A Tor M-1 közellégvédelmi, pontvédelmi eszköz, alapvetõen a kritikus fontosságú objektumok (légvédelmi bázisok, radarbázisok, fõhadiszállások, mobil egység esetén nagyobb formációk, felvonulási terület stb.) védelme a feladata. Képes a légibombák, földi célok elleni rakéták és robotrepülõgépek elpusztítására. Ennek megfelelõen viszont korlátozott a hatótávolsága, vízszintes irányban mintegy 12km, függõlegesen legfeljebb 6km-re lévõ célt tud leküzdeni. Tehát alapvetõen maga a berepülés még nem lenne olyan vészes. A gond inkább az, hogy elõször Wild Weasel gépeknek kéne eltakarítani a Tor M-1-eseket, és csak utána mehet maga a csapásmérés. Az irániak szempontjából elég logikus lépés ez ugyanakkor - Izrael nem tudja egyetlen gyors csapással elpusztítani az épülõ iráni atomreaktort, ha annak környéke tele van Tor M-1-esekkel. Emlékszünk ugye az iraki atomreaktor esetére? :)
a Tor-ról pár link.
http://en.wikipedia.org/wiki/SA-15
http://www.fas.org/man/dod-101/sys/missile/row/sa-15.htm
http://warfare.ru/?catid=264&linkid=1691
Ez elég jónak tünik az összes orosz légvédelmi rendszererrõl szó van benne a sztrelatól az S-500-ig.
http://www.astronautix.com/lvfam/rusdabms.htm
Megszokták oldani a problémáikat.
Fogalma sincs a világnak hogy ténylegesen milyen képességû hordozóeszközeik vannak, de nem csodálkoznék, ha interkontinentális szintû. Nyilvánvaló, hogy az összes ellenségüket elérik.
Ha perzsák tudnak mûholdat jutatni az ûrbe, akkor mire képes az izraeli( és amerikai) együtt, mert az amik is oda fogják adni a legjobbat más nem tesztelésbõl.
Tor képességeit nem ismerem, és az oroszok nagyon jó légvédelmi rendszereket csinálnak, de rengeteg függ a kezelõszenélyzettõl.
Én amikor volt a F-117-es lelövésérõl a fokusz riport, nem azt tartottam a legnagyobb dolognak, hogy leszedték a madarat, mert ebben az amik hibái is vastagon benne voltak, hanem az, hogy az ütegparancsnok elmondta, hogy az õ ütege volt az egyetlen amelynek az amik nem tudtak veszteséget okozni.
Kétlem, hogy a perzsáknak van ilyen szintû légvédelmi parancsnoka. Lásd Ozirak, azt is az akkor létezõ legmodernebb orosz eszközök védték oszt' mégis elrendezték. Annak meg azért meg lenne a világpolitikai hozadéka, ha az oroszok maguk védenék az iráni atombombát.
Gyanitom hogy ezutan 3x is meggondoljak hogy berepuljon e barki Iran fole... Tor rendszer zsir nagyon!
" Mark Regev izraeli külügyi szóvivõ pénteken azt mondta, hogy nem tud az orosz-iráni fegyverüzletrõl, de ha az létrejött, árthat a régió biztonságának."
Hat ezutan en is fosnek a zsidok helyeben berepulni Iranba...
Egész pontosan 158,9 liter (42 gallon) egy hordó
A finomitott olaj sûrûsége 870-980 kg/m3 között van. A kitermelt valamivel magasabb a nagyobb szennyezõ anyagtartalmom miatt. Egy hordo meg meg 100 vagy 200 liter körüli szerintem.
Szaud Arábia a világ legnagyobb kõolajtermelõje, és a legnagyobb olaj és gázlelõhelyek meg iránban vannak - ezért is megy a balhé hogy minek nekik atomenergia.
közben rájöttem hogy hülyeséget irtam, mert magyarország éves termelése valóban 1.2 millió tonna, de irak napi kõolajtermelése 2 millió hordó. Nem pedig tonna.
Pontos összehasonlításhoz tudni kéne az olaj fajsulyát, szal hogy egy tonna hány hordó.
De mondjuk még igy is elég impresszív a különbség.
A kõolaj-kitermelés az 1995-ös 1,7 millió tonnáról 2000-re 1,1 millió tonnára csökkent. Azóta stagnál, 2004-ben 1,08 millió tonna nyersolajat pumpáltak a hazai kutak a felszínre.
Érdekes adat, hogy mi egy év alatt hozunk fel annyi olajat, amit Irak fél nap alatt :D
Jobban megnézve a képet bele lehet még kötni a lábtechnikába is (pl. egyenes térdek).
Az ököl tartásuk rettenetes. 3 harcmûvészeti stílussal a hátam mögött sikítani tudnék. Propaganda anyagnak viszont elmegy a fotó.
Fejlodes utjara lepunk ugy fest..ha mar igy porul jartunk! Lehet lesz nevaltozas, legy ugy domain...uj/tobb intenzivebb tartalmat/akat nem igerek! Az meg mindig a "ha kedvunk es idonk engedi foglalkozunk vele" koncepcio szerint fog mukodni!
Azért tegyük hozzá, hogy nem csak a politikusok bûne, hanem azoké is, akik nem hivatásnak tekintik a hadsereget. Meg azoknak, akik puszira lépnek elõre a ranglétrán. Magyarországon most 88 tábornoka van a hadseregnek. Van rá egy tippem, hogy a NATO-n belül minekünk van a legtöbb pizsamanadrágos tisztünk a létszámhoz viszonyítva...
A fekete seregre gondolsz, ami egy zsoldos hadsereg volt, es Matyas rendszeresen szedte a rendkivuli hadi adot, hogy el tudja tartani. Ja, ha ma beleolnenk par milliard dollart, akkor most is nyogne :)
Nálunk sosem számított a hadsered egyedtelen korban sem...
Hunyadiék is hiába vitték körbe a véres kardot nem sok nemes csatlakozott hozzá...:(
Ez nagy kritika ránk (magyarokra)nézve....
Én azt nem értem ,hogy miért kell pártpolitikust rakni a HM élére??? Juhász nem tudom mi volt, de a hadsereghez nem sok köze volt szvsz. Bár a vezérkarunktól sem vagyok elszállva. Nem értem ,hogyha van pénz Lothar Matthausra, akkor miért incs pénz egy rendes NATO által kihelyezett, vagy független szakemberre, aki kicsit gatyába rázza a dolgokat?
Invader: The CVN-78, which is also often referred to as the CVN-21...
A CVN-21 programon lassan már egy évtizede dolgoznak, de nagyon nehezen akar összejönni nekik. :)
Tényleg, mennyi lehet egy taskforce-ban az anyahajó körûl bóklászó cirkálók, fregattok, tengeralattjárók stb. összértéke az anyahajóéhoz képest?
Attól függ mikori hajó. :)
Egy Ticonderoga-osztályú rakétás cirkáló ára 1 milliárd dollár körül van (1-2db / Carrier Group), egy Arleigh Burke-osztályú romboló ára fél milliárd dollár körüli (2-3db / Carrier Group), egy Los Angeles-osztályú tengó 900 millió dollár körüli, egy új Virginia-osztályú tengó ára két milliárd dollár feletti (2db tengó / Carrier Group). Emellett még több kisebb hadihajó (pl. Fregatt, partraszállító, helikopter-anyahajó) és kiszolgálóhajó (üzemanyag, élelmiszer, lõszer szállító, stb.).
Szóval azért egy jó kétszeresen-háromszorosan meghaladja a kisérõflotta "értéke" az hordozóét.
Cifunak igaza van! Nekem az egyik katona ismerõsöm megjárta Irakot, a másik meg most ment ki Ciprusra, s mind2 megkeresett, hogy tudok-e nekik szerezni horváth taktikai mellényt meg málhamellényt, mert az övék nem túl jó...
