszeru kozlekedni vele.
2. Pont erre probaltam utalni, hogy hiaba mesz fol magasra, egy varosban nem latsz el tul messzire. Marmint haztatok folott igen, de utcaszinten nem igazan
Ezekkel a nagy ûrméretû mesterlövészfegyverekkel az a baj, hogy ilyen célra csak korlátozottan használhatóak. Egy 12,7x99-es (ismertebb nevén: .50 BMG) mesterlövészpuska lövedékének torkolati sebessége olyan 850-870m/s. Egy két km-re lévõ célig az út legjobb esetben is három másodperc, de inkább négy. Jó, mondhatjuk, hogy akkor a himnusz alatt lövik le - csak képes az átkozott célpont négy másodpercig mozdulatlanul állni.
Igen ám csakhogy ilyen távolságon a sokat emlegetett 1 MOA vagy jobb érték nyilván szélcsendben érhetõ el, szóval még plusz imádkozhatunk azért, hogy szép, csendes idõ legyen (ne feledjük, azt feltételeztük, hogy magas helyrõl lövünk!).
Érthetõ, hogy bár folyton felhozzák, hogy hú, ilyen, meg olyan messzirõl is el lehetne találni egy embert, de a legtöbb esetben a mesterlövészek 300 és 700 méter közé teszik a reálisan eltaláható céltávolságot. Ilyen távolságra viszont nem szükséges ilyen böszme nagy fegyver, megteszi a kisebb kaliberû, nagy torkolati sebességû lõszer is (.300 Win mag., 8.60x70mm, stb.).
Az ilyen nagy ûrméretû mesterlövészpuskákkal inkább könnyû jármûveket, géppuskafészkeket, egyébb védett objektumokat célszerû támadni...
Milyen fegyverre gondolsz? Varosban szerinted mekkora tavolsagokat latsz be? Valamint ilyen 1-2 km-rol legjobb esetben is egy embert tudsz eltalalni (testreszre nem tudsz celozni), aki korul ott ugral jonehany testor, nem hinnem hogy lenne tiszta lovonalad.
a jelenlegi puskákkal 2 km-rõl is ki lehet lõni egy célpontot szerinted egy nagyvárosban kitudnak szûrni minden lehetséges lõállást?