Néhány ponton lényegesen változni fognak a lõfegyvertartás szabályai a kormány szándékai szerint. Ha az Országgyûlés elfogadja a tervezetet, májustól bárkinek lehetne gáz- és riasztófegyvere, mivel az engedélykötelezettségük megszûnik. A flóbertpisztolyra viszont engedély kell az eddigiekkel ellentétben.
Május 1-jétõl, az uniós csatlakozás után bárki hozzájuthat az eddig engedélyköteles gáz- és riasztófegyverekhez, miután a kormány lõfegyverekrõl és lõszerekrõl szóló törvényjavaslata - a vonatkozó EU-irányelvnek megfelelõen - csak a tûzfegyverek tartását, megszerzését szabályozza.
A leginkább sportcélokra használt flóbertpisztolyokhoz viszont a korábbiakkal ellentétben engedély kell májustól, mivel tûzfegyvernek minõsül az EU szerint. Magyarországon mintegy 200 ezer ilyen fegyver gazdáját érinti ez az intézkedés. Azokat a flóbertpisztolyokat, amelyeken nincs gyártási szám, azokat egyedi azonosítójellel kell ellátni. A flóbert tartására, valamint az azonosítási szám kérésére május 31-ig kell engedélyt kérniük a flóberteseknek.
Néhány fegyver és extra - nem lesz engedélyezhetõ az állampolgárok részére. Ilyenek például az automata lõfegyverek, más tárgynak álcázott tûzfegyverek, páncéltörõ, robbanó lõszerek és lövedékek, hangtompítók, lõfegyverre szerelhetõ lézeres célzókészülék, valamint az éjszakai irányzék tartása és megszerzése is tiltott lesz a civileknek.
A lõfegyverek megszerzési, tartási feltételeit rendeletekben fogják részletesen szabályozni. A törvényjavaslat indoklása szerint ezek nem változnak majd lényegesen.
A magyar Gripenek a JAS-39EBS HU jelölésüek, ezek a Lot2 (angolul: batch2) sorozat utolsó példányai lesznek, de több elemük már a Lot3-ról származik, és teljes NATO-kompatibilitásal rendelkeznek, képes lesz preciziós (lézervezérlésû) légibombák alkalmazására, valamint légi utántöltésre is képesek lesznek.
Az eredeti, még nem módósított szerzõdésben azonban vanlóban irtó alap Lot2 gépeket kaptunk volna, amely semmiféle NATO-komptabilkiotással nem rendelkezett volna, nem használhatott volna preciziós fegyvereket, és nem rendelkezett a légi utántöltés képességével sem... De Simicskó "szakértõ" úr anno nagyon erélyesen azt mondogatta, hoigy minek nekünk olyasmi? (Ahhh... minek nekünk hadsereg, nem?... :))
Mintha a legujabb Aranysasban lenne errol szo. Ott azt irtak, hogy a mi gepeinkben csak a torzs lesz uj, a szarnyak, vezersikok es a hajtomu az hasznalt. Raadasul a csehek ugyannyi gepet olcsobban, es hamarabb kapjak meg :-/ De tudtommal mi is batch 3-as gepeket vettunk, meg ok is, ugyhoy olyan nagy kulonbseg nem lehet kozottuk
Nem igaz, hogy Magyarország elavult Gripen típusú vadászrepülõgépeket vásárol, a magyar légierõ ugyanolyan repülõgépeket használ majd, mint amilyeneket a cseh kormány vásárolni tervez - nyilatkozott Hollósi Nándor, a honvédelmi miniszter fõtanácsadója az MTI-nek szerdán.
Hollósi Nándor nyugállományú tábornok mindezt annak kapcsán mondta el, hogy a Mladá Fronta Dnes címû cseh napilap írása szerint Magyarország régi Gripeneket kap, amelyek túl drágák, nem kompatibilisek a NATO légierejével, valamint repülés közben nem tudnak üzemanyagot felvenni.
Hollósi Nándor mindezt cáfolva közölte: a magyar légierõben 2006-tól rendszeresített Gripenek "száz százalékos együttmûködésre képesek a NATO-tagországok összes repülõgépével, mindenfajta mûveletben." Hozzátette: ezek a Gripenek képesek a levegõben történõ utántöltésre is.
A cseh lap szerint Csehország nem kívánja elsietni a tárgyalásokat a svéd kormánnyal a 14 Gripen típusú vadászgép bérlésérõl, mert tanult a magyarok hibájából. A tábornok hangsúlyozta: "a Magyarországnak leszállítandó Gripenek milliméterrõl milliméterre ugyanazok lesznek", mint amilyeneket Csehország vásárolna. A fõtanácsadó közölte: nincs értelme összehasonlítani a két beszerzést, hiszen Csehország még alá sem írta a szerzõdést, másrészt a két kormány szándékai is eltérõek.
Hollósi Nándor ismertetése szerint Magyarország 210 milliárd forintért 10 éven keresztül bérli a 14 Gripen vadászrepülõgépet. A 10 év leteltével, 2016 márciusában az utolsó bérleti díj befizetésével - és minden egyéb költség nélkül - Magyarország megkapja a repülõgépeket és a hozzájuk tartozó földi támogató rendszert.
Csehország ezzel szemben 5 éves bérletre írta ki a repülõgépekre vonatkozó tendert, amely opcióként további 5 évre meghosszabbítható. A tábornok közölte: korábbi nyilatkozatok szerint Csehország 2008-ban már pályázatot írna ki új repülõgépeket vásárlására, tehát nincs arról szó, hogy megtartják a Gripeneket. Vladimír Spidla cseh miniszterelnök decemberben jelentette be, hogy Csehország légvédelme számára 14 darab Jas-39 Gripen vadászgépet vesz bérbe Svédországtól, és megkezdik az errõl szóló tárgyalásokat.
A B-52H tragédia 1994-ben történt, a Fairchild AFB-n, egy légishow keretében. A bázison a BUFF-okat (több variáció is van a névre, pl. Big Ugly Fat Fellow - Nagy Undorító Dagadt Pajtás) éppen leszerelték, és ez volt az utolsó darab, ami elméletileg a búcsúrepülést végezte volna. A pilótáját "Hot-Dog"-nak hívták, és bár jó pilóta volt, híres volt nagy egójáról és arról, hogy menetrend szerint szegte meg a szabályokat (többször is jelentették ezt az ezredparancsnoknak, de mégsem szedték le a géprõl). A búcsúrepüléskor négyen voltak a gépen, a másodpilóta egy Alezredes volt, a Navigátori széken pedig egy Õrnagy ült. Mindnégyen meghaltak.
Maga a katasztrófa oka az, hogy a pilóta olyan éles manõvert hajtott végre, amelyet ilyen alacsony magasságon egyszerûen nem szabadott volna végrehajtani.
Elég durva... Fõleg amelyik a közönséget szántotta fel. Az a B52 amúgy mit csinált ?
ja, többsége nagyon ismert, pl a tengerbe zuhant utasszállító, vagy a légiparádékon összeütközött orosz gépek
szvsz ezek kiváló minõségben ezek elég nehezen elérhetõk, tekintve hogy többségénél örülhetünk hogy egyáltalán vki felvette
Az a gáz, hogy amúgy gyûjteném az ilyen videókat, de normális minõségben (nem bélyegnagyság) szinte teljesen lehetettlen rájuk találni. Van pár jó kis videó (amiket amúgy szerintem mindenki ismer), de sajnos a legtöbb ilyen minõségû...
AK-47: (1949) elsõ sorozat, egy tömbbõl forgácsolt (mart) tok. AKS-47: (1949) behajtható váltámaszos, deszantváltozata z AK-47-nek AK-47 "könnyû": (1953) a gépesített egységeknek készült alváltozat, a tokon és a táron marással könnyítettek és kisebb a tus. (ebbõl is készült AKS-47 "könnyû" változat) AKM(-47): (1959) a tok hajtogatott lemez, sok kisebb átalakítás (tok, elsütõszerkezet, tus, bajonett), késõbb egy tovább módosított változata is kijött, új lángrejtõvel.
(a -47 jelölés késõbb vált általánossá, és fõleg nyugaton)
AKMS(-47): (1959) Az AKM behajtható váltámaszú, deszantváltozata. AKMS (100 lõszeres): (1965) Egy eléggé bénán kinézõ, a csõtorkolatilg érõ, félkör alakú, 100 lõszert befogadó tárral rendelkezõ AKMS.
Magyar gyártmányoknál (ahogy én eddig ismertem):
AMD-63 - AKM alapjain készült magyar változat mûanyag elõágyal és tussal, mellsõ markolattal (AKM-63 néven rendszeresítették volna?)
Az AMM/AMMSZ-t én eddig AMM és AMMSZ néven ismerem, ezt az AK-63 megnevezezést korábban is hallottam, mostmár legalább tudom, pontosan melyik fegyvert takarja :)
Szóval a félreértés valószinüleg abból adódott, hogy én a neten fellelt (angol nyelvû forrásokból táplált) anyagok alapján alkalmaztam az elnevezéseket, te meg az MH-ban alkalmazott elnevezést vetted alapul.
Cifu én a következõket tudom (?:)) az AK család Mo-on szerepelt változatairól :
- AK-47 alap , egy tömbbõl forgácsolt (mart?) tok
- AKM (szám nélkül) , lemeztok , módosított elsütõszerkezet (csökkent a tgy.)
- AKM-63 müa. tus és mellsõ markolat (egy változatban egy rögzítõbakkal az éjszakai ir. számára)
- AMD-65 oldalra behajtható válltámasz + müa. mellsõ markolat , csõszájfék , kb 10cm-rel rövidebb csõ
- AMD-65I elõzõ rögzítõbakos változata , csõszájfék helyett lángrejtõvel
- AMP(-??) spec. puskagránátlövõ változat op.ir-kal
- AK-63D (gyári megnev :AMMSZ)válltámasz (alulra hajlik be) , kompenzátor , fa mellsõ ágy
- AK-63I fa tus , rögzítõbak az éjszakai ir. számára
- AK-63F fa tus
(elõzmények a STALKER topicban)
http://ww2.a-10.org/A-10_ROTV_Final_High.avi
Majd jon a Fekete Istvan, oszt jol fejreallitja. :)
-Lengyelország Mi-24-esein a felújítást az angol BAe cég vezette konzorcium fogja végrehajtani (eredetileg a Visegrádi országok úgy tervezték, hogy közösen, saját erõbõl, saját cégekkel fogják megcsinálni a Mi-24-esek felújítását. Na ebbõl se lett semmi...). Az elsõ két gépre szóló szerzõdést ma jelentették be, a továbbiak attól függõen fognak alakulni, mennyire lesz sikeres e két gép átalakítása.
-Haiti-n ma délután 200 US tengerészgyalogos és 130 francia idegenlégiós volt az elsõ egysége a nemzetközi békefentartó csapatoknak. (egy éve mi lett volna ebbõl - Francia és Amerikai katonák - együtt?!)
A végére pedig két szép kép - egy 9K32M "Sztrela-2" (NATO: SA-7) találat egy AH-64 helin. A heli sikeresen visszatért a bázisra a találat után, a kétfõs legénység sértetlenül úszta meg a kalandot. A fõrotorlapátokat már leszerelték a képek készültekor.
Ennyi maradt a jobb oldali hajtómûbõl.
Érdemes megfigyelni a törzsön látható sérüléseket, amiket a rakéta robbanófejének repeszei okoztak.
A Magyar Hátvédség bejelentette a vgsõ megoldást a "Legkönnyebb Gyalogos" rendszer kialakítását pár adat :
-könnyû , az egész tesetet befedõ (igen a fejet is !- kiskorú) 50 faktorú naptej ami megvédi a leégéstõl (esetleges NATO gyak.) és részleges álcázást nyújt a beleragadó kosz segítségével
-a katonák sisakszerû frizurát viselnek digitálisan feljavított széles arccal , éjszaka kitörli a szemébõl a csipát
-felszerelésének jó részét elkótyavetyélik , ami marad abban megy harcolni (kék glottgatya , pirosszegélyes atlétatrikó , kínai "Forrótalp" tornacipõ , szimatszatyor) akatonáknak csak mintegy 2-3 kg felszerelést kell viselniük (jelenleg ez 50 és a halál között van - kiskorú).
-A katonák folyamatosan kommunikálnak egymással hang útján (esetleg küldönc) ill. mobilon (ha van egység a kártyán) a HM-I. HM-II. és a HM-III-mal ill. a szfvk-ral és a levk-ral (powered by Westel és Pannon) , CD lemezen megkapják a "Predator" címû filmet (AVI-ban+sub.) és enek szelleme fogja õket kísérni
-a nehéz katonák szerepe csökkeni fog , alapvtõen nõket fognak alkalmazni akik - mindaMELLett , hogy kevesebbet esznek , az idõszaknak megfelelõen felszerelhetõk betétekkel . Az ellenséges tankokt (ejnye Cifu !:)) a magyar üza árak , a vidéki utak minõsége és az autópályadíjjak fogják megállítani (úgytûnik az , hogy ki fog rajta furikázni tisztázódott - kiskorú)
Hogy mikor ? Az MH-I./II./III. meghatározása szerint a Magyar Hátvédség napja meg vannak számlálva . Ha minden jól megy 2010-ben már nyoma sem lesz , hogy volt valaha egy Magyar Hátvédség .
SRY Cifu ... és SRY mindenki más is az OFF-ért , de olyan fájdalmasan nevetséges kicsi országunk jelentéktelen serege ...
navégre
a jelenlegi harcrendszer már 60 éve, a második világháboru óta ugyanarra épül - légifölény, alul meg bazisok tank, amit a gyalogság véd és takarit utánuk
ideje már egy drasztikus változásnak, bõven vagyunk olyan technikai szinten, hogy alapjaiban változhasson meg a harcászat
bármennyire is vannak "okos bombák" meg egyéb csodák, ezek csak a jelenlegi technológiára rárakott szines szalagok, amik a második világháborus dolgokat tuningolják fel
ideje már a gyökeres változásnak
A Pentagon bejelentette, hogy hozzákezdenek a végsõ "Future Combat System" (FCS - Jövõ Harci Rendszere) kialakításának, és megkezdõdnek az elõkészületek a sorozatgyártáshoz. Pár adat:
-A könnyû, egész testet befedõ (a fejet is?? - Cifu) egyenruha nem csak golyóálló lesz, de (részleges) védelmet nyújt majd a kémiai és biológiai támadások ellen, víztaszító lesz, de ugyanakkor könnyen szellõzõ anyagból készül majd.
-A katonák sisakja beépített éjjelátót, digitális képernyõt fog tartalmazni.
-A katonák felszerelésének jó részét kis méretû távírányított kerekes robotok fogják szállítani, a katonáknak csak mintegy 25kg súlyt kell cipelniük (jelenleg ez 50kg környékén van - Cifu)
-A katonák folyamatos kommunikációs kapcsolatban lesznek egymással és a fõhadiszállásal. Mozgásukat a Predator-hoz hasonló pilótanélküli felderítõ jármûvek fogják kisérni, és kis méretû személyes felderítõrepülõik is lesznek - akkorák, mint egy CD-lemez.
-A nehéz harckocsik szerepe csökkeni fog, könnyebb, gyorsabb harci jármûvek lesznek az élvonalba küldve, amelyek a helyzetnek megfelelõen akár kiegészítõ páncélzattal is felszerelhetõek lesznek. Az ellenséges tankokat a légierõ fogja eltakarítani (úgytünik az Apache sorsa akkor tisztázódott :) - Cifu).
Hogy mikor? Nos a DoD meghatározása szerint az elkövetkezõ évek a terv végleges formába való öntésére vannak szánva, és ha minden jól megy, 2010-ben már rendszerbe is fognak állni a fent említett dolgok.
Az L7 kínai másolata, hivatalosan csak "105mm rifled gun" (105mm-es huzagoltcsövû löveg) van megadva mindenhol - de úgytünik gyakorlott szemed van :)))
Egy billencs Kamaz-ra ráhegesztett 82mm-es irányítattlan rakéta-sorozatvetõ (katyusa, ha jobban tetszik). Ennél durvább is van - az Afgánok a szovjetek elleni harcokban bevetettek olyan "technikal"-okat, amelyek egy kisteherautó platójára szerelt, lezuhant/lelõtt Mi-24-es helikopterekrõl leszerelt UB-32-57 rakétablokkal rendelkeztek. A tûzerejük félelmetes volt, csak a lõszerutánpótlás okozott gondott...
Emlékeim szerint az ICBM-eknél nem jellemzõ a GPS irányítás (pl. azért, mert egy esetleges atomháborúnál val'szeg alapból összeomlana vagy összeomlasztanák), ezt a ~30 méteres pontosságot tehetettlenségi irányítással képesek elérni...
Persze, nukleáris, vegyi, vagy biológiai töltet esetén pár száz méter ide vagy oda nem számít, de hagyományos robbanótöltetnél igen, más kérdés, hogy utóbbit ICBM-en nem is nagyon használnak... :)
az ilyeneknél a robbanótöltet nagysága miatt (mivel általában atom) nem is követelmény a nagy pontosság, habár ma már (pl. gps miatt) képesek lennének rá - egy bizonyos pont után felesleges ilyen irányba fejleszteni
Szerintem a precíziós fegyverek körébe tartozik minden irányított, kis szórású rakétafegyver. Azonban igen, ezt inkább csak a különbözõ indítású (lehet akár hajó, tengeralattjáró, szárazföldi jármû, repülõgép stb), nem nukleáris robbanófejjel felszerelt, egy objektum megsemmisítésére szolgáló, írányított rakétabomba.