Fejlesztettek. A "nehéz" BMP-1-esek az azoknál üresen 100kg-mal nehezebb BTR-80A-kra lettek lecserélve. :)))
Viccen kívûl nem tudom. A mesterlövészek kaptak elvileg új fegyvereket (a Szép féle mesterlövészpuskát), meg J Doe (a Szerdzsó oldal szerkesztõje) írja, hogy málhamellényeket kapnak, stb. De éppen õ írta ugyanakkor, hogy a jól felszerelt magyar katona a fegyverén, az egyenruháján és a sisakján túl általában mindent inkább maga szerez be, mivel a kincstári vackok nem sokat érnek.
Fegyvercsere nem várható, bár pár téren nem is lenne szükséges (pl. a PKM az egyik legjobb géppuska a kategóriájában a mai napig).
Szóval a HM úgy véli, hogy a jövõ a könnyûgyalogosé? Nem látom hogy bármit is feljesztene a könnyûgyalogsággal kapcsolatban, nem vesznek M4A1 et az AMD-k helyett, sem Blackhawkokat a Mi-8asok helyett. Ha ebben a fegyvernemben képzelik el a honvédség jövõjét, miért nem fejlesztik? Tudom, tudom, ez magyarország.
Na talán majd ha egyszer nem ilyen Juhász Ferenc féle férgek fogják irányítani a minisztériumot, talán lesz majd változás. Egyáltalán, ideje lenne hogy katonai és ne politikai szempontok alapján kezeljék a hadsereggel kapcsolatos kérdéseket.
Naja, ilyenünk nekünk is volt, a Mi-17PP, míg értelmes magyar módon át nem alakították teherszállító géppé, mivel ugye nekünk abból (is) hiány kezdett fellépni a kiöregedett 'minyók' kivonásával...
Jaja igazad van! Mar kurvara nem emlekeztem ra..megis lassan 10 eve lesz :))
De rakerestem a neten a Combat Talon II-re es igen ilyen volt, es ilyen szep zold szinu(kep lent)...annyi kulombseggel hogy a torzs hatan, a kabin mogott volt egy plexibura ahol ult egy muki (feje latszott csak ki), es sasolt mint allat hogy vizual lat e valamit :)))
Meg arra emlekszem hogy felszallt es utana(kesziben voltam epp..ultunk acsovaskocsi tetejen :PP) es a fak magassagaban!!! azokat kerulgetve neha 45°-nal is nagyobb bedontessel cikazott a taj felett...szo szerint tatva maradt a szank..pedig edzett bakak voltunk...Vari-n edzottunk, meg repulonapon...aki emlekszik akkoriban Vari programja ugy kezdodott hogy elemeles utan kifordulas 2 meteren.... de ez a Hercules durva volt!
Leszereles elott volt egy surcitarsam akit 20 nappal az oszolj elott helyeztek at a lokatorosoktol hozzank repulosokhoz! (kibasz nagy orulet volt..atszervezesek..idiota rakosgatasok ide oda...nah mind1 ..de maig flkavar ha arra az idoszakr agondolok...)
O azutan kerult hozzank miutan itt volt a Helcules, es meselte hogy olyan mikor zavarjak alokatort, mint amikor a ZX Spectrumon szetesett a kep (vagymint amit most az Xbox360 kapcsan latni a neten!)...
Anagy kerek kepernyot nezte, szoltak radion hogymost kapcsolja a hercules a zavarast es a kep szethullott elotte a kepernyon :)))
Erdekes lehetett!
De MC-130-ból volt itt 'H' Combat Talon II., 'P' Combat Shadow is. A Combat Shadow volt HC-130N és P 1996 elött, utána MC-130P lett, mivel a HC-130 a parti õrség jelölése lett.
Arra mar nem emlekszem hogy MC-130H vagy HC-130H volt e...de arra tisztan hogy a szarnyai alatt volt ECM (AN/ALQ-87??) pod. Kellene kepet keresni rola..keszult jopar es akorabeli sajtoban is benne volt a geprol akep hogy itt jart.
Mar nem emlekszem, de vagy P-13 vagy P-18 eszleli kis hullamsavon a lopakodokat, de termeszetsesen kozelrol(cirka10-20km). Ami meg mindig jobb mint a tobbi atlag, ami mar csak akkor mikor nagyon kozel van...
Csak egy gond van vele hogy mindenhol kivontak mar a hadrenbol :P Mikor en voltam katona akkor halottam ezt bent. De mar akkor se volt szolgalatban a tipus.
Mas:
Emlekszem volt 97 nyaran itt egy elektronikai zavaro Hercules gyakorlaton es az volt afeladat hogy elfogjak mikozben o kulombozo repulesi profilokban, aktiv zavarassal megprobal "elbujni"...a vegeredmeny az lett hogy sikerult is tobbszor elfogni meg kismagassagon is, mert az oreg orosz kishullamsavu ravezeto lokatorok lattak, ugyanis nem azok hullamsavjavat zavarta(mar nem emlekszem...lehet nem tudta egyaltalan azt asavot zavarni)... :))))
Magyarország - Titokban Olaszországba szállított egy orosz radarberendezést a magyar honvédség, mely érzékeli az eddig láthatatlannak tartott Lopakodó repülõgépeket - értesült a Blikk.hu. Az információt azonban a Honvédelmi Minisztérium illetékesei sem megerõsíteni, sem cáfolni nem tudták.
Csaknem két héttel ezelõtt a kaposvári katonai bázisról vittek el Olaszországba egy orosz gyártmányú radarberendezést, melyrõl kiderült, hogy észleli az amerikaiak szuperrepülõgépét, a Lopakodót. A radarral állítólag együtt utazott a Magyar Honvédség radarkezelõ technikai személyzete is. A radart most az amerikaiak tesztelik.
A Blikk.hu megkereste a Honvédelmi Minisztériumot. A tárca kommunikációs fõigazgató-helyettese, Bocskai István azonban jelenleg Brüsszelben tartózkodik, így sem megerõsíteni, sem cáfolni nem tudta az információt.
A Lopakodók láthatatlanok
Az F-117A volt az elsõ olyan repülõgép a világon, melyet úgy terveztek, hogy ne lehessen észrevenni, még radarral sem. A gép szokatlan külsejû, mert teste kizárólag sík felületekbõl áll. Ennek köszönhetõ a "láthatatlansága", mivel ezek a sík felületek szétszórják a rádióhullámokat. A gépet inkább felderítésre használják, mivel beépített fegyverzete nincs, és fordulékonysága, sebessége messze elmarad a hagyományos vadászgépekétõl.
-Ha a HM-nek eddig volt olyan radarja, amely képes lenne kiszúrni egy F-117A gépet, akkor azt már régen az Arizónai sivatagban vizsgálnák.
-Az F-117A sose volt felderítõgép...
Hmm...inkabb mint winfowst...bar en szivem szerint rabiznam az USA-t a "szerelemgyerekere" (gyk.:Windows)
Cifu de jó is volt Taszár :))) Tök jó állt a kezembe az M16 :) De HMMWV is élmény volt. Eszembe is jutott kedves barátunk beszolása "..az UAZ tágasabb.." :DDD
Tényleg képek? :)))
A Lengyeleknek szánt Leo2A4-esek nekünk nem kellettek. Az volt és jelenleg is az a vélekedés a HM-ben, hogy a jövõ a könnyûgyalogságé. Igaz nem tudom melyik könnyû gyalogos lenne nyugodt, ha tudja, hogy se harckocsitámogatása, se tüzérségi támogatása nincs, mivel azokat leépítették, mondván a jövõ magyar hadseregének nincs szüksége nehéz felszerelésre...
De: beszédesebb ha kiszámolod a két lövedék torkolati energiáját pl...
Az M16 természetesen "tökéletes", bár most éppen váltani akarnak az Amik. Ez csak véletlen.
Szerintem itthon is váltani akarnak, gondolom az 5.56-osra, hogy a kiselejtezett készletet ismét megvehessük.
Kb. 3 éve volt asszem Taszáron egy nyílt nap, ahol az akkor még ott lévõ US Army katonák kipakoltak pár dolgot (két HMMWV, egy Oskosh teherautó, egy-egy M16A2 és M4A1, valamint egy Beretta M9).
Valósághû játék (fegyvermegvalósítás terén) nem tudom létezik-e egyáltalán, de a CS-t például még véletlenül sem sorolnám közéjük. :)
Az Americas Army sok téren közel áll hozzá (fegyvermodell részletessége, a mûködés megvalósítása, akadály), csak agyonveri alapból az, hogy ugye "álellenség" felállás van, tehát akármelyik oldalon vagyunk, mi amerikai fegyverekkel, az ellenfél pedig AK-kkal, RPD-kel, stb. van felszerelve látszólag - noha a másik oldalon is M16-ost, M249-et látnak a saját kezükben.
Valójában egy faajtón keresztül nemcsak AK-val, de akár egy 9x19mm-es pisztolyal is lelõhetnek (ezért vicces amikor egy filmben pl. egy felborított asztal mögött keresnek menedéket a jó vagy rosszfiúk). Egy vékonyabb (pl. gipszkarton, elõregyártott vékony betonelem) válaszfalon egy karabélylõszer kényelmesen átmegy, egy puskalõszer pedig akár a vékonyabb téglafalat is átviheti.
Sorrendet felállítani nem igazán lehet, mert mi a fontos az adott esetben például. Megbízhatóságban az AK család és klónjai (ide tartozik a Galil, a Valmet Rk.95, stb.) a toppon vannak, ez általánosságban elfogadott és közismert, de például pontosság terén állítólag az amúgy rém rossz hírnévnek örvendõ L85 (SA80) az egyik legjobb gépkarabély ami létezik. A HK G36, ami eléggé elismert fegyver sem mentes minden hibától, több helyen olvastam már vele kapcsolatban, hogy a zárszerkezete nem tökéletes, ezért a G36A2 esetén ezt is áttervezték némileg. Az amúgy több téren kritizált FaMAS-ról általában csak elismeréssel beszélnek például a francia katonák, különösen a "beépített" bipodról, amely nagyban megkönnyíti a fekvõ pozicióból való tüzelést (márpedig a legtöbb épelméjû ember tûzharcban igyekszik olyan közel kerülni az anyaföldhöz, amennyire csak lehetséges).
A Steyr AUG esetén általában az van felemlítve, hogy az A1 változat elsütõ és biztosítórendszere nem túl biztonságos, ezért több vétlen lövéskiváltás is történt pl. földre ejtett fegyvernél. Amit sokan kritizálnak vele kapcsolatban, hogy nagyon "farnehéz", ami miatt sok gyakorlást igényel a megfelelõ lõkézség elsajátítása.
Miután az én kezemben meglehetõsen kevés gépkarabély volt (AMD-65, AMMSZ, M4A1, M16A2, HK G3), és lõni még kevesebbel volt alkalmam (csak AK-kkal), ezért ódzkódnék a magasröptû véleménynyílvánítástól, de amely gépkarabély nekem úgymond bejön:
Néztem sok adatlapot az AK-47, M16- M4 stb összehasonlításban.
Sõt több valósághûnek mondott játékot is (CS, ET új verzió, stb), melyekrõl többen mondták, hogy szinte szimuláció. Az AK-val falon-ajtón-sokmindenen keresztül lelõttek, az M-16-ról inkább nem mondok semmit :-(. "Alig" tragikus...
Szánalmas volt a terrorelhárítok eredményessége :-(
a rosz fegyverek miatt. Érdekes volt látni az AK-s OPS-okat :-D
Tiszta Vietnam, vagy Irak...
Kinek mi a véleménye, lehet-e sorrendet felállítani, minösíteni.
Ugyan nálam a Steyr AUG az egyik legjobb, de én nem vagyok szakértõ, csak autodidakta